2.247 okuma Bu Kategoridesiniz : 16 Eylül 2018 Pazar 22:52

SOSYAL MEDYA BATAKLIĞI YERİNE YALOVA’DAKİ HUZURLU SONBAHAR

SOSYAL MEDYA BATAKLIĞI YERİNE YALOVA’DAKİ HUZURLU SONBAHAR

Yalova’m da güneşin batışı bir efsane kadar güzel ve mistiktir. Gün batımı aşkı da diyebilirsiniz buna ve bu gün batımı aşkı en güzel yürüyen köşkte izlenilir. Yalova’m aşıklar şehridir. Sevgi şehridir. Umut şehridir. Yeşil ve mavinin kucak açtığı şehrimiz size doğanın güzelliklerini gözlerinizin önüne sunar.

Yalova’m geçen gün bir doğa felaketine uğradı. Yıllar öncesinden de bu sel oluşumlarına birçok kez de şahit olmuştur. Bu gibi su ve sel baskınlarında doğanın yaptığını siyasete bağdaştırmamız gerektiğini maalesef anlayamayanlarımız hala mevcuttur.

Değişmek ve düşüncelerimizi yanlış empoze etmemek için kendimizi her gün bir amaca hizmet eder gibi bilgilendirmeliyiz. Bol kitap okumalı ve interneti bilgi amaçlı kullanarak araştırarak öğrenmeliyiz.
80’li yıllarda kitap okuma oranımız hayli yüksekti. Herkesin elinde bir kitap gazete görürdük. Artık kitap yerine selfi çubukları drone’lar android cep telefonları var. Kitap okumayı bırakıp android telefonlarımızdan sosyal medyada surf yapıyor ve arkadaşlarımızın paylaştıklarını beğeniyor onlardan alıp paylaşıyoruz.

Eskiden bir tekerleme vardı oyunlarımızın başında önüm arkam sağım solum sobe diye… Önüm facebook arkam twiter sağım instagram solum pinterest artık sobelenen biz oluyoruz. Sanal dünyaya paçamızı kaptırdık. Bunun bir sonu yok. Kullanım durumu ise realist yaklaşımlarımızı bile almış götürmüş. Yediğimiz içtiğimiz dahilinde özel hayatlarımıza bile burnunu sokuyor artık sosyal medyalar ve bizi günden güne bu bataklığa sürüklüyor.

Sadece bizi mi?

Tabi ki en büyük yanlışlarımızdan biri ise bir ebeveyn olarak çocuklarımızı bile kıskacına almış durumdadır. Siz aman ağlamasın yaramazlık yapmasın diye eline tutuşturduğunuz telefonlarınız ile evet çocuğunuz ağlamayacak ama günden güne internet sapkınlığının hedefi olacak ve yıllar sonra medyatik bağımlılık denilen sosyal medya hastalığına da çocuğunuz yakalanacak.
Yıllar önce bunu bize söyleyen biri olsaydı kaçık derdik değil mi?

Ama şu bir gerçek ki biz kendimizi ve ailemizi düşünmüyor sosyal medyada gösteriş ve menfaat hatta ego tatminsizliği yaşıyoruz. Sokakta yürürken en başlıca kazalardan birinin cep telefonu kullanmak olduğunu biliyor muydunuz? Yalova’mız da yeşili ve maviyi doya doya gezerek ve tarihi yerlerini dolaşarak öğrenin. Bu hayata bir kere daha gelmeyeceğiz. Elinize aldığınız sanal dünyayı tamamen kapatın ve sadece telefonunuzu iletişim aracı olarak kullanın. Hayat hep güzel sağlıklı yaşamak hepimizin elinde ve bu durumda huzurumuzu kaçıracak tek önemli konu sosyal medya bunu unutmayın.

Yalova’m güzeller güzeli gün batımınla bize şiirler öyküler masallar yazdıran şehrim, umudum huzurum diye her şarkıda yüreğimizi döktüğümüz aşkımız Yalova’m. 80’li ve 90’lı yıllarda çocukluk ve gençlik dönemlerini geçirenler çok iyi bilirler. Sahil de sonbaharın nasıl güzel olduğunu ve ı güzelim yeşil yapraklı ağaçların yavaş yavaş sarıya dönen yapraklarıyla bizi yerde hışır hışır nasıl karşıladığını hayallerimiz de mi kaldı?

Kurumuş yapraklara bastıkça hışırtıları yükselirdi. En büyük huzurdu. Yağmur sonrası toprak kokusu denizin iyot kokusu ile birleşirdi.Elimize aldığımız kitap ile sahildeki denize en yakın tahta bank seçilir. Oturulur. Kitap açılır. O kitabın mürekkep ve kağıt kokusuyla ikinci huzur dalgası ruhumuzu sarıverirdi.

Nerede kaldı huzurumuz?
Yağmur hafif çiselerken hiç dondurma yediniz mi? Tavsiye ederim mutlaka deneyin.
Tadım dondurmada yağmur çiselerken dondurma yemenin keyfi çok başkadır. Ağaçların rüzgar ile karışan sesi dondurmadaki vanilya ve süt kokusu yağmurun saf doğa kokusu ile birleşir. Siz sosyal medyada bu yaşadığınız duygularınızı nasıl paylaşıyorsunuz?
Duygularınız sosyal medyada paylaşarak artmaz. Arkadaşlarınızla dostlarınızla paylaşarak çoğalacaktır.
*”Mutluluk, paylaşınca iki katına çıkan tek şeydir.” Albert Schweitzer
*”Biz dünyada yaşayan insanlar, bilgilerimizi, deneyimlerimizi paylaşmakla yükümlüyüz.”Stephen Hawking
*”İnsan, kader ve sevinç zamanlarında kalbinin dayanabileceğinden fazlasını diğer bir kalple paylaşmak ister. Halid Ziya Uşaklıgil
*”Saklamak değil, paylaşmak olsun özün. Eleştirmek değil, çözümü göstermek olsun sözün.
Yıkmakta değil, yapmakta olsun gözün. Saldırmak değil, sarılmaktır çözüm.”Osho Bu hafta hikaye biz olalım. Hayatınızdaki en beğendiğiniz ve en beğenmediğiniz anınızı kâğıda siz yazın. Hepimizin hayatı bir hikaye unutmayın. Huzurlu, mutlu, sağlıklı, şanslı, umutlu ve bol bereketli sanalsız bir hafta diliyorum.

 

(!) Yazarların yayınlarının yasal sorumlulukları kendilerine ait olup eser kendisinin rızası ile yayına alınmıştır. Sitemizde yayınlanan içeriğin farklı mecralarda amacı dışında yayınlanması halinde yasal süreç başlatılacaktır.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

BUDO’dan Sefer İptalleri  

BUDO’dan Sefer İptalleri

MEZARLIKLARDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR  

MEZARLIKLARDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

5 Gün Sonra Terhis Olacaktı  

5 Gün Sonra Terhis Olacaktı