652 okuma Bu Kategoridesiniz : 28 Eylül 2015 Pazartesi 16:41

Koçal’dan Açıklama

Koçal’dan Açıklama

Yakup KOÇAL kişisel facebook hesabından yaptığı açıklamada ;

Yalova İl olduğu günden bu yana yapılan her çalışmada, en önemli vizyoner projenin “Turizm” olduğu ortaya kondu. İstemek yetmiyor, gereğini hayata geçirmek gerekirdi. İşte, Turizmin en önemli ayaklarından biri olan “tesis”leşme için önce 2007 yılında Belediye mülkü üzerine Turizm Alanı işlendi ve müteakiben 5 yıldızlı Kongre Merkezli Tesis yapılmak kaydıyla, şartlı olarak .özel sektöre verildi. Yılda 2 milyon turist ve 400 milyon dolar kent ekonomisine ilave girdi, hedefi doğrultusunda ki bu süreç başarı ile yürütüldü.

Maalesef siyasi taassub, çekememezlik, rant beklentisi ve ” çarşı her şeye karşı” modunda ki aymazlar engellemek için ellerinden geleni yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. Görev süremiz içinde hepsi ile mücadele ettik. Amaçlarına ulaşamadılar, engel olamadılar.

22 Haziran 2015 günü aldığım bilgi üzerine açıklama yaparak, Belediyeyi uyardım. Sahip çıkın, sorumluluk sizindir,diyerek, çevrilen tezgahı anlattım. Maalesef haklı çıktım. Şubat ayında Yalova Belediyesinden Bakanlığa gönderilen yazı ve çevre grubunun mahkemeye gidişini fırsat bilen rantçı ekip bakanlık nezdinde gereğini halletmiş ve 1/25 000’lik planda Turizm alanını konuta çevirmiş. Bu ne anlama geliyor?. Birincisi Yalova için vizyoner proje olan “Turizm”in çok büyük darbe yemesi ve ikinci olarak birilerinin büyük menfaatler elde etmesi sonucunu doğurur. Yalova’nın geleceğini önemseyen, dert edinen ve kişisel çıkar ve menfaatten pay beklentisi olmayan her kurum ve kişiye bir görev düşmektedir. Sessiz kalmak, gereğini yapmamak sorumluluğa ortak olmaktır.

Yalova’nın bir hemşehrisi, eski Belediye Başkanı ve en önemlisi bu kentin sevdalısı olarak, Şehircilik Bakanlığına itiraz ve İçişleri Bakanlığına şikayetimi resmen yapıyorum. 7 Ekim itirazın son günüdür.

Tüm siyasi partileri, milletvekillerini, meclis üyelerini, meslek odalarını ve stk’ları sorumluluğa davet ederek, Şehircilik Müdürlüğü nezdinde itiraz etmelerini ve kamuoyu oluşturmalarını bekliyorum. 
5 yıldızlı, Kongre Merkezli olmak kaydıyla ihalesi yapıldığı zaman ki imar durumunu muhafaza etmeyi sağlayacak şekilde itiraz yapılmalı. Ne fazla, ne eksik. Konut rant sağlar, turizmi yok eder. İmar durumunda yatırımcıya mağduriyet oluşması da hem turizmin gerçekleşmesini engeller hem de Belediyeyi mağdur eder. Çevrecilerin mahkemeye vermelerinde ki gibi bilinçsiz girişim ve itiraz “kaş yapayım derken göz çıkarmak” oluveriyor. Kimse,başta Yalova Belediyesi kafa karıştırmamalı. Orta yoğunlukta ki metrekareye düşen insan sayısının çokluğuna itiraz, ne anlama geliyor. “Yoğunluğu düşür,ben konuta razıyım” anlamına, gelir. Bunlar yanlış girişimlerdir. Şu an o alan ile ilgili ,mevcut olan 1/1000’lik planı değiştirmek zorunda bırakacak, her türlü 1/25 000″lik plan değişikliği Yalova’ya zarar verir, ama birilerine rant sağlar.
Açık söylüyorum, Turizm’i engeleyen her girişim,bu şehre ihanettir.

Şeklinde paylaşımda bulundu.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ  

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA  

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi  

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi