548 okuma Bu Kategoridesiniz : 23 Nisan 2015 Perşembe 21:17

Bu Ceza Çok Fazla !

Bu  Ceza Çok Fazla !

Yargıtay, tecavüz ettikleri 12 yaşındaki kızı öldüren sanıkların cezasını çok buldu

Erzurum’un Tortum İlçesi’nde 12 yaşındaki Nuray A.’ya tecavüz ettikten sonra öldüren 3 çocuğa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 4 ile 25,5 yıl arasında değişen hapis cezaları, Yargıtay tarafından çocukların olay tarihinde 18 yaşından küçük olmaları gerekçesiyle fazla bulunarak bozuldu.

Tortum’un Şenyurt Beldesine bağlı Cihanlı Köyü’nde yaşayan Tülay- Nevzat A.’nın 7 çocuğundan 4’üncüsü Nuray A. 28 Ağustos 2010 günü öğle saatlerinde ortadan kayboldu. Köpeklerin de katıldığı aramalardan sonuç çıkmadı. Kız çocuğunun ayı tarafından kaçırıldığı öne sürülürken, 1 Eylül günü Şenyurt Yaylasındaki ormanlık alanda toprağa gömülü cesedi bulundu. Otopside Nuray A.’nın 27 yerinden bıçaklandığı ve iple boğularak öldürüldüğü tespit edildi.Haber görseli

Olayla ilgili yaşları 18’den küçük olan A.D., S.K., M.F.D. ve Y.E.B. göaltına alındı. A.D. ve S.K. tutuklanırken, M.F.D. ve Y.E.B.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Sanıklar hakkında Erzurum 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde ‘bir suçu gizlemek, delilleri ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla çocuğu öldürme, cinsel istismar’ suçlarından dava açıldı.

MAHKEMEDE CİNAYETİ ANLATTILAR

Yargılama sırasında ifade veren S.K., Nuray’ın Y.E.B. ile cinsel ilişkiye girdiğini duyduğunu, olay günü kızın kendisini öpmeye başlaması üzerine bir ilişki yaşadıklarını söyledi. Bu gelişmeden bir süre sonra A.D. ile tarlaya gittikleri sırada Nuray’ın yanlarına geldiğini ve “Bana para verin yoksa ilişkiye girdiğimizi herkese söylerim” dediğini ileri süren S.K. bunun üzerine kızın ellerini kemerle bağladıklarını, arkadaşıyla birlikle bıçakladıklarını anlattı. S.K. daha sonra kızı iple boğarak öldürdüklerini söyledi.

2010 yılının bahar aylarında Nuray ile kendi rızasıyla birlikte olduğunu, aynı şekilde arkadaşları olan M.F.D., Y.E.B. ve S.K.’nın da kızla cinsel ilişkiye girdiğini iddia eden A.D. de cinayetin detaylarını arkadaşı gibi anlattı ve cesedi bulunmaması için toprağa gömdüklerini belirtti.

MAHKEME 2013’TE KARAR VERDİ

Mahkeme heyeti 11 Eylül 2013 günü yapılan karar duruşmasında A.D.’yi ‘cinayet’ suçundan 20, ‘cinsel istismar’ suçundan 5.5 yıl hapis cezasına çarptırdı. S.K.’ya cinayetten 12.5 yıl, M.F.D.’ye ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 4 yıl 2 ay, Y.E.B.’ye ise ‘basit cinsel istismar’ suçundan 1.5 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, Y.E.B.’nin 1.5 yıllık hapis cezasından sonra hükmün açıklanmasını erteledi. A.D. ve S.K.’nın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sanık avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay’a gönderildi.

YAŞLARI DİKKATE ALAN YARGITAY CEZALARI BOZDU

Yargıtay 1’nci Ceza Dairesi suç tarihinde 15 yaş 3 ay 18 günlük olduğu belirlenen A.D.’nin cinsel istismardan 5.5 yıllık cezasını onarken, cinayetten verilen 20 yıllık cezayı bozdu. Olay tarihinde 13 yaş 23 günlük olan S.K.’nın aldığı 12.5 yıl hapis cezası da Yargıtay tarafından uygun bulunmadı. Yargıtay, 16 Aralık 1997 doğumlu olan ve suça sürüklenen M.F.D.’nin eylemini ilk olarak 2008 yılının Ağustos ve Eylül ayında gerçekleştirdiğini, o tarihte 11 yaşını tamamlamadığını dikkate alarak cezai sorumluluğunun bulunmadığına kanaat getirdi. M.F.D. hakkında ceza kovuşturması yapılamayacağını belirten Yargıtay, ancak çocuklara özgü güvenlik tedbirlerinin uygulanacağını söyledi.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Gençler Esnafa Türk Bayrağı Hediye Etti  

Gençler Esnafa Türk Bayrağı Hediye Etti

30 Ağustos Yalova’da Coşku İle Kutlandı  

30 Ağustos Yalova’da Coşku İle Kutlandı

Yeni Ulusal Haber Sitemiz YeniDusun.net Açıldı !  

Yeni Ulusal Haber Sitemiz YeniDusun.net Açıldı !