753 okuma Bu Kategoridesiniz : 28 Eylül 2015 Pazartesi 16:36

Volkswagen Skandalı

Volkswagen Skandalı

Emisyon skandalıyla boğuşan Volkswagen, Ar-Ge birim başkanlarının görevlerini askıya aldı. Volkswagen’in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv’den ise “Türkiye distribütörlüğünü üstlendiğimiz Volkswagen Grubu, konuyla ilgili şu anda hızlı, şeffaf ve kararlı çok kapsamlı bir araştırma gerçekleştirmektedir” açıklamasında bulundu.

Türkiye ’deki Volkswagen’lerden ne kadarının emisyon ölçümlerini yanıltan yazılıma sahip olduğu sorusu gündeme gelirken, Volkswagen’in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv , konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu’nun yazılı açıklaması şöyle: “ ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA)’nın yayınladığı bir rapora dayanarak Volkswagen’in 2008-2014 model bazı dizel araçlarının ABD çevre standartlarına uymadığını tespit etmesini takiben başlayan süreçle ilgili Doğuş Otomotiv olarak gelişmeleri yakından takip etmekte, konuyla ilgili Volkswagen Grubu ile sürekli temas halinde bulunmaktayız.

Türkiye distribütörlüğünü üstlendiğimiz Volkswagen Grubu, konuyla ilgili şu anda hızlı, şeffaf ve kararlı çok kapsamlı bir araştırma gerçekleştirmektedir. Tüm dünyada ve Türkiye’de etkilenen araçların detayı, Volkswagen AG’nin yürütmekte olduğu araştırma sonucunda belirlenecektir.

Bununla birlikte, VW AG’ den yapılan açıklama uyarınca; söz konusu durumdan etkilenen araçlar da dahil olmak üzere tüm araçlarımızın sürüş ve yol güvenliğine uygun olduğunu da belirtiriz. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

YÜZDE 5.24 DEĞER KAYBETTİ

Doğuş Otomotiv’in hisseleri ilk seans sonunda yüzde 5.24 kayıpla 10.85 liradan kapandı. Analistler, satışların panikten kaynaklandığını söylerken, Doğuş Oto üzerinde şu aşamada olumsuz bir etki beklemediklerini belirtiyorlar.

GÖREVLERİ ASKIYA ALINDI

ABD’deki emisyon testlerinde usulsüzlük skandalıyla mücadele eden Volkswagen, Audi ve Porsche markalarının araştırma ve geliştirme bölümlerinin başkanlarının görevlerini askıya aldı.

NE OLMUŞTU?

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) Eylül ortasında yaptığı açıklamada VW ve Audi marka otomobillerin zehirli gaz emisyonu testlerinin sonuçlarını çarpıtarak denetleme kurumunu yanıltan bir yazılım içerdiğini ve bu nedenle şirketin 18 milyar dolara kadar para cezası alabileceğini açıklamıştı.

ABD’nin ardından birçok ülke emisyon testlerinde usulsüzlük konusunda kendi incelemesini başlatırken, Volkswagen söz konusu yazılımın 11 milyon araçta kullanıldığını ve bu araçların çoğunun Avrupa ’da satıldığını belirtmişti.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Younes, Fatih Saraçoğlu’nu unutmadı  

Younes, Fatih Saraçoğlu’nu unutmadı

PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ  

PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Ermenistan’ın özel komandoları  

Ermenistan’ın özel komandoları