617 okuma Bu Kategoridesiniz : 19 Şubat 2017 Pazar 19:09

Savcı: Çok sayıda kişinin cinsel istismarına maruz kaldı

Savcı: Çok sayıda kişinin cinsel istismarına maruz kaldı

AKP Kulp İlçe Gençlik Kolu Başkanı Kara’nın da dahil edildiği 10’u tutuklu 86 sanık, Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde zihinsel engelli 14 yaşındaki kıza sistemli cinsel istismardan 44.5’er yıl hapis istemiyle yargılanıyordu. Kara’nın tutuklandığı davaya mahkeme tarafından yayın yasağı getirildi.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 13 Haziran 2014 ve 21 Mart 2015 tarihleri arasında sistematik cinsel istismara maruz bırakılan bugün 16 yaşında olan zhinsel engelli F.B’nin şikayeti üzerine 10’u tutuklu 86 kişinin yargılandığı dava Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme tarafından bu davaya yayın yasağı getirildi.

Dava kapsamında bugün sabah saatlerinde Kulp ilçesinde aralarında AKP Kulp İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kara’da gözaltına alındı. Onu tutuklu 86 sanıklı davaya ilişkin hazırlanan iddianamede, tutuklu 10 sanıklar için 44.5’er yıl ağırhapis cezası isteniyordu.

Savcı: Çok sayıda kişinin cinsel istismarına maruz kaldı

Olayla ilgili soruşturmayı geçtiğimiz Ekim ayında tamamlayan savcılık, 10 şüphelinin ’Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ’Cinsel amaçlı çocuğu hürriyettinden yoksun kılma’ suçlarından 44.5’ar yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi. Hazırlanan iddianamede, mağdur F.B.’nin çok sayıda kişinin cinsel istismarına uğradığının tespit edildiği belirtildi.

Zihinsel engelli mağdurun babasının 13 Haziran 2014 tarihinde vefat ettiğini kaydeden savcı, istediği zaman eve girip çıkmaya başlayan F.B.’nin bu durumunu fırsat bilen şüphelilerin cinsel istismar eyleminde bulunduklarını ve bu eylemlerin soruşturmanın başladığı 1 Nisan 2015 tarihine kadar sürdüğünü ifade etti. Mağdurun 10 ay boyunca yüzden fazla kez tecavüze uğradığı belirtilen iddianamede, şüphelilerin genellikle ilçede esnaflık yaptığı belirtildi.

İlk olarak şüpheli E.Ş.’nin mağduru evine çağırarak tecavüz ettiğini belirten savcı, aynı şüphelinin daha sonra da 5 kez eylemini tekrarladığını kaydetti. Şüphelilerin mağduru genellikle zorla arabaya bindirip tenha bir yere götürdüğü, kendi evlerine götürdüğü, evlerin damına çıkardığını kaydeden savcı, cinsel istismar eylemlerinin bu şekilde gerçekleştiğini kaydetti. Savcı, sanıklardan H.Ç.’nin, mağduru rehabilitasyon merkezinden çıktığı sırada zorla arabaya bindirerek tecavüz ettiğini vurguladı.

NE OLMUŞTU?

Kulp İlçesi’nde bir cinsel istismar olayını araştıran Cumhuriyet Savcısı, bugün 16 yaşında olan zihinsel engelli F.B.’ye 2014 yılı Haziran ayından 2015 yılı Mart ayına kadar ilçede esnaflık yapan çok sayıda kişinin, cinsel istismarda bulunduğunu tespit etti. Koruma altına alınan F.B., Çocuk İzlem Merkezi’nde psikolog eşliğinde verdiği ifadede, inşaatçı, kasap, kırtasiyeci, kuaför gibi meslek gruplarından 10 kişinin, 10 ay boyunca 100’den fazla kez kendisine tecavüz ettiğini söyledi. Bunun üzerine operasyon başlatan savcılık, kimlikleri tespit edilen yaşları 21-34 arasında değişen şüpheliler S.E., E.Ş., R.E., A.K., H.Ç., S.A., M.S., M.Y., B.B. ve Y.A.’yı gözaltına aldı. İşlemlerinin ardından sevk edildikleri savcılıkta suçlamaları reddeden 10 şüpheli, daha sonra çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

 

Kaynak : Yarın Haber

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Gençler Esnafa Türk Bayrağı Hediye Etti  

Gençler Esnafa Türk Bayrağı Hediye Etti

30 Ağustos Yalova’da Coşku İle Kutlandı  

30 Ağustos Yalova’da Coşku İle Kutlandı

Yeni Ulusal Haber Sitemiz YeniDusun.net Açıldı !  

Yeni Ulusal Haber Sitemiz YeniDusun.net Açıldı !