686 okuma Bu Kategoridesiniz : 28 Mart 2018 Çarşamba 11:57

Yeni Rektör Cebeci Oldu

Yeni Rektör Cebeci Oldu

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun süredir vekaleten yürütülen  Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’nın 130’uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Yalova Üniversitesi Rektörü olarak atanması için önerilen adaylar arasından seçim yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan  adaylar arasından Prof. Dr. Suat Cebeci’yi Yalova Üniversitesi Rektörü olarak atadı.

YÖK tarafından Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne Vekaleten  21 Eylül 2017 tarihinde Prof. Dr. Güler Bilen Alkan‘ın karar verilmişti. Vekaleten yürütülen rektörlük görevine  28 Mart 2018 tarihinde ise Prof. Dr. Cebeci asaleten Rektör olarak atadı.

Üniversitenin Geçmiş :

2008 yılında Yalova Üniversitesi olarak Eğitim ve Öğretime başlayan üniversiteye 3 Asil ve 4 vekil rektör atandı.

Prof. Dr. Suat Cebeci kimdir?

1953 yılında Bayburt’ta doğdu. İstanbul İmam-Hatip Lisesini, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. İstanbul’da bir süre Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği yaptıktan sonra Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde ve Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığında Eğitim-Öğretim ve Personel Şube Müdürlüğü Görevlerinde bulundu.

Bu görevleri sırasında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde, Din Eğitimi Anabilim Dalında mastır ve doktora yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı Yayın inceleme Komisyonu üyeliği, 14. Milli Eğitim Şurası Hazırlık Komisyonu Üyeliği, Bakanlıklar Arası Mecburi hizmet Komisyonu üyeliği gibi görevlerde de bulundu, eğitimle ilgili çeşitli kurs ve seminerlere katıldı.

1994 yılında Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesine Yrd. Doç. olarak atandı. Burada Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı ve Meslek Yüksek Okulu müdürlüğü görevlerini yürüttü. Çeşitli tarihlerde İngiltere, Danimarka, Almanya, İsviçre ve Tunus’ta din eğitimi ile ilgili araştırma ve incelemelerde bulundu. Din Eğitimi Bilimi ve Türkiye’de Din Eğitimi adlı çalışması ile 1997 tarihinde Din Eğitimi Doçenti oldu. 1998 Yılında Sakarya Üniversitesi İlâhiyat Fakültesine geçti. Burada da Felsefe ve Din Bilimleri bölüm Başkanlığı ve Dekan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Öğretme ve öğrenme görevi olarak Dini İletişim adlı çalışması ile 2002 yılında profesör olan Suat Cebeci, halen Sakarya Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmektedir.

Yazarın Din Eğitimi ile ilgili değişik konularda yayınlanmış telif ve tercüme (bir kısmı müşterek) olmak üzere toplam 21 adet kitabı ve 30’a yakın makale ve bildirisi bulunmaktadır.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Bakan’dan Velilere Uyarı  

Bakan’dan Velilere Uyarı

Rektör CEBECİ’nin  Nevruz Mesajı  

Rektör CEBECİ’nin Nevruz Mesajı

Rektör CEBECİ’nin  Miraç Kandili Mesajı  

Rektör CEBECİ’nin Miraç Kandili Mesajı