697 okuma Bu Kategoridesiniz : 27 Mart 2015 Cuma 04:16

ÖSYM’de yapay zekâ dönemi

ÖSYM’de yapay zekâ dönemi

ÖSYM Başkanı Demir, sınav soru seçimlerinin yapay zekâ uygulamalarıyla el değmeden yapılacağını kendi yazdığı kitabından duyurdu

29 Mart’ta görev süreci bitecek olan ÖSYM Başkanı Ali Demir bir kitap yazarak gelecekteki sınav sistemlerine yönelik önerilerde bulundu. ‘Yeni Türkiye’nin Ölçme, Seçme ve Değerlendirme Sistemi, 2014’ten 2023’e’ başlıklı kitapta önümüzdeki yıllarda yeni yazılımların devreye gireceği de duyuruldu. El değmeden sınav oluşturma hedefi kapsamında, soruları, soru havuzundan otomatik olarak çeken yazılımların devreye sokulacağı bildirildi. Bu çerçevede, yapay zeka uygulamalarının değerlendirilmeye alınması tavsiye edildi. Ayrıca sürekli ve alternatifi bol sınavların gerçekleştirilmesinin “sınav stresinin” önlenmesi açısından önemine vurgu yapılan kitapta, ilk etapta 10 bin adayın girebileceği elektronik sınavların yapılmasının hedeflendiği bildirildi.

‘KADRO OLMASIN’
ÖSYM’nin, kurumsal yapılanmasının yeniden düzenlenerek kadrolu personeli olmayan bir yapıda çalışılması önerisinin de sunulduğu kitapta, çalışanların kendilerinin de sınava girdiği bir ortamda sınav yapmalarının doğru olmadığına dikkat çekildi ve 3 yılda bir yenilenen personel rejimi tavsiye edildi. Kitapta, ÖSYM’nin şehir dışında bir kampüse taşınması ve hizmetlerini temsilcilikleri vasıtasıyla yürütmesinin doğru olacağına işaret edildi.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Bakan’dan Velilere Uyarı  

Bakan’dan Velilere Uyarı

Rektör CEBECİ’nin  Nevruz Mesajı  

Rektör CEBECİ’nin Nevruz Mesajı

Rektör CEBECİ’nin  Miraç Kandili Mesajı  

Rektör CEBECİ’nin Miraç Kandili Mesajı