Bu Kategoridesiniz : 18 Ekim 2017 Çarşamba 21:47

Gizli Oyunları Ortaya Çıktı

Irak’ın kuzeyindeki devlet kurma girişimi bozguna uğradı. Sözde Kürt devleti kurma hayali içinde olan Barzani içerden ihanete uğradı. Barzani’nin oğlu merkezi yönetim ile yaptığı anlaşma ile peşmergeleri geri çekti ve Bölgesel Yönetim’in iki büyük partisi KDP ile KYB birbirinden ayrılıyor. Talabani’nin partisi KYB’nin Bağdat ile anlaştığı iddia edildi. Bu anlaşma ile Süleymaniye Erbil’den tamamen kopacak.

İddiaya göre, KYB’nin eski lideri Celal Talabani’nin oğlu Bafel Talabani ile Bağdat, dokuz maddelik bir anlaşma imzaladı.

Anlaşmada Peşmerge’nin çatışmadan çekilmesinin yanı sıra önemli maddeler de bulunuyor. Yapılan anlaşmaya göre yeniden merkezi hükümetin kontrolüne verilen Süleymaniye ve Kerkük, Bağdat’a daha çok ekonomik maddelerle bağlanıyor.

“GİZLİ ANLAŞMA ORTAYA ÇIKTI

– Iraklı güçler, tartışmalı bölgelere yeniden konuşlanacak ve Peşmerge Güçleri herhangi bir şekilde karşılık vermeden bu bölgelerden geri çekilecek.

– Peşmergenin geri çekilmesi ile yeniden merkezi yönetimin kontrolü altına girecek olan Süleymaniye Havalimanı hizmete açılacak ve uluslararası trafiğin yeniden başlaması sağlanacak.

– Süleymaniye ve Kerkük’ün yeniden merkezi hükümetin kontrolü altına girmesi ile birlikte memur maaşları merkezi hükümet tarafından ödenecek.”

 benzer haberler

TDP Onursal Başkanı Hasip’in Annesi Vefat Etti  

TDP Onursal Başkanı Hasip’in Annesi Vefat Etti

Vrapçişte’de Anlamlı Eylem  

Vrapçişte’de Anlamlı Eylem

Türk Vatandaşları Gözaltına Alındı İddiası  

Türk Vatandaşları Gözaltına Alındı İddiası