661 okuma Bu Kategoridesiniz : 16 Şubat 2017 Perşembe 15:22

Yavrular artık annesiz kalmayacak

Yavrular artık annesiz kalmayacak

Yalova Belediyesi’nin sponsorluğunda, Yalova 75. Yıl Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencileri ‘First Lego Lig’ kapsamında ‘Bilim Kahramanları Buluşuyor Turnuvası’ için robot anne geliştirdi. Geliştirilen robot anne, bir şekilde annelerini kaybeden yavru hayvanların doğal yollarla beslenmelerini sağlıyor. Brain Stroms Proje ekibi robot anneye ‘Sevked’ adını verdi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı ziyaret ederek proje hakkında bilgi paylaşımında bulunan proje ekibi, robot annenin testlerini Yalova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğünde gerçekleştirdi. Öğrencilerin geliştirdikleri bir yazılım sayesinde kendine yaklaşan yavruyu fark eden robot, memelerinden süt salıyor ve bu sayede yavruların beslenmesine yardımcı oluyor.

Yavrular artık annesiz kalmayacak
Proje hakkında Başkan Salman’a bilgiler veren Emircan Sönmez; “Projeyi hayvanların anneleri olmadığında gözlerinin görmediğini ve aç kaldıklarını gördükten sonra yapma kararı aldık. Robot annemiz aynı anda 6 yavruyu besleyebilecek kapasitede. İçerisinde süt tankı ve o süt tankındaki sütü ısıtacak bir sistem mevcut. Yavru kedilerin gözlerinin açılmasına ve çapaklanmasını gidermeye yardımcı olarak keçeden yapılmış dil robot annemizin başka bir özelliği. Ağız sıvısının yerini tutması amacıyla antiseptik demlenmiş çay kullanıyoruz. Yavruların anne sıcaklığını hissetmeleri amacıyla robot annenin altındaki mindere cep ısıtıcıları yerleştirdik. Robot anne olduğunu hissettirmesi amacıyla ses sistemine de sahip. Kısacası bir canlıda bulunan tüm özellikleri robota adapte etmeye özen gösterdik. Ve tüm bunları akıllı telefonumuza entegre ettiğimiz uygulama sayesinde uzaktan gerçekleştirebiliyoruz” dedi.

“Gençlerimizi tebrik ediyorum”
Veteriner Hekim olan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, konunun önemini yakından bildiği için bu projeyi desteklediğini ve projenin başarılı olacağına yürekten de inandığını belirterek şunları dile getirdi; “Yalova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde başarılı çalışmalara imza atıyoruz. Böyle bir proje bana geldiğinde hiç tereddüt etmeden destek olalım dedim. Genç arkadaşlarım çok isabetli bir projeye imza atıyorlar. Geliştirdikleri bu robot sayesinde yavrular anne şefkatinden yoksun kalmayacaklar. Robot rehabilitasyon merkezlerinde annelerini bir şekilde kaybetmiş yavruların beslenmesinde kullanılabilir. Böylesine önemli bir projenin Yalova’dan çıkması bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyor ve kutluyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Dark Web’de Kaç Paraya Satılıyor?  

Dark Web’de Kaç Paraya Satılıyor?

Bir yıldır devam eden sorun çözüldü  

Bir yıldır devam eden sorun çözüldü

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor  

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor