3.337 okuma Bu Kategoridesiniz : 16 Eylül 2018 Pazar 01:29

Her Adım Başında Para Garantili Dilenci

Her Adım Başında Para Garantili Dilenci

Yalova’da son zamanlarda dilenci sayısı giderek artmaya devam ediyor. Yalova’nın özellikle en işlek  caddeleri ile avm önleri , pazar yeri , gazi paşa caddesi , fatih caddesi ve cumhuriyet caddesi üzerinde neredeyse her adım başında bir tane dilenci mevcut. Gün içerisinde önlerin geçen onlarca zabıta ve polis aracına rağmen rahatlarını hiç bozmadan dilenmeye devam ederek insanların dini duygularını sömürerek para dilenmeye devam ediyor.

Belediyeler tarafından dilencilik yapanlar genel olarak dilendiği süre içerisinde topladığı paraya el konulmakta ve kendisine küçük bir rakam ceza kesildikten sonra serbest bırakılmaktadır. Fakat Kabahatler Kanununun 33’üncü maddesine göre , para bedellerinin az olması nedeniyle caydırıcı olmamakta. Zabıtaların tespit ettiği dilencilere , “Kabahatler Kanununda dilencilik yapan kişiye belediyeler eliyle uygulanan cezalar komiktir. İdari ceza olarak verilen 50 TL’nin hiçbir şekilde kişiyi dilencilikten vazgeçirmesi mümkün değildir”

Türk Ceza Kanunun 229. Maddesine göre , “Bireysel olarak dilenmeyip çocuğunu ve bir yakınını dilendirme yoluyla topluluk oluşturulmasıyla ilgili olarak da Türk Ceza Kanunu’nun 229. Madde de bir yaptırım getirilmiştir. Bu anlamda bunu örgütlü olarak yaptıran kişilere de 1 yıldan 3 yıla kadar da hapis cezası ile ilgili olarak da bir ceza öngörmüştür” fakat genel olarak ailece dilencilik yapanlara da son zamanlarda aynı basit cezaların uygulandığı herhangi bir yasal işlem başlatılmadığı bu nedenle aile boyu dilencilerin gün giderek arttığı görülmektedir.

Sponsor Alanı

Etiketler: , , ,

 benzer haberler

Suni Gündemler Yaratarak Yalova Halkını Oyalamayın  

Suni Gündemler Yaratarak Yalova Halkını Oyalamayın

Kısıtlamalara ‘Sevgililer Günü’ ayarı geldi…  

Kısıtlamalara ‘Sevgililer Günü’ ayarı geldi…

Aleyna’nın ölümünü sen de tadacaksın  

Aleyna’nın ölümünü sen de tadacaksın