3.890 okuma Bu Kategoridesiniz : 20 Temmuz 2018 Cuma 16:26

Yalova’da En Büyük İhtiyaç Olan ” HELA ” Açıldı

Yalova’da En Büyük İhtiyaç Olan  ” HELA ” Açıldı

Kore’li Dünya Tuvalet Birliği (WTA) tarafından Yalova Belediyesi’ne  hibe edilen tuvalet Araştırma sahilinde gerçekleştirildi.

Doğu Sahil Bandında gerçekleştirilen açılışa Yalova Belediye başkanı Vefa Salman, başkan yardımcıları Halit Güleç ve Jülide Güner, Belediye yetkilileri, Güney Kore İstanbul Başkonsolu Keewon Hong, Dünya Tuvaletler Birliği Genel Sekreteri Young Checl Kim ve Güney Koreli temsilciler katıldı. Toplam 41 metrekare olan ve 193 bin liraya hibe edilen modern tuvaletin içinde bay-bayan ve engelli olmak üzere üç kabin ve ayrıca bebek bakım odası bulunuyor. Yapılan anlaşma kapsamında Yalova Belediyesi’nden 3 kişilik bir heyet Kore’ye giderek Tuvalet eğimi aldıktan sonra Türkiye’ye döndü.

Sosyal Medya’da Alay Konusu Oldular

Yalova’nın uzun yıllardır en büyük sorunlarından biri haline gelen umumi tuvalet sorunu Kore’den gelen hibe desteği ile son buldu.

“Teklifi Geri Çeviremezdik”
Teklifin Suwon Belediye Başkanı tarafından geldiğini belirten Başkan Salman; “Suwon şehri Dünya’da gezip görülebilecek noktalarından bir tanesidir. Seçildiğim dönemden bugüne kadar kardeş şehir ilişkilerini çok önemsedim. Geçtiğimiz yıl bizi ziyaret eden Suwon Belediye Başkanına Suwon Parkını gezdirirken ‘buraya bir tuvalet yapalım’ teklifi geldi. Bizde bu konuda yapılan teklifi geri çevirmenin doğru olmayacağını düşünerek kabul ettik. Çünkü Suwon kenti Dünya Tuvaletler Birliğinin üyesi olan bir belediye. Lokasyon olarak bize o parkı teklif etmişti. O bölgede bir tuvalet olduğu için, Doğu Sahil Bandını kendilerine önerdik. Çünkü burası en önemli noktalarından biri konumundadır. Bu umumi tuvaleti sevgili vatandaşlarımız gerektiği gibi, eve verilmiş bir hediye gibi kullanırlar. Sonuçta Müslüman bir ülkede yaşıyoruz ve bizde ‘temizlik imandan gelir’ diye bir sözümüz var. Bu sözü aklımıza getirerek bu tuvaleti kullanırız” dedi.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Gençler Esnafa Türk Bayrağı Hediye Etti  

Gençler Esnafa Türk Bayrağı Hediye Etti

30 Ağustos Yalova’da Coşku İle Kutlandı  

30 Ağustos Yalova’da Coşku İle Kutlandı

Yeni Ulusal Haber Sitemiz YeniDusun.net Açıldı !  

Yeni Ulusal Haber Sitemiz YeniDusun.net Açıldı !