626 okuma Bu Kategoridesiniz : 03 Haziran 2016 Cuma 14:27

BAŞKAN SİLPAGAR ÇİNİ SERGİSİ

BAŞKAN SİLPAGAR ÇİNİ SERGİSİ

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Çiftlikköy Belediyesi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen çini kursunun yıl sonu sergisinin açılışını yaptı. Engelsiz Kafe’nin parkında gerçekleştirilen sergide 16 kursiyerin 100’e yakın çini eseri yer aldı. Eserleri ilgiyle inceleyen Başkan Silpagar, çininin tarihin eski dönemlerinden gelen önemli bir sanat dalı olduğunu ifade ederek, kursiyerleri başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Yılsonu sergisi hakkında bilgiler veren Çini Kursu Öğretmeni Fatoş Bayçora, 16 kursiyerin yaklaşık 100 eserinin sergide yer aldığını belirterek, “Eserlerimizi çini mürekkebiyle boyadıktan sonra fırınlama işlemleri için İznik’e gönderiyoruz. Bir eser, çini ustasının yapma hızına göre birkaç gün ile bir haftaya kadar farklı sürelerde tamamlanabiliyor. Çiftlikköy Belediyesi Kültür Merkezi bünyesinde açılan kursumuzda birkaç ayda kursiyerlerimiz çok güzel eserler ortaya koydu. Mesela çocuk felci geçiren dahi sanatçı Frida’nın portresini çini tabağa işleyen bir arkadaşımız var. Padişahın culüz yani karşılama töreninde ateş festivali adlı minyatürün çiniye işlenmesi var. İstanbul Rüstempaşa Camisi’nin cami motiflerini İznik desenleriyle yaptık. Destekleri için Çiftlikköy Belediyesi’ne ve Belediye Başkanımız Ali Murat Silpagar’a teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Başkan Silpagar sergiyi inceledikten sonra Çini Kursu Öğretmeni Fatoş Bayçora’ya çiçek takdim etti. Daha sonra kursiyerlerle birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

KIŞ RÜZGARI SES YARIŞMASIYLA ESECEK  

KIŞ RÜZGARI SES YARIŞMASIYLA ESECEK

KİTAP FUARI 24 AĞUSTOS’A KADAR DEVAM EDECEK  

KİTAP FUARI 24 AĞUSTOS’A KADAR DEVAM EDECEK

PARÇALAR YALOVA KENT MÜZESİ’NDE SERGİLENİYOR  

PARÇALAR YALOVA KENT MÜZESİ’NDE SERGİLENİYOR