791 okuma Bu Kategoridesiniz : 11 Mart 2015 Çarşamba 16:06

CHP’de toplu istifa şoku

CHP’de toplu istifa şoku

CHP Nusaybin İlçe Başkanı Sevkan Kartal, 20 yıldır yönetici olarak hizmet ettiği partisinden yönetim kuruluyla birlikte istifa edip, HDP’ye katılacaklarını açıkladı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Sekvan Kartal ve Yönetim Kurulu yaptıkları basın açıklamasıyla istifa ettiklerini açıkladı. CHP yönetimi Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) geçecek.

Kartal, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kurucu felsefesini oluşturan ve en köklü siyasi partisi olan CHP’de 20 yıl yönetici olarak toplamda 30 yıl hizmet ettiğini söyledi. CHP’nin katı, ulusal anlayıştan kopmaması, Kürt sorununa gerçekçi bir yaklaşım ve Kürt halkının beklentilerini karşılayıcı bir anlayışla yaklaşmaması nedeniyle böyle bir karar aldıklarını ifade eden Sekvan Kartal, şöyle konuştu:

“Türkiye halklarının umut beklediği demokratik iktidarı gerçekleştirme paradigmasını geliştiremediği ve son zamanlarda yaşanan insan hakları ihlallerine CHP’nin yaklaşımı ve olaylar karşısındaki duruşu anamuhalefet olarak üzerine düşen görevi yerine getirememesi nedeniyle uzun zaman hizmet ettiğim CHP’den uzaklaşmaya ve kopmaya sebep olmuştur. Bu tarih itibariyle ben ve bütün yönetimim CHP’den istifa etmiş bulunuyoruz. Bununla birlikte ülkemizde barışın ve kardeşliğin gerçekleşmesinde büyük çaba gösteren ve kamuoyunca bilinen halkaların sorunlarının çözümünde ciddi ve gerçekçi bir yaklaşım sergileyen halkın bir parçası olan ülkeye tam demokrasiyi hakim kılmak için fiilen ana muhalefet görevini üstlenen güçlü kadrolara sahip Halkların Demokratik Partisi’nde siyasi yaşamımı devam ettirmemi akla vicdana ve demokratik ilkelere daha uygun olacağına inanmaktayım. Halkımızın beklentisinin de bu yönde olduğunu düşünmekteyim. Bundan böyle halkımızın beklentilerine cevap olacak kadroların ve çalışma şartlarının mevcut olduğu Halkların Demokratik Partisi’nde siyasi yaşamımıza devam etmeye karar verdik. HDP’nin misyonunu gerçekleştirmesinde tüm gayretimizle çalışmaya karar verdik. Bu duygu ve düşüncelerle 7 Haziran 2015’te yapılacak olan milletvekili seçimlerinde HDP’den Mardin milletvekili aday adayı olan ailemizin tecrübeli, deneyimli, modern bir vizyona sahip, değerli bir ferdi olan mimar İdris Kartal’ın ve HDP’nin hedeflediği başarıya ulaşması için şahsım, ailem ve tüm dostlarımla üzerime düşen sorumluluğu yerine getirmede hiç bir konuda tereddüt etmeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

Kartal ve yönetiminin ileri ki günlerde yapılacak törenle HDP’ye geçeceği açıklandı.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

İYİ Parti GİK Üyelerinden Yalova Çıkarması  

İYİ Parti GİK Üyelerinden Yalova Çıkarması

İYİ Parti’den Ankara Çıkarması  

İYİ Parti’den Ankara Çıkarması

TATAR “Yeni Görevi Hayırlı Olsun”  

TATAR “Yeni Görevi Hayırlı Olsun”