1.129 okuma Bu Kategoridesiniz : 02 Ağustos 2018 Perşembe 19:56

Kangal “Bu Belde Çocukluk Aşkım Diyebilirim”

Kangal “Bu Belde Çocukluk Aşkım Diyebilirim”

Doğma büyüme Kaytazdereli çiftçilik yapan sade bir vatandaşım hafta sonları çıkar tarla işlerine koştururuz hafta içi halkımıza en iyi hizmeti sunmak için aralıksız çalışırız.Gençliğimde bir dönem hakemlik yaptım o zamanlar tabi düşüncelerim farklıydı düşüncem eğer bir üst lig veya ilerisine gidebilirsem bu işe devam ederim olmazsa kenara çekilirim dedim nitekim öyle oldu bazı sağlık sorunları da oluşunca hakemliği bıraktım sonrasında güreşlerde er meydanlarında hakemlik yaptım kısa bir süreliğine bu konuya büyük ilgim olduğundan heves etmiştim o zamanlar ve layıkı ile işimi yaptığımı düşünüyorum.

Belde de 12-13 yıl kadar belediye de yazı işleri biriminde çalıştıktan sonra ideallerimi gerçeğe dönüştürmek için başkanlığa talip oldum sağolsun belde halkımızın da teveccühü ile başkan seçildim ve seçildiğim günden bu yana beldenin daha güzel bir hale gelmesi için gece gündüz demeden çalışmaya gayret ediyorum.

Kaytazdere Belediyesi olarak “Sürdürülebilir Çevre Yönetimi “ve “Sahil Düzenleme, Mavi Bayrak ve Çevre Bilinçlendirmesi” alanlarında birincilik ödülleri kazandık son olarak geçtiğimiz ay Van’da düzenlenen Sürdürülebilir Çevre Yönetimi ve Çevre Bilinçlendirmesi alanında yeniden bir ödüle layık görüldük.

Kaytazdere büyümeye gelişmeye hızlı devam eden turizm potansiyeli çok yüksek olan beldelerimizden bir tanesi bizde bu potansiyeli çalışma ve ekonomi alanında reel olarak yatırıma dönüştürme noktasında gerekli adımları atmaya devam ediyor.

Beldemizde kısa bir süre öncesinde büyük bir firma belde sınırları içerisinde hemen otoban kenarı beton santralı inşa etmek istedi yetkilileri geldi kendileri ile oturduk konuştuk şartlarını ve tekliflerini sundular biz buraya bir beton santrali kurmak istiyoruz dediler. Bende şahsım ve belde adına ben buna müsaade edemem dedim. Tabi biz bunu söylerken ilgili firma gitmiş şahıslar ile görüşmüş arsaların satın alınması ve gerekli inşaat işlerinin başlaması için ama tabiki bizim birinci önceliğimiz vatandaşlarımızın sağlıyı ve huzuru noktasıdır.

Firma yetkilileri ile yaptığımız görüşmede kendilerine “ben buna müsaade edemem, ben burada yaşıyorum ve buradaki halkıda düşünmek zorundayım sonuç olarak yapacağımız tesisten çıkacak olan toz çevreye yayılacak ve buda özellikle yeşili ve doğası ile turist çeken beldemize büyük ölçüde zarar verecektir “ dedim. Sonra anlam veremediler bende bir örnek verim “ örneğin ben buraya izin verdim buyurun tesisi inşa edin dedim. Siz tesisi yaptınız ama bir yandaki bina yada ev bana ait ben bundan rahatsız oldum veya o evde oturan siz olsanız yan tarafınızda sürekli toz toprak saçan bir beton santrali olsa kabul eder misiniz? . Ben burada belediye başkanı olmamın yanı sıra bu belde de yaşayan sıradan bir vatandaşım. Sonuç olarak her şey para demek değildir. Biz bu beldeyi yönetmeye başladığımızda kendimizi vatandaşın yerine koyarak acaba burayı nasıl daha güzel ve yaşanır bir hale getirebiliriz diye sürekli olarak çalışıyoruz.”

BU ÇEVRE VE DOĞA SEVGİSİ NEREDEN GELİYOR BAŞKANIM ?

Öncelikle Kaytazdere doğup büyümüş , bir Kaytazdere aşığı olarak burası benim bir nevi çocukluk aşkım diyebilirim. Tabi bu sadece her şeyi ben yaptım demekle olacak bir şey değil belediyemizde en alt kademesinden en üst kademesine kadar bütün birimlerimizin koordineli ve disiplinli bir çalışması ile gerçekleşmiş bir başarıdır yaptığımız tüm eserlerimiz. Kaytazdere de aday olurken artık belde de bir şeylerin değişmesi gerektiğine olan inancımdan dolayı siyasete atıldım beldemizde birçok proje gerçekleştirdik bunlardan bir tanesi zaten kısa süre önce hem yerel hem de ulusal medyanın gündeminde olan Mavi Bayrak oldu. Beldemize gelen yetkililer yaptıkları incelemeler neticesinde gerekli kriterleri yerine getiren belde plajımıza Mavi Bayrak verilmesini uygun buldular. Başkanlık dönemim içerisinde 3’üncü kez bu bayrağı almanın gururunu yaşıyoruz. Görev süremiz 4,5 yıldı kısa süre sonra görev sürem dolacak fakat tekrar aday olarak hayallerimizdeki projeleri yapmaya devam edicez fakat maddi kaynakların kısıtlı olması nedeniyle bir kısmı hayata geçemedi.

YAT LİMANI PROJEMİZ VAR

Beldemiz ekonomisine değer katması ve istihdam sağlaması bakımından bir Yat Limanı projemiz var hayalimizde bu noktada Körfez Geçiş Köprüsü’nün inşası için oluşturulan bir barınak var bu alanı biz balıkçı barınağından çok bir yat limanına dönüştürerek çevre ekonomisine bir getiri sağlamak istiyoruz. Bu noktada yat limanı yapmak isteyen görüştüğümüz yatırımcılarımız mevcut kendileri bu noktanın turizm ve ekonomi bakımından çok büyük bir kazanç sağlayacağı noktasında hem fikir. Kendileri ile proje bakımından gerekli işlemleri bakanlık kanalı ile gerçekleştirip beldeye bu yat limanının kazandırılması için gereken adımlar atılacaktır. Özellikle beldemizin Körfez Geçiş Köprüsü güzergahında bulunması ve cennetten bir köşeyi andıran yeşil doğası turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Hafta sonlarında beldemizin ziyaretçi potansiyeli çok yüksek mavi bayraklı bir plajımız olması nedeniyle 5bin ile 10bin arasında ziyaretçi yoğunluğu oluyor. Yat limanı projesini hayata geçirerek beldemizde 100 kişilik bir istihdam yaratacağı düşüncesindeyiz.

CAN KURTARAN HİZMETİ

Sahilimizde herhangi bir can kaybının önüne geçmek amacıyla can kurtaran eğitimi alan 5 kişi sahilimizde sabah 09:00 ile 17:30 arasında sahilimizde sürekli olarak görevlerinin başında gerekli durumlarda beldemize gelen misafirlerimizi ve belde halkına uyarılarda bulunarak can güvenliklerini sağlamaya devam ediyor.

 

BELDEMİZ EN GÜVENLİ NOKTALARDAN BİRİSİ

Kaytazdere benim şahsi görüşüm ile Yalova sınırları içerisinde en güvenli olan beldelerden bir tanesi diyebilirim. Beleye başkanlığına seçilmemiz ile beldeye tüm giriş çıkışları kapatarak tek noktadan giriş çıkış sistemine geçtik. İlk başlarda belde halkı buna tepki gösterse de sonradan bunu neden yaptığımızı anladıklarında bize teşekkürlerini ilettiler. Beldemizde tek giriş noktası olan caddemiz 7/24 güvenlik kamerası ile izlenmekte ayrıca beldeye giriş çıkış yapan araçların plakaları da kayıt altına alınmaktadır. Hafta sonralarında yoğun ziyaretçi trafiği olduğundan İl Jandarma Komutanlığımız tarafından görevlendirilen Jandarma ekipleri araçların aranması, kimlik kontrolü, gece devriye, asayiş uygulamaları ile belde halkımıza çok yardımcı olmaktadır.

Önceleri sahil kesimine kadar inen araçlarda bulunan şahıslar hem etrafı rahatsız ediyor hem de alkol aldıktan sonra çevreye huzursuzluk veriyordu. Hafta sonları plajda alkol alanların meskeni haline gelmişti. Belde sınırları içerisinde aldığımız bu güvenlik tedbirleri ile birlikte bu şahıslar artık beldeye uğramaz oldular.

 

SAHİL DÜZENLEMELERİ SAĞLANDI

Sahil bandından önceleri alkol alan kişiler burayı kendi mekanları haline getirmişti. Burada alkol alan kişiler geceleri alkol alarak hem çevreye rahatsızlık veriyor hem de bölgede yaşan halk bu kişilerden tedirgin olduğundan geceleri sokağa dahi çıkamaz bir hale gelmişti. Sahil düzenlemeleri yaptık plaj noktasında peyzaj işlemleri sağlandı, yapılan bu çevre düzenlemeleri halktan da güzel tepkiler aldı. Çoğu insan ile yolda karşılaştığımızda söyledikleri beldenin yeni bir kimliğe büründüğü yönünde yaklaşımlar mevcut tabi bu durum bizleri hizmet noktasında çok mutlu ediyor.

YALOVA’NIN İLK SOKAK HAYVANLARI DERNEĞİNİ KURDUK

Yalova’da bir ilk olan sokak hayvanları derneğini kurduk. Bu istasyon noktasında gönüllü arkadaşlarımız gereken her türlü desteği veriyorlar bizlere, önceleri Çiftlikköy ve Yalova Belediyelerinden veteriner desteği alıyorduk fakat son zamanlarda gündeme gelen olaylar sonrasında bir veteriner hekim ile belli bir ücrette anlaşarak bu işlemleri artık belediyemiz bünyesinde çözüme kavuşturmaya başladık. Beldemizde kurulan istasyonda şu ana kadar yaklaşık 100 tane can dostumuzun gerekli bakımları sağlandı. Elimizden geldiğince olanların her koşulda sağlıklı yaşamaları için çaba harcıyoruz.

KÜLTÜR MERKEZİ VE ÇOK AMAÇLI BİNA PROJESİ

Başkan seçilmemeden bu yana bir kültür merkezi projemiz vardı en sonunda bu projeyi de hayata geçirdik şu an inşaat işlemleri başladı ve en kısa sürede bitecek. Bir belediye başkanı olarak da şunu ekibime güvenerek çok iddialı bir şekilde iletiyorum en az 2 veya 2,5 ay içerisinde bina hizmete girmiş olacaktır. Binamızı çok amaçlı bir yapıya göre hazırlıyoruz bu sayede istendiğinde sonradan ek kısımların üzerine eklenmesi söz konusu olduğunda kolayca eklemelerin yapılması gibi bir imkan olacaktır. Bina betonarme yerine çelik konstrüksiyon olarak inşa edilmekte. Hem daha çevreci olması bakımından hem de binanın istenen sürede biterek halkın hizmetine sunulabilmesi için bakımından süre çok önemli. Kültür merkezinde bir kütüphane bölümü olacak bizim asıl amacımız bu kısmın eğitim öğretim sezonuna yetişebilmesidir.

ÇEVRE KONUSUNDA YALOVA’DA İLK ÖDÜL ALAN BELEDİYE OLDUK

Çevre Etkinlikleri ve Eğimi dalında belediyemiz adına ödül aldık. Van’da düzenlene ödül töreninde Kuşadası Belediyesi, Marmaris Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi ve bizimde içinde olduğumuz bu 4 belediyenin katıldığı bir organizasyonda Çevre Etkinlikleri, Bilinçlendirme ve Eğimi alanında ödül alan 4 belediyeden bir tanesi olduk. Belediyemizde göreve geldiğimiz günden bu genel olarak çevre üzerine sürekli ödüller alıyoruz. Belde halkını yakından tanıdığımız ve burada doğup büyüyen birisi olarak bu beldenin çevresine, doğasına ve insanına aşık olmamak elde değil. Biz ekimizde işimizi severek yapıyoruz karşılığında emeklerimizin hakkını fazlası ile aldığımızı düşünüyoruz ve daha fazla çalışmaya gayret ediyoruz.

 

Haber : Ebru Nurdan KAPLAN
Foto : Recep TURAN

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Katar Kraliyet Ailesine Yalova’da Lüks Konut  

Katar Kraliyet Ailesine Yalova’da Lüks Konut

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi  

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi

Jandarma’dan Kumarhane Baskını  

Jandarma’dan Kumarhane Baskını