591 okuma Bu Kategoridesiniz : 15 Aralık 2014 Pazartesi 15:38

SİYASİ VE HUKUKİ BOYUTLARIYLA TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA GÜNCEL SORUNLAR TARTIŞILDI

SİYASİ VE HUKUKİ BOYUTLARIYLA TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA GÜNCEL SORUNLAR TARTIŞILDI

Yalova Üniversitesi Uluslararası Çatışma Çözümleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜÇAM) ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün işbirliği ile düzenlenen konferans dizisinin 2. toplantısı Siyasi ve Hukuki Boyutlarıyla Türk Dış Politikasında Güncel Sorunlar konulu konferans 11 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirildi. İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan KÖNİ  ve Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet GENÇ’in konuşmacı olduğu konferansa,  Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi ERUSLU, Rektör Yardımcıları, YÖK Üyeleri , İl Jandarma Komutanı, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı, Üniversite Hocaları ve çeşitli bölümlerden öğrenciler katıldı.

Konuşmasında ilk olarak, Uluslararası İlişkiler okuyanların hukuka yada tam tersi hukuk okuyanların uluslararası ilişkiler okuyanlara önem vermediğini fakat bu yapının artık değişmeye başladığını vurgulayan Prof. Dr. Köni, uluslararası çıkarların öncelik haline geldiği anda uluslararası hukukun uygulamaya geçirildiğini dile getirdi. Diğer bir yandan, uluslararası ilişkiler teorilerinin neredeyse hepsinin hukukun oluşmasında rol oynadığını söyleyen Prof. Dr Köni, ‘insanlığın ortak mirası, insan hakları, self-determinasyon ve uluslararası mahkemelerin kuruluşu’ konuları çerçevesinde Siyasi ve Hukuki Boyutlarıyla Türk Dış Politikasında Güncel Sorunlar başlıklı konferansın ilk bölümünü tamamlamıştır.

Ardından konuyu hukuki boyutlarıyla ele alan Prof. Dr. Mehmet Genç, ‘insanların var olduğundan beri ve özellikle birlikte yaşayıp hayatlarını sürdürdüklerinden dolayı her toplum bir hukuk toplumudur’ diyerek konuşmasına başlamıştır.Prof. Dr. Genç, hukukun etkinliğinin ve geçerliliğinin farklı olması konusuna da dikkat çekerken diğer bir yandan Prof. Dr. Köni’nin değindiği konulara kendi perspektifinden yorumlar getirmiştir. Prof. Dr. Genç,uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler mevzuatının güçlünün hukuku olduğundan ve BM’nin çoğu konularda neden müdahalede bulunmadığından bahsedip konuşmasını tamamlamıştır.

Konuşmacılar, dinleyicilerin sorularını yanıtladıktan sonra konferansın sonunda Yalova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve YÜÇAM Müdürü Prof. Dr. Kenan DAĞCI konferansa katılımlarından dolayı Prof. Dr. Hasan Köni ve Prof. Dr. Mehmet Genç’e hediyelerini takdim etmiştir.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Bakan’dan Velilere Uyarı  

Bakan’dan Velilere Uyarı

Rektör CEBECİ’nin  Nevruz Mesajı  

Rektör CEBECİ’nin Nevruz Mesajı

Rektör CEBECİ’nin  Miraç Kandili Mesajı  

Rektör CEBECİ’nin Miraç Kandili Mesajı