530 okuma Bu Kategoridesiniz : 06 Haziran 2016 Pazartesi 17:15

Yalova’da GAL Arısı tehditi

Yalova’da GAL Arısı tehditi

Çin’den Avrupa’ya gelen ve halen İtalya’nın mücadele ettiği gal arısı adlı kestane zararlısı, Türkiye’ye Yalova’dan sıçraması üzerine arıların Altınova’ya onarıma gelen gemilerden Yalova’ya sıçradığı iddia ediliyor.

İlk kez Yalova’daki kestane ağaçlarında görülen bu zararlının Yalova’nın Kurtköy, Güneyköy, Esadiye, Çukurköy ve Ortaburun bölgelerindeki ağaçları sardığı tespit edildi. Bunun üzerine alarma geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü, bölgeye bir heyet göndererek incelemeler yaptırdı. İncelemelerde, gal arısının yayıldığı ve mevcut kestane ağaçlarına ciddi zararlar verdiği tespit edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Türkiye’de kestane ağaçlarına zarar veren zararlı böceklerden gal arılarına (Drycosmuskuriphilus) karşı başlattığı etkin mücadele çalışmalarına devam ediyor. Bu çerçevede Bursa ve Yalova’da gal arılarının düşmanı olan faydalı böcekler ormanlara salındı.

BİYOLOJİK MÜCADELE

Mekanik ve biyoteknik mücadelesi çok mümkün olmayan bu zararlı ile kimyasal mücadele metotları ile baş etmek kısmen mümkün görünse de Orman ve Su İşleri Bakanlığı tabiata dost biyolojik mücadele stratejisi gereği bu metotları tercih etmiyor ve biyolojik mücadele metotları ile önlemlerini alıyor.

Bu çerçevede gal arısının doğal düşmanı olan faydalı böcekler laboratuarlarda üretilerek bu zararlıların bulunduğu alanlara salınarak biyolojik mücadele hızlandırıldı. Bursa ve Yalova’daki kestane ormanlarında görülmeye başlanılan bu zararlı böceklere karşı Torymus Sinensis faydalı parazitinden ormanlara yüklü miktarda salındığı ifade edildi.

Gal arısının ilk kez 1941 yılında Çin’de görüldüğünü vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu zararlı daha sonra Japonya’ya ve ardından İtalya’ya sıçradı. Türkiye’de ise ilk kez 2014 yılında tespit edildi. Bakanlık olarak hemen mücadelemize başladık. Bu konuda tecrübeli olan İtalya ile işbirliğine gittik ve oradan bu zararlının düşmanı olan böceklerin anaçlarından getirerek laboratuarda üretmeye başladık Kurduğumuz laboratuarda üretilen faydalı böcekleri şimdi biyolojik mücadele çerçevesinde Gal arısının görüldüğü ormanlara bırakıyoruz” diye konuştu.

Bakan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu zararlı böcekler kestane ağaçlarının çiçek açan ilk sürgününü, tomurcuklarını ve yapraklarını etkiliyorlar. Dolayısıyla zararlı böceklerin bu etkileri meyve verimini de yüzde 10’lara kadar düşürmekle birlikte kestanenin çiçeğinden bal üreten arıların verimini de olumsuz etkiliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak uzun vadeli hedeflerimiz kestane ormanlarının sağlığını koruyarak gelecek nesillere sağlıklı ormanlar bırakmak. Kısa vadede ise kestanenin meyvesini toplayan ve kestane balı üretimi yapan orman köylülerinin gelirinin artırılmasını hedefliyoruz”

Sponsor Alanı

 benzer haberler

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ  

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA  

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi  

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi