601 okuma Bu Kategoridesiniz : 04 Nisan 2018 Çarşamba 08:38

Yalova Belediyesi Kamuyu Zarara Mı Uğratıyor ?

Yalova Belediyesi Kamuyu Zarara Mı Uğratıyor ?

TMMMOB Şehir Plancıları Odası , Yalova Belediyesinin almış olduğu imar kararlarının kanunlara aykırı olduğu ve kamu yararına oldığı gerekçesi ile Bursa 3.İdare Mahkemesine müracaat etmişti. Mahkeme 2016/48 esas sayılı dava dosyası ile davada 19.10.2015 tarih ve 281 sayılı meclis kararının kamu yararına olmadığı gerekçesi ile iptaline karar verdi.

Yalova Belediyesinin , İmam Hatip Lisesi binası dahil olmak üzere ARBORETUM arazisi üzerinden yapmış olduğu bütün imar düzenlemeleri mahkeme tarafından iptal edilerek yapılaşmaların kanuna aykırı olduğu belediye meclisinin imar kanununa aykırı kararlar aldığına hükmetmesine rağmen Yalova Belediyesi’nden henüz konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Mahkeme aldığı kararda özellikle 1273 ADA (ARBORETUM KISMI) 15-16-22-23-24-25-26-30-31 parsellere belediye meclisi tarafından verilen imar izinleri ve yapılaşmaların kamu yararı olmadığı satışında kamu yararı görelemediğini belirtti.

 

YAPILAN İMAR REVİSYONLARINDA DA SORUN VAR !
Yalova Belediyesi İmar Komisyonu tarafından alınan kararlardan bir diğeri ise 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı revizyonu ile Arboretum alanının Belediye Hizmet alanı ve idari Tesis Alanı olan arazi kullanımının Turizm ve Eğitim Tesisleri Alanı olarak değiştirildiği , benzer değişikliklerin 1/1000 ölçekli uygulama imar planında da yapıldığı,kentsel açık ve yeşil alanları azaltıcı nitelikte bir değişiklik olduğu Yalova kent merkezi içerisinde kalmış az sayıdaki yeşil ve açık alanlardan biri olan ARBORETUM alanını korumanın KAMU YARARI açısından önemli olduğu dolayısı ile 1273 ADA 15-16-22-23-24-25-26-30-31 parsellere ilişkin plan değişikliğinin ŞEHİRCİLİK İLKELERİ,PLANLAMA ESASLARI ve KAMU YARARINA uygun OLMADIĞI yönünde karara bağladı.

PARSEL PARSEL GİDİYOR

Yalova’da yer alan yeşil alanların çoğunluğu belediye tarafından belirli aralıklarla satışa çıkarılarak yapılan imar revisyonları ile yapılaşmaya açılmaya devam ediyor. Akıllara gelen  tek soru “ Parsel Parsel Nereye Gidiyor Bu Arsalar ? ” . Mahkeme yapılan imar değişikliklerinde kamu yararı olmadığını tespit ederken  seçimlerde meydanlarda ” sizin vicdanınızın razı olmayacağı hiçbir şeyin altına imza atmam ” diyen sayın Vefa Salman mahkeme kararından sonra iptal edilen imar planları konusunda nasıl bir açıklama yapacak merakla bekliyoruz.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Katar Kraliyet Ailesine Yalova’da Lüks Konut  

Katar Kraliyet Ailesine Yalova’da Lüks Konut

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi  

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi

Jandarma’dan Kumarhane Baskını  

Jandarma’dan Kumarhane Baskını