669 okuma Bu Kategoridesiniz : 21 Aralık 2017 Perşembe 22:07

3 Aydır Ödeme Alamıyoruz

3 Aydır Ödeme Alamıyoruz

Bugün WhatsApp hattımıza gelen bir ihbar üzerine gittiğimiz Altınova tersaneler bölgesinde ücretlerini 3 aydır alamayan mağdur olduklarını ileten işçiler ile ropörtaj yaptık. İşçiler adına açıklama yapan Eyüp EMANET isimli işçi Taşeron firma ile Yüklenici firma arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle ödemelerini alamadıklarını her seferinde ödeme için farklı bir tarih verilmesine rağmen herhangi bir ödeme yapılmadığını aktardı. Ekibimizin röpotajı esnasında şirket yetkilileri tarafından çağırıldığını düşündüğümüz karakol ekibi gelerek firma ile işçiler arasında arabuluculuk yapmak için müzakerede bulundu.

Müzakerenin devam ettiği süreçte işçiler herhangi bir taşkınlık yapmadan ve olay çıkarmadan şirket yetkililerinin kendileri ile görüşme yapmasını ödemelerinin sağlanması için tersane önünde soğuk havaya rağmen bekleyişlerine devam etti.

DERDİMİZ OLAY ÇIKARTMAK DEĞİL HAKKIMIZI ALMAK
Polis müzakere halinde iken bizimle konuşmaya devam eden Eyüp EMANET yaklaşık olarak 3 aydır ödeme alamadıklarını ve bazı personellerin ise sigortalarının yatırılmadığını aktardı. Tersane önünde uzun süre bekleyen işçilerin hepsi biz olay çıkarmak için burada değiliz biz hakkımız olan alın terimiz olan paramızı alıp buradan ayrılmak istiyoruz. Bazılarımız evlerinin kirasını ödemediğinden ev sahipleri ile tartışmak zorunda kalıyor ben kendi kiramı veremediğim için ev sahibi beni evden haklı olarak çıkarıyor. Bazılarımız gebze , tuzla ve kocaeli’den geliyoruz ve buradan aldığımız para dışında hiçbir şekilde bir geliriz bulunmuyor. Biz ev geçindirmek zorundayız banka ödemelerimiz var , evimizin zorunlu ihtiyaçları var biz bunları ödeme alamadığımızdan karşılayamıyoruz.

ARABULUCU DEĞİL PARAMIZI İSTİYORUZ
İşçiler daha öncede şirketin ödeme yapılacağına dair taahhüt verdiğini fakat ödeme yapmaması nedeniyle kaymakamlığa şikayet ettiklerinde kendilerinin bir arabulucuya yönlendirildiğini fakat arabulucunun kendilerinin lehine bir tutum sergilemediğini aktarırken röportaj esnasında şirket yetkilisi ile görüşen bir personel sorumlu kişinin kendisine ” gidin 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı danışma hattını arayın muhatabınız biz değiliz ” dediğini aktardı.

TOPLAM ALACAK 207.000TL CİVARI

Tersane önünde ödeme yapılması için bekleyen yaklaşık 30 civarı işçi ödeme almak için beklerken edindiğimiz bilgiye göre yaklaşık 40 işçinin ödemesini alamadığını bunların ise toplamda 207.000tl ettiğini açıkladı. İşçiler ödemelerinin asgari ücret olarak gösterildiğini banka hesaplarına asgari ücret oranında ödeme yapıldığı kalan miktarın ise şirket tarafından elden ödendiğini fakat 3 aydır ücret alamadıklarını ifade ettiler.

SİGORTAMIN YATMADIĞINI HASTANEDE ÖĞRENDİM

Sabri DEDE isimli işçi ben hastalandığımda hastaneye muayene olmaya gittiğimde sigortamın olmadığını işten çıkarıldığımı öğrendim sonrasında yaptığım kontrolde işten çıkarılıp yeniden işe alındığımı öğrendim  tarafıma herhangi bir işten çıkarma belgesi verilmedi yada bununla alakalı bir bildirim olmadı o gün rahatsızlanıp hastaneye gitmemiş olsaydım bu olaylardan haberim olmayacaktı.

BASIN YANIMIZA GELSİN

Röportaj esnasında tersane güvenliği şirket yetkilisinin kendisine basın tek başına yanımıza gelsin dediği iddia edildi.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ  

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA  

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi  

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi