740 okuma Bu Kategoridesiniz : / 25 Kasım 2014 Salı 01:09

Vefa SALMAN’dan 25 Kasım Mesajı

Vefa SALMAN’dan 25 Kasım Mesajı

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak dünya üzerinde kadına yönelik şiddetin durdurulması gerektiğine dikkat çekti.

Başkan Vefa SALMAN : “Kadınlarımıza yönelik şiddet toplum içinde saklanan, ortaya çıkarılamayan, uzun yıllardır çözümlenememiş  önemli bir sorundur. Yapılan araştırmalara bakıldığında kadının en yakınındaki erkekler tarafından uygulanan şiddetin, kişilerin eğitim durumuyla da çok alakalı olmadığını üzülerek görüyoruz. Maalesef çocuklarımız, annelerine ve kız kardeşlerine reva görülen sözel, fiziksel şiddeti göre göre “normalmiş”  zannederek yetişiyorlar.

            Türk toplum yapısı içerisinde çok güzel adet ve göreneklere sahip olmamızla birlikte artık terk etmemiz gereken bazı adetlerimizi de tespit edip kabul etmeliyiz. Artık çocuklarımızı yetiştirirken, aile içinde daha etkin rolü olan anneler başta olmak üzere, babalar da, kız çocuk  erkek çocuk ayrımı yapmadan, sadece çocuk olarak görerek, kişilik sahibi, sevgi dolu, kendisiyle barışık, kendisine güvenen birer birey olarak çocuklarını yetiştirmelidirler. Çocuklarımız aile içi iletişimin sevgi ve saygıya dayalı olduğu, toplumdaki rolü ne olursa olsun eşit söz sahibi oldukları, kendi istek ve düşüncelerini ifade etmekten ve yanlış anlaşılmaktan korkmadan destek göreceklerine inandıkları ailelerde yetişmelidir. Başkanlığım döneminde Belediye bünyesinde yeni “Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü”,müdürlük bünyesinde “Sosyal Servis” birimi oluşturulmuştur. Çalışmalarımıza kadın sorunlarıyla alakalı, işinde uzman kişileri görevlendirerek başladık. Yalova’da her mahallede “Umut Merkezleri”mizle başta kadınlarımız olmak üzere, tüm aile bireylerine, hane bazlı ulaşarak, sorunlarına, taleplerine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Özellikle aile içi şiddet, intihar, madde kullanımı gibi sorunları yaşayan kadın veya aile bireyleri için psikososyal destek ve danışmanlık hizmeti verilmekte, Belediyemiz bünyesinde Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile Terapistimizin yetemediği durumlarda ise diğer kurumlardaki yetkin kişiler ile buluşmaları sağlanmaktadır. Ayrıca kadınlarımıza öncelikli olarak refah seviyelerini arttırmaya yönelik, kentin imkân ve olanaklarından eşit bir şekilde yararlanmaları ve insan onurunu rencide etmeden ihtiyaçlarını karşılamaları yönünde özel eğitim görmüş ekiplerimizi de seferber etmiş durumdayız.

            Sözlerimi, Atatürk’ün “BENİM KENTİM” dediği Yalova’dan, yine Atatürk’ün bir sözüyle bitirmek istiyorum; “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” İnsana değer odaklı hizmet etmeyi hedefine koyan “UMUTTUR YALOVA”dan, tüm kadınlarımıza ekonomik ve sosyal hayattaki konumlarının daha da güçleneceği, cinsiyet eşitliği sorununun olmadığı çağdaş bir toplumda yaşamalarını diliyorum.” şeklinde bir mesaj yayınladı.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ  

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ

Younes, Fatih Saraçoğlu’nu unutmadı  

Younes, Fatih Saraçoğlu’nu unutmadı

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA  

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA