694 okuma Bu Kategoridesiniz : 29 Temmuz 2016 Cuma 11:33

NBC News’in peşini bırakmıyor

NBC News’in peşini bırakmıyor

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’ya kaçtı diyen NBC News’e ikinci kez sert bir mektup gönderdi.Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, darbe gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya kaçtığı haberini yapan ABD’li haber kanalı NBC News’ten özür dilemesi için baskılarını sürdürüyor.

NBC News darbe gecesi Erdoğan Marmaris’tan ayrıldıktan sonra yayınladığı haberinde, Cumhurbaşkanı’nın uçağının İstanbul’a inmesine izin verilmediğini ve bu yüzden Erdoğan’ın Almanya’ya sığınma için başvurduğunu öne sürmüştü. Kanal haberine kaynak olarak ismi verilmeyen “üst düzey ABD askeri yetkilisi”ni göstermişti.

Washington Büyükelçiliği tarafından yazılan mektupta, NBC News’in yanlış haberinin oldukça sorumsuz olduğu, halihazırda o gece yüksek olan dezenformasyonu artırdığım belirtilmişti. Haberi ilk kez kamuoyuna duyuran kanalın prodüktörü Kyle Griffin’e de yönelik yazılmış metinde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlığıyla ilişkili olan bu hassas bilgi oldukça profesyonel olmayan bir şekilde kullanılmış ve kaynağın doğruluğu düzgünce kontrol edilmemiştir. NBC bu yanlış haberini çekmiş fakat hatasını açıklamamıştır. Türkiye olarak NBC News ve Bay Griffin’den bu sorumsuzca iş dolayısıyla resmi olarak özür dilemesini istiyoruz” denmişti.

Büyükelçilik 3 gündür bu mektuba yanıt yazmayan NBC News ve yapımcısı Kyle Griffin’e bir mektup daha gönderdi. Mektupta NBC News’in sorumsuz ve kabul edilemez gazeteciliği nedeniyle derhal özür dilemesi istendi. Kanalın mesnetsiz iddialarının halen internet üzerinden erişilebildiğini belirten Büyükelçilik, “sizden hemen bir açıklama yayınlamanızı bekliyoruz” dedi.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Younes, Fatih Saraçoğlu’nu unutmadı  

Younes, Fatih Saraçoğlu’nu unutmadı

PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ  

PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Ermenistan’ın özel komandoları  

Ermenistan’ın özel komandoları