575 okuma Bu Kategoridesiniz : 30 Ağustos 2016 Salı 16:28

171 şehidimizi bu anıtta ölümsüzleştirdik

171 şehidimizi bu anıtta ölümsüzleştirdik

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 84. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Protokolün yanı sıra Yalovalıların da yoğun ilgi gösterdiği törenler sonrasında Yalova Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’na yaptırılan Şehitler Anıtı’nın açılışı yapıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı sonrasında Osmanlı-Rus Savaşı’ndan günümüze kadar vatan savunması ve terörle mücadelede kaybettiğimiz Yalovalı 171 şehidimizin adının yazılı olduğu anıtın açılışı gerçekleştirildi. Açılışlı Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Garnizon Komutan Vekili Albay Enver Ünal, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, şehit yakınları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş birlikte gerçekleştirdi.

“171 şehidimizi bu anıtta ölümsüzleştirdik”
Açılış öncesi kısa bir konuşma gerçekleştiren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman; “Daha önce yapılmış olan anıtın yeri ile ilgili derneklerimiz uygun olmadığını belirtti. Bir çalışma başlattık. Osman-Rus Savaşı’ndan günümüze kadar yaşanan savaş ve terörle mücadelede yitirdiğimiz 171 Yalovalı şehidimizin adını bu anıtta ölümsüzleştirdik. Onlar bizim huzur ve refahımız için canlarını ortaya koydular. Hepsini bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Gece için özel ışıklandırma
15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’na yapılan Şehitler Anıtı, kaidesi ile birlikte 3 metre 15 cm yüksekliğinde. Anıtta 1 m 70 cm yüksekliğinde sınırları bekleyen iki asker figürü yer alıyor. Türk milletinin yükselişini simgeleyen 2 m 65 cm yüksekliğinde ve üzerinde 171 şehidin adının olduğu Türk Bayrağı var. Anıtın 1×3 m genişliğindeki kaidesi 50 cm yüksekliğinde. Pleksiglas malzemeden yapılan anıt gecede görülebilmesi amacıyla ışıklandırıldı. Işıklandırma sayesinde gece şehitlerimizin isimleri daha da belirgin olacak. Anıtın zarar görmemesi için üzerine cam koruma fanusu yapılacak

Sponsor Alanı

 benzer haberler

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ  

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA  

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi  

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi