3.882 okuma Bu Kategoridesiniz : 29 Aralık 2018 Cumartesi 18:41

Kalemin Gölgesinde Kalan Satırlar

Kalemin Gölgesinde Kalan Satırlar

Yalova’nın soğuk günlerinde esen rüzgarları ve yağmurlarıyla birlikte yüreğimize işleyen her gün aldığımız haberlerle günümüze başlıyoruz. Bir kar yağışının ardından ellerimizin üşüdüğü günlerin birinde dernek başkanından bir köşe yazısına rastlıyorum. Ne kadar üzücü ve kırıcı bir yazı diye içimden geçirirken kalemime güvenerek bu yazıyı sizlerin gözlerinizin ve düşüncelerinizin önüne sunuyorum.

Ben Yalovalı olarak yıllar önce basın ve medya kuruluşlarının bir kolu olan radyoda çalıştım. 13 Yaşımda başladığım bu hayatımdaki en büyük tecrübeleri bu işim ile kazandım. Bir çok radyoda program yapımcılığı sunuculuk dj’lik personel müdürlüğü ve basın takibinde görev aldım. Ünlü sunuculara asistanlık yaptım.

Basın da yer alabileceğim bir eğitimim olmadı. Geçen sene sosyal platformumda yazılar yazarken yazılarımı beğenen bir gazetenin imtiyaz sahibi kendi gazetesinde bana köşe yazısı yazabileceğimi söylediğinde bu ilk başta korkutucu geldi. Hiçbir bilgim olmamasına karşın teklifi kabul ettim.
Araştırıp öğrendim. Basın – yayın okuyan arkadaşlarımdan bir aylık eğitim aldım. Gazete de köşe yazılarım çıkmaya başladıkça herkesin beğenisi ve takdirini kazandım. Daha sonra bu gazetenin imtiyaz sahibi esnaf haberleri yapmamı ve bundan daha çok para kazanmamı söylediğinde bir tık daha üste çıkmıştım.

Esnaf röportajları yaptım. Esnaflarımıza destek olup hem tanıtımlarını yapıyor hem de Yalova ilgili sorunlarını gazete sütunlarına taşıyordum. Esnafımız bu röportajlarla kendilerini halka daha çok tanıtma fırsatı kazandılar. Memnun oldular.

Gazete’nin imtiyaz sahibi ile bir görüşmemizde ben hiçbir çalışanıma para vermiyorum. Bunu dışarı lanse olmasını istemiyorum şeklindeki açıklaması ile beni bir anda bu işten çıkardığını belirtmesiyle işime son verilmiş oldu. Bir sene süren bu süreçte basın ve gazetecilik muhabirlik hakkında öğrendiklerimi yazmaya yorumlamaya devam ettim.

Dilim döndüğünce kaleme aldım. Yalova Güncel Haber’de halen yazmaya devam ediyorum.
Sanata ve sanatçılara hayranlığımla Yalova’ya olan sevgimle yürüyeceğim rabbim izin verdiği sürece…
Elime aldığım gazetede yazan köşe yazısını yazmış olan bir cemiyetin başkanına da söyleyeceklerim var. Dijital yerel habercilik yapan arkadaşlarımız kardeşlerimiz bugün sizin anında haberi yayına alamadığınız dakikalarda 75 bin 85 bin kişiye anında ulaşım sağlayabiliyorlar. Doğru haber yapmasalardı. Yine basım gazetelerinin birindeki muhabir emek hırsızlığı yapıp dijital haber medyasından haber çalmazdı.

Diyeceğim şu dur ki; Dijital haber medya sahipleri Ankara da kurulmuş olan Yerel Gazeteciler Derneğine üye olup Yalova da belli temsilcilikler aldı diye mi suçlu oluyor?
Yalova’mızı Türkiye ve Dünyada tanıtma görevini üslendiği için mi?
Benim bildiğim birlikten kuvvet doğacağı yerde destek olacağınız yerde neden köstek olma yolundasınız?

Hayatta insanların doğru ve anında haber almasını önlemek suçtur. Düşünce özgürlüğünün önünü kesmek suçtur. Hak ve hukuk ihlali yapmak suçtur.

Siz bu yazılarınız ile Dijital haber ve yayınları suçlamakla gazetecilikte destek olacağınız yerde köstek olmayı uygun görmeniz. Halk kamuoyunu yanıltıcı haber yapmanız. Halkın beğenisi takdirini değil de
Dijital haber medyasını düşürmek yerine halkın gözünde bir tık daha yukarı taşıyacağınızı belirtirim.
Yeni yılınızı şimdiden kutlar. Milletimiz için hayırlar getirmesini dilerim

Ebru KAPLAN
Köşe Yazarı

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Gençler Esnafa Türk Bayrağı Hediye Etti  

Gençler Esnafa Türk Bayrağı Hediye Etti

30 Ağustos Yalova’da Coşku İle Kutlandı  

30 Ağustos Yalova’da Coşku İle Kutlandı

Yeni Ulusal Haber Sitemiz YeniDusun.net Açıldı !  

Yeni Ulusal Haber Sitemiz YeniDusun.net Açıldı !