716 okuma Bu Kategoridesiniz : 10 Ocak 2016 Pazar 21:05

Seçim Sistemimiz ve Millet Meclisi seçimlerimiz

Seçim Sistemimiz ve Millet Meclisi seçimlerimiz

Bugün ülkemizde siyasi istikrar sağlansın diyerek siyasi iktidarların seçim sistemi ile dilediği gibi oynamasını mümkün kılan bir Seçim kanunumuz bulunmaktadır.Gerçi Anayasa seçime bir yıl kala seçim sisteminde yapılacak değişikliklerin o seçimde uygulanmasına  imkan tanımamaktadır.

Fakat Seçim kanunundaki % 10 barajı zaten siyasi partilerin büyük bir kısmının yarışa girmesine engel olmaktadır.

Ne hikmetse seçime giren fakat henüz iktidar olmamış bütün partiler seçim kanunundaki bu %10 barajının hak ve hukuka aykırı olduğunu belirtiyor ve ilk iktidara geldiklerinde bu barajı kaldıracaklarını beyan ediyor olmalarına rağmen barajı aşan partiler bir daha geri dönüp barajı ağızlarına dahi almamaktadırlar.

Seçim Kanununun 2.  eksikliğide bana göre ön seçimi ihtiyari kılması ve siyasi parti liderlerinin insiyatifine bırakmasıdır.Bu durum Lidrlerin partilerinde kesin bir hakimiyet sağlamalarını ve Milletin vekillerinin belirlenmesinde parti liderlerini  kayıtsız şartsız tek seçici haline getirmesidir.Seçilen vekiller ön seçim zorunluluğu olmadığını bildikleri için meclise gidince liderlerinin iki dudağından çıkacak talimatlara göre mecliste    hareket etmekte ve Milletin değilde siyasi parti liderinin taleplerine uygun bir meclis çalışması  ve kanunlaştırma  süreci mümkün olmaktadır.İktidar partisi meclis çoğunluğunu eline geçirdiği için de artık meclis İktidar partisinin liderinin  yönlendirmesi ile toplanıp dağılmaya başlamaktadır.

Çözüm seçim kanunundaki %10 barjının çok daha aşağılara çekilmesi hattızatında aslolan tamamen kaldırılmasıdır.Bu her seçmenin oyunun meclise yansımasını meclis aritmetiğinin  milletin iradesine göre oluşmasını sağlayacaktır.

2. çözümde seçimler öncesinde Vekil adaylarının siyasi partilerin kayıtlı üyelerin  verecekleri oylarla belirlenmesi sağlanmalı yani önseçim yapılmalıdır.

Bu iki yöl ve yöntem hem vekillerin siyasi Parti liderlerinin tavassutundan kurtarılmasını sağlayacak hemde siyasi parti üyelerinin vekillerin  belirlenmeside  etkinliği artacak ve Lidierlerin siyasi partilerdeki  tek adamlığı  bu vesile ile sona erecek Vekillerde milletin istek ve arzularını  meclise daha  büyük oranda yansıtmaya  gayret edeceklerdir.Yani Türkiye  Büyük Millet meclisi bu şekilde Milleti   tam olarak temsil eder hale gelecektir..var

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Av. Şaban TATAR Mesleğe Geri Döndü  

Av. Şaban TATAR Mesleğe Geri Döndü

DEVLETİN BİRLİĞİNİ VE ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZMAK  

DEVLETİN BİRLİĞİNİ VE ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZMAK

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası Sosyal Devleti Nasıl Düzenlemiştir?  

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası Sosyal Devleti Nasıl Düzenlemiştir?