655 okuma Bu Kategoridesiniz : / 05 Ağustos 2014 Salı 01:45

Enflasyonda hesap şaştı!

Enflasyonda hesap şaştı!

Enflasyon bir türlü düşüş trendine giremiyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı düşüşün Haziran’da başlayacağını söylerken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Temmuz’da eksi enflasyon olacağını belirtmişti. Ancak gerçek, Temmuz’da aylık 0.45, yıllıkta yüzde 9.32’ye sıçrayan enflasyon oldu.

Hürriyet’ten Şebnem Turhan’ın haberine göre; Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı düşüşün Haziran’da başlayacağını söylerken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci temmuzda eksi enflasyon olacağını belirtmişti.

Ancak gerçekler Temmuz’da aylık 0.45, yıllıkta yüzde 9.32’ye sıçrayan enflasyon oldu.
Temmuz’da tüketici enflasyonu yüzde 0.15’lik beklentilerin üzerinde yüzde 0.45 arttı. Yıllık enflasyon ise Haziran’da indiği yüzde 9.16’lık seviyeden yükseldi ve yüzde 9.32’ye çıktı.Genellikle eksi enflasyonun yaşandığı ay olan Temmuz’da bu artış Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın faiz indirimlerine devam etmesinin daha da zorlaştırırken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de inançlarını boşa çıkardı.Zeybekci, 3 Temmuz’da “Artık enflasyon aşağı yönlü bir seyir izliyor. Temmuz’da eksi enflasyonu yaşayacağımıza inanıyoruz” demişti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre enflasyonda yükseliş tüm alt kalemlere yayıldı.Haziran’a göre yüzde 0.3 artan gıda fiyatlarının aylık enflasyona etkisi 0.07 puan oldu. İçki ve sigaradaki yüzde 2’yi aşan zamlar grupta aylık yüzde 1.99’luk enflasyon yaratırken bunun enflasyona etkisi 0.1 puan.Ulaştırmada LPG, benzin, uçak ve metro zamları etkiliydi. Bu grupta enflasyon yüzde 0.71 arttı ve etkisi 0.11 puan oldu. Yurtiçi ile yurtdışı turlar ve kitap fiyatındaki artışla aylık enflasyona eğlence ve kültürden 0.1 puanlık katkı geldi.

Haberleşmede enflasyonu telefon görüşme zamları belirledi. Bu grubun katkısı neredeyse 0.1 puan. Tek indirim giyim grubunda oldu. Sayesinde aylık enflasyon 0.23 puan daha düşük geldi.

Faiz, 2.5 ayın zirvesinde!
Enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkmasına piyasada gösterge tahvil faizleri tepki gösterdi.Gösterge tahvil faizi yüzde 9.14’e kadar yükselerek 2.5 ayın zirvesini gördü. Yükselen faizler Hazine’nin de dünkü ihalesinde yüksek faizden borçlanmasına yol açtı.5 yıllık sabit kuponlu tahvil ihalesinde ortalama bileşik faiz yüzde 9.10’u buldu.

Uzmanlar gösterge tahvil piyasasında bayram sonrası hacmin yüksek olmadığına dikkat çekerken beklentinin üstünde çıkan enflasyonun Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam etmesini zora soktuğunu, bu belirsizliğin de gösterge tahvil faizini yukarı çektiğini belirtti.

Çekirdek tutulamıyor

Merkez Bankası’nın para politikası için takip ettiği çekirdek enflasyon verilerinde ise yükseliş sürüyor.TÜİK’in işlenmiş gıda, enerji, içki ve sigara ile altın fiyatlarındaki değişimleri gözardı ederek hesapladığı çekirdek enflasyon aylık yüzde 0.42 arttı ve yıllık yüzde 10.39’a yükseldi.Enerji, gıda, içki ve sigara ile altın hariç hesaplanan I çekirdek enflasyonu ise aylık yüzde 0.29 yükseldi yıllık yüzde 9.75’e ulaştı.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor  

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor

BUDO’dan Sefer İptalleri  

BUDO’dan Sefer İptalleri

Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ için Iğdır , Ardahan ve Kars’ta  

Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ için Iğdır , Ardahan ve Kars’ta