897 okuma Bu Kategoridesiniz : 26 Kasım 2014 Çarşamba 14:07

Yılbaşında eğlenmekten bitap düşüren 10 parti şehri

Yılbaşında eğlenmekten bitap düşüren 10 parti şehri

Yılbaşına 2 aydan az bir zaman kalmışken, herkesi bir strestir aldı. Yılbaşını farklı bir şehirde karşılamak isterseniz, son dakika rezervasyonları yaptırmak ve uçak biletinizi almak için hala vaktiniz var.

Bu sene bir değişiklik yapıp yeni yılı yurt dışında karşılamak isteyenler için, yılbaşı gecesi dans etmekten yorgun düşeceğiniz, eğlencenin sabaha kadar sürdüğü, unutamayacağınız bir yılbaşı geçireceğiniz dünya şehirlerini listeledik.

İşte eğlenmekten bitap düşeceğiniz 10 parti şehri!

1. Tutkunun şehri Buenos Aires

Arjantin’in başkenti Buenos Aires, Güney Amerika’daki en pozitif, en keyifli şehirlerden biri. Ne diktatörler, ne krizler atlatsa da şehir bu pozitif ruhundan hiçbir şey kaybetmedi. Tangonun ve tutkunun şehri Buenos Aires, yılbaşında adeta kocaman bir dans pistine dönüşüyor. Yeni yılın ilk sabahını havai fişekler ve tangoyla karşılayan şehirde, eğlenceler sabaha kadar sürüyor. Sokaklardaki tango partilerinin yanında diğer sokak partilerine katılabilir, ya da gece kulüplerinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

2. Uyumayan şehir Berlin

Oldukça disiplinli olarak bilinen Almanlar, yılbaşı gecesinde kelimenin tam anlamıyla çıldırıyor. Berlin’de yılın son gecesi sabaha kadar kimse uyumuyor; 7’den 70’e herkes sokaklarda, dans ederek, içki içerek, şarkılar söyleyerek, sık sık da havai fişek ve maytap patlatarak eğleniyor. O gün pek çok yer gündüz saat 3’te kapansa da, halkın kutlama yapabilmesi için pek çok yerde pazarlar, stantlar, müzik sistemleri ve çeşitli eğlenceler bulunuyor. 18. yüzyılda yapılan Brandenburg Kapısı’nda o gece büyük bir sahne ve panayır alanı kuruluyor. Brandenburg ile Zafer Anıtı arasında kalan yaklaşık 2 kilometrelik 17 Haziran Caddesi, sabaha kadar hınca hınç doluyor. Kurulan büyük sahnede akşam saatlerinden itibaren Avrupalı sanatçılar sahne alıyor ve gece tüm şehir beraberce geri sayıma başlıyor. Ancak Berlin’deki kutlamaların küçük bir problemi var: Havai fişek ve maytaplara yalnızca yılbaşı gecesinde, sabah 8’e kadar izin veriliyor. Bunu fırsat bilen Almanlar, şehrin tüm sokaklarını bir nevi savaş alanına çeviriyor. Ne yapalım, biraz uykunuzdan feragat etmekten ve sabaha kadar kutlamalara katılmaktan başka çareniz yok!

3. Bangkok kumsallarında parti

Avrupa kentlerinin birbirine benzediğini düşünüyor ve yılbaşını farklı bir kültürde görmek istiyorsanız, Bangkok’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buda’nın altın şehri Bangkok’ta yılbaşı tropikal iklimde karşılanıyor. Yılın son saatlerinde mayolarınızla kumsala inerek, gökyüzüne “Dilek Balonu” gönderebilirsiniz. Havai fişek gösterileri ve sabaha kadar süren eğlenceler öyle yorucu oluyor ki, arada sırada dans etmeye ara vermek isteyebilirsiniz. Öte yandan, Bangkok oldukça doğuda olduğundan, yeni yıla Türkiye’deki herkesten önce girmek de ilginç bir deneyim olabilir.

4. Flamenkonun ve iyi şansın şehri Barselona

İspanya’nın ikinci büyük kenti Barselona, İstanbul gibi gri bir kış yaşamıyor. Yılbaşı gecesinde ağırlıkla ailelerin ve turistlerin tercihi olan şehir, yılbaşı gecesine sakin ve sessiz başlıyor ama gecenin geri kalanında bambaşka bir yer oluyor. Sokaklara kurulan masalarda uzun akşam yemekleri yenilerek, saatin 12 olması bekleniyor. Kalabalıklar, kutlamalar için sokaktaki yerlerini aldıktan sonra, saat 12’de herkes üzüm yemeye başlıyor. İspanyolların yılbaşı geleneğine göre, yılbaşında çalınan çanlarla beraber bir üzüm yemek şans getiriyor. Saatler 12’ye doğru yaklaştığında kiliselerden çanlar vurulmaya başlanıyor. Her bir çan vuruşunda bir üzüm yemeye başlamalı ve 12 üzümün hepsini tam olarak doğru anda ağzınıza atmalısınız. İspanyollar bunu başarırsanız, şansın yıl boyunca sizden yana olacağına inanıyor.

Bu gayet sakin ritüelden sonra ise havai fişek gösterileri başlıyor ve şehrin sokaklarında partiler sabaha kadar sürüyor. La Rambla bölgesindeki küçük meydanlardaki partilere katılabilir, ya da bir gece kulübünde flamenko yapabilirsiniz.

5. Havai fişeklerle renklenen Amsterdam

Küçük ama içi dolu fıçıcık bir şehir olan Amsterdam, yılbaşı gecesinde gerçek yüzünü ortaya çıkarıyor. Büyük bir parti alanına dönüşen şehrin her yerinde kutlamalar sabaha dek sürüyor. Avrupa’da en çok turist çeken şehirlerden biri olan Amsterdam’ın barları ve restoranları, o gece turistlerle dolup taşıyor. Saatler 12’ye yaklaştıkça şehri dolduran kalabalık yavaş yavaş köprülere yöneliyor. Saat 12’de ise, Avrupa’nın huzur başkenti Amsterdam bir anda ışık ve ses cümbüşüyle patlıyor. Şehrin alamet-i farikası olan kanallardaki köprülere doluşan Amsterdamlılar ile turistler, havai fişek gösterilerini buralardan izliyor. Gösteri bittikten sonra, günler öncesinde Müze Meydanı’nda hazırlanmış olan alandaki partiler sabaha kadar devam ediyor. Meydanda Hollanda’nın en ünlü sanatçılarının konserlerini izleyebilir, yalnızca bu döneme özel olarak yapılan buzlu donut ve elmalı börekten de tadabilirsiniz.

6. Tüm kapıların açıldığı şehir Las Vegas

ABD ve yılbaşı denince akla hep New York’taki Times Meydanı gelir. Ancak eğer gerçekten eğlencenin doruklarına tırmanmak istiyorsanız, olmanız gereken yer Las Vegas. Çölün ortasında bütün bir gezegeni aydınlatacak kadar ışık saçan bu şehirde yeni yıla girmek, tam bir çılgınlık. Öncelikle yılbaşında Las Vegas’ta kapalı kapı yok! Her dükkan, her mekan, her kapı açık! Peki nasıl bir gün geçirmek istersiniz? Biraz Avrupa havası solumak isterseniz “Winter In Venice” etkinlikleri için Venetian and Palazzo’ya uğrayabilirsiniz. Bir yılbaşı ağacı tutkunuysanız kesinlikle Bellagio Gardens’ta biraz zaman geçirmeniz gerekir. Görebileceğiniz en görkemli ağaç süslemeleri başınızı döndürecektir. Yılbaşını ışıklar altında geçirmek isteyenler için “Ethel M” bir başka önemli nokta. Işıklarla süslenmiş bir bahçenin içinden geçerek yeni yıla girmek size farklı hissettirecektir. Dans ve eğlenceden önce biraz buzda kaymak için Cosmopolitan Hotel’e de uğramanızda fayda var. Ve sıra geceyi en güzel şekilde noktalaya geldiğinde, ışıklar şehri size kucağını olabildiğince açacaktır. Vegas’ta dans ve parti için; XS gibi havuz başındaki etkinlikleriyle ön plana çıkan, Drai’s ve Marquee gibi heyecanı ön planda tutan mekanlar var. Ancak gerçekten kendinizi kaybetmek istiyorsanız Light, olmanız gereken yer. Müzik ve ışık şovlarıyla size çılgın bir gece sunan mekan Vegas’ın kesinlikle en parlak noktası. Dans ve müzik size göre değilse, Las Vegas’ın Casinolarında pokerden rulete, kollu makinalardan çekilişli oyunlara kadar zengin olmak için şansınızı deneyebilirsiniz!

7. Rio de Janeiro’da denizin içinde partileyin

Yılbaşı aslında Rio de Janeiro’da bir aile içi toplanma günü olarak algılanıyor. Bu sebeple saat 6’dan önce fast food dükkanları dahil bütün işletmeler paydos ediyor. Tüm çalışanlar ailelerinin yanına gidiyor. Bu sebeple yemeğinizi erken saatlerde yemeniz gerekiyor. Ancak merak etmeyin her büyük şehir gibi Rio de Janeiro’da da 24 saat açık olan mekanlar da var. Gece ise, şehir ışıklarla yeniden uyanıyor. Rodrigo de Freitas gölünün ortasında 85 metrelik ışıklarla süslü bir yılbaşı ağacı karşılıyor sizi. Özellikle oteller yılbaşı karnavallarıyla turistlere unutulmaz bir eğlence imkanı sunuyor. Samba ve eğlenceye doymak isteyenler yılbaşına özel düzenlenen karnavallarla aklınızı başınızdan almaya hazırlanıyor!

8. Burada olan burada kalır: Ibiza

İspanya’nın ve dünya eğlence endüstrisinin göz bebeği konumunda olan İbiza, yılbaşında ayaklarınızı yerden kesecek şehirlerin başında geliyor. Gün içerisinde birbirinden güzel yemekler yiyebileceğiniz şık restoranların yanı sıra, kişisel bakımınızı sağlayabileceğiniz masaj ve spa salonlarıyla gece eğlencesine kendinizi hazırlayabilirsiniz. Çılgın bir gece için Ibiza Club Rouen gibi alternatif mekanların yanı sıra dünyaca ünlü eğlence merkezleri de yine Ibiza’da keşfetmenizi bekleyen yerler arasında. Amnesia, Pacha, Gala Night, Privilege gibi mekanlarda bütün bir geceyi eğlenerek geçirebilirsiniz. Sahilde ya da deniz kenarında olmak için ise Booom!, Space, Ushuaia gibi mekanlarda da Akdeniz’in akıntılarına karşı yeni yılı karşılayabilirsiniz.

9. Karaoke ve özel şovlarıyla Tokyo

Yılbaşına mümkün olduğunca erken girmek istiyorsanız, gözünüzü Uzakdoğu’nun en parlak şehri Tokyo’ya çevirebilirsiniz. Tokyo’da ne yapmalı derseniz özellikle, özel şovları kesinlikle kaçırmamanız gerekir. Coşkulu bir yılbaşı için, 60’a yakın genç kadından oluşan pop grubu AKB48’in programına katılabilirsiniz. Karaoke’nin başkenti olan Tokyo’da özel suit odalarda karaoke eğlencesine katılabilirsiniz. Ginza meydanında bir tur atarak Japonya’nın görkemine tanık olabilirsiniz. Shidome ve Shinjuku’da ışık gösterilerini izleyip, Odaiba’daki devasa yılbaşı ağacının altında dilek tutabilirsiniz. Geceyi dans ve eğlence ile bitirmek istiyorsanız da, ageHa ve Womb gibi yorgunluktan pestilinizi çıkartacak mekanları tercih edebilirsiniz.

10. Damak tadına düşkünler için Cape Town 

Yılbaşında insanlığın beşiği Afrika’da olmaya ne dersiniz? Güney Afrika’nın ışıltılı şehri Cape Town yılbaşında size farklı bir atmosfer sunuyor, üstelikte saatlerinizi ileri ya da geri almanıza gerek yok. Cape Town Türkiye ile aynı saat diliminde, yani Türkiye’den kilometrelerce uzakta, Türkiye ile aynı anda yeni yıla girebilirsiniz! Yılbaşında sıcak havanın hakim olduğu Cape Town’da yılbaşı ruhunu yakalamak için “Christmas Wonderland”a giderek, gece için ihtiyacınız olan enerjiyi depolayabilirsiniz. Yemek meraklısı biriyseniz, Cape Town sizin için bir cennet olacaktır. Cape Town’da bütün damak tatlarına hitap eden yılbaşı menüleri, hemen her restoranda karşınıza çıkacaktır. Water Front Marina’da ya da Long Street’te gündüz eğlencelerine katılabilirsiniz. Akşam saatlerine doğru Mercury ve Julep Bar gibi mekanlarda soluklandıktan sonra, geceyi eğlencenin doruklarında bitirmek için Tiger Tiger, Club 31, Fiction gibi mekanlarda çılgınlarca dans edebilirsiniz.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Younes, Fatih Saraçoğlu’nu unutmadı  

Younes, Fatih Saraçoğlu’nu unutmadı

PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ  

PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Ermenistan’ın özel komandoları  

Ermenistan’ın özel komandoları