583 okuma Bu Kategoridesiniz : 18 Kasım 2014 Salı 16:09

Bankalardan bedelli askerlik hazırlığı

Bankalardan bedelli askerlik hazırlığı

Askerliğini yapmamış yaklaşık 1 milyon kişinin yanı sıra bankaların da gözü kulağı bedellide. Düzenleme, 20 bin lira üzerinden çıkarılırsa, kişinin bu rakamın tamamını kredi çekebilmesi için ayda minimum bin 600 lira kazanıyor olması gerekecek.

Türkiye’nin gündemi bedelli askerlik. Özellikle gençleri gözü kulağı hükümet cephesinden gelecek haberlerde. Başbakan Ahmet Davutoğlu da konuyla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirtirken, kulislerde bedelli askerlikte yaş limitinin 25’e kadar indirileceği konuşuluyor. Akşam gazetesinde yer alan habere göre bedelli askerlik bekleyen vatandaşların yüzde 64’ü, bu hizmetin 25 yaşından itibaren başlatılması gerektiğini düşünüyor. Bedel olarak ise geçtiğimiz sefer açıklanan 30 bin liralık rakamın 17 ila 20 bin lira arasına çekileceği belirtiliyor. Bedelli Askerlik Derneği’nin hesabına göre yaş 30 olursa 400 bin, 29 olursa 450 bin, 28 olursa 534 bin, 27 olursa 600 bin, 26 olursa 750 bin, 25 olursa ise 1 milyon kişi uygulamadan yararlanabilecek.

HAZIRLIKLARA ŞİMDİDEN BAŞLADILAR

Bedelli askerlik, henüz bu görevi yapmamış gençler arasında favori konu fakat düzenlemeyi bekleyen sadece onlar değil. Aynı şekilde bankalar da bu konuda ‘esas duruş’a geçmiş hükümetten gelecek haberleri bekliyor. Nitekim kar marjlarının eski yıllara göre daraldığı, faizlerin yükseldiği bir dönemde, 1 milyon kişiyi kapsayacak bir uygulama onlar için de önemli bir gelir kapısı anlamına geliyor. Yaşın 25, bedelin ise 20 bin lira olduğunu düşünelim. Söz konusu 1 milyon kişinin büyük çoğunluğu ‘askerliklerini banka şubelerinde yapacak’. Bankalar söz konusu düzenlemenin somutlaşmasının ardından bedelli askerlik paketlerini kamuoyuna duyuracak. Bu konuda bankaların şimdiden hazırlık yaptıkları biliniyor.

60 AYDA 9 BİN 300 LİRA FAİZ ÖDENECEK

Bedelli askerlik kredilerinin 12 ila 60 ay arasında olması planlanıyor. Faizler ise ihtiyaç kredisi faizlerinden çok da farklı olmayacak. Bugünlerde bankaların ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1.35 civarında. Buradan yapılan bir hesaplamaya göre bankadan 20 bin lira kredi çeken bir bedelli müşterisi bankaya 60 ay sonunda yaklaşık 29 bin 300 lira ödeyecek. Bu da aylık 489 liraya karşılık geliyor. Bankalara göre bir kişinin bu büyüklükte ve bu vadede bir kredi çekebilmesi için kazancının, aylık taksit tutarının üç katının üzerinde olması gerekiyor. Yani kredi çekecek kişilerin aylık kazancının bin 500 lira olması şart.

36 AYLA SINIRLI OLURSA
Eğer bankalar vadelerde 36 ayı geçmezse hesap daha da farklı bir hal alıyor. Bu durumda kişi aldığı 20 bin liralık kredi karşılığında bankaya 36 ay sonunda 26 bin 500 lira ödeyecek. Bu da aylık 738 liraya karşılık geliyor. Aynı hesapla, 36 ay vadeli kredi çekecek bir kişinin aylık kazancının ise 2.250 lira civarında olması şart.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Kısıtlamalara ‘Sevgililer Günü’ ayarı geldi…  

Kısıtlamalara ‘Sevgililer Günü’ ayarı geldi…

Aleyna’nın ölümünü sen de tadacaksın  

Aleyna’nın ölümünü sen de tadacaksın

Nükleer Güç Santrali’ndeki patlamaya dair açıklama  

Nükleer Güç Santrali’ndeki patlamaya dair açıklama