590 okuma Bu Kategoridesiniz : 14 Eylül 2014 Pazar 01:31

Baraja Su Verilmeye Başlandı

Baraja Su Verilmeye Başlandı

Yalova Gökçe barajını besleyen ve uzun zamandan beri kesik olan Elmalı ve Nacaklı dereleri Haydariye muhtarlığı ile yapılan anlaşma ile Gökçe barajına akmaya başladı

Daha evvel yönetim sırasında göz ardı edilen ve kuraklık hesapları yapılmayan Gökçe barajını besleyen dereleri yerinde inceleyen belediye başkanı Vefa Salman Gemliğe bağlı Haydariye muhtarlığı ile görüşmelere başladı ve Yalova için müjdeli haberi köy muhtarı Emin Şahin’den aldı.

Köy halkı ile görüşen muhtar Şahin “halktan olur” aldıktan sonra Yalova belediye başkanı Vefa Salman’ı makamında ziyaret etti.

Yalova belediye başkanı Salman’dan başka bize su için gelen olmadı diyen Haydariye muhtarı Emin Şahin,” Yalova halkına teşekkür ederim.Yalova belediyesine gelince büyük ilgi ile karşılandık.Bize çok samimi davrandılar.Yalova halkının susuzluk çektiğini televizyonlardan ve gazetelerden öğrendik.Bu mevsim bizim oralarda da kuraklık oldu.Ama Yalova kadar su sorunu yaşamadık.Bizim köyümüz su kaynakları bakımından zengin.Gemliğin suyunu da biz veriyoruz.Elmalık ve Nacaklı derelerinin suyunu biz sulamada kullanıyorduk.Köy halkımıza durumu anlattım. “ Komşumuz Yalova susuz kaldı “ deyince Haydariyeliler “ komşumuz susuz iken biz bol bol su içemeyiz” dediler.Ve su bentlerini açtık.Dere yatağı kuru olduğu için suyun Gökçe barajına akması iki gün sürer.En geç Pazar akşamı su Gökçe barajında olur.

Köyümüzde bazı eksiklikler var.Yalova belediye başkanı sayın Vefa Salman bize yardımcı olacak.Keşke bizim köyümüz Yalova ya bağlansa bütün köy halkı bunu istiyor.” Dedi.

Her iki dereden Yalova Gökçe barajına saniyede 350 metre küp su geleceği ve Kış mevsimine kadar bu suyun büyük fayda sağlayacağı öğrenilirken Yaza kadar barajın tekrar eski günlerine kavuşacağı tahmin ediliyor.

KESİNTİLER DEVAM EDECEK

Barajdaki” 0” nokta ,Kuyulardan alınan takviye ve Kurtköyden gelen su ve Nacaklı ve Elmalık barajlarından takviyelere rağmen su kesintileri devam edeceğinden halkımızın su tasarrufu konusunda hassasiyetini sürdürmesini istiyoruz diyen Yalova belediye başkanı Vefa Salman,” Maalesef su kaybımız %60. Senelerden beri yapılmayan ve çürüyen şebekenin yapılması gerekiyor. Şebekeden kaçak su alanları da da Yeşil Körfez Su Birliğimiz tespit etmeye başladı.Koordineli olarak çalışıyoruz.Haydariye halkına ve muhtarına teşekkür ederiz.Bizim için büyük bir takviye. Nisan ayına kadar su akışı devam edecek.Barajın dolmasında büyük faydası dokunacak” dedi.

 

Kaynak : Bölge Haber

Sponsor Alanı

 benzer haberler

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ  

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA  

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi  

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi