625 okuma Bu Kategoridesiniz : 11 Nisan 2015 Cumartesi 16:50

300 binin üzerinde !

300 binin üzerinde !

Gümrük Muhafaza ekipleri İtalya’dan düzenli olarak Ro-Ro seferi yapan bir gemi ile Mersin Limanına gelen ve Belçika’dan İran’a gönderildiği tespit edilen bir dorseyi riskli bularak incelemeye aldı. İran’da bulunan bir firmaya Belçikalı bir başka firma tarafından gönderilen 19 bin 960 kilogram ağırlığında PVB film cinsi eşyanın yüklü bulunduğu uluslararası nakliyat firmasına ait bir TIR risk kriterleri çerçevesinde X-ray taramasına gönderildi. X-Ray operatörleri tarafından yük içerisinde şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine TIR dorsesi ayrıntılı arama yapılmak üzere arama hangarına sevk edildi.

Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü personelinin birlikte oluşturduğu ekip tarafından arama hangarına çekilen dorse açılarak içerisinde bulunan ahşap kapalı sandıklar indirildi. Sandıklarda narkotik dedektör köpekleri marifetiyle de arama yapıldı. Köpeklerin de tepki vermesi üzerine, ekipler ahşap kaplı sandıkları açarak detaylı aramaya geçti.

Sandıklar içerisinde makaraya sarılı rulolar halinde şeffaf film türü eşyanın bulunduğu anlaşıldı. Bu ruloların dış kısmında yer alan alüminyum folyo ambalajları açıldı. Yapılan kontrollerde rulo makaralara gizlenmiş torbalar içerisinde çeşitli renklerde hapların olduğu tespit edildi. Ön analizde, hapların amfetamin ve metamfetamin uyuşturucu cinsi olduğu kanaatine varıldı. Yapılan sayım ve tespitlerde toplam 60 torba içerisinde 300 bin 59 adet uyuşturucu hap gizlendiği belirlendi. Net ağırlığı 102 kilo 395 gram gelen uyuşturucu maddenin piyasa değeri yaklaşık 15 milyon TL olarak hesaplanıyor. Sentetik uyuşturucu cinsi olan haplara ve uyuşturucunun taşınmasında kullanılan TIR’a el konuldu. Olayla ilgisi olduğu tespit edilen 2 kişi hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Suni Gündemler Yaratarak Yalova Halkını Oyalamayın  

Suni Gündemler Yaratarak Yalova Halkını Oyalamayın

Kısıtlamalara ‘Sevgililer Günü’ ayarı geldi…  

Kısıtlamalara ‘Sevgililer Günü’ ayarı geldi…

Aleyna’nın ölümünü sen de tadacaksın  

Aleyna’nın ölümünü sen de tadacaksın