896 okuma Bu Kategoridesiniz : 03 Mart 2019 Pazar 16:31

Skandallar Zinciri Ortaya Çıktı

Kerç Boğazı’nda Tanzanya bayraklı iki gemide meydana gelen yangın faciasında 4’ü Türk 14 denizci yaşamını yitirmişti. Yapılan araştırmalar neticesinde gemilerin olaydan önce GPS cihazlarının devre dışı olduğu ve personelin çalışma sertifikasının bulunmadığı ayrıca gemilerin teknik yetersizlik gibi nedenlerden dolayı gemilere 104 kez idari para ceza yediği ortaya çıktı.

Skandallar Zinciri Ortaya Çıktı

TBBM Başkanlığına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın cevaplaması isteğiyle Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan tarafından Meclis Başkanlığına soru önergesi verildi. Ceylan’ın verdiği soru önergesinde yapılan tespitlerde her iki geminin de GPS sistemlerinin de kapalı olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

104 KEZ CEZA ALAN BİR GEMİ

Ceylan ilgili gemilerin daha öncesinde yapılan denetimlerde  teknik yetersizlik gibi nedenlerden 104 kez ceza kesildiğinin altını çizerek “İstanbul Deniz Ticaret Odası Gemi Güvenliği Müdürlüğü’nün yaptığı soruşturmanın ardından hazırlanan ve Ulaştırma Bakanlığı’na gönderilen rapora göre, söz konusu gemilerin daha önceki liman denetimlerinde teknik yetersizlik, yangınla mücadele ekipmanlarının çalışmaması gibi birçok nedenden ötürü tutuklandığı ifade edilmektedir. Tankerlerin bağlı bulunduğu şirkete ait gemiler yabancı limanlar da dahil olmak üzere Deniz Ticaret Odası kayıtlarına göre 104 kez cezai işleme tabi tutulmuştur.”

PERSONELLERİN ÇALIŞMA SERTİFİKALARI YOK

Ortaya çıkan bir diğer skandal ise gemide bulunan gemi personelinin çoğunluğunda gerekli çalışma şartlarını yerine getirecek belgelerin mevcut olmadığı. Yabancı bayraklı gemilerde çalışmak için geminin taşıdığı bayrak ülkesinden alınmış çalışma izni olması gerektiğine dikkat çeken Ceylan , ilgili personellerin hiçbirinde Tanzanya tarafından düzenlenmiş ” Tanker Çalışma Sertifikası ” olmadığı gibi Tanzanya bayraklı gemilerin gemi donatıcılarının da Türk vatandaşı olduğu ortaya atılan bir diğer iddia.

GEMİ HIZLA SATILMIŞ

Ceylan’ın bir diğer iddiası ise gemiler alev alıp yanmaya başladığında gemi sahipleri tarafından daha yangın bitmeden gemilerin hızla başka şirketlere satıldığı yönünde ellerinde raporların mevcut olduğunu dile getirdi.

Sponsor Alanı

Etiketler: , , , , ,

 benzer haberler

Suni Gündemler Yaratarak Yalova Halkını Oyalamayın  

Suni Gündemler Yaratarak Yalova Halkını Oyalamayın

Kısıtlamalara ‘Sevgililer Günü’ ayarı geldi…  

Kısıtlamalara ‘Sevgililer Günü’ ayarı geldi…

Aleyna’nın ölümünü sen de tadacaksın  

Aleyna’nın ölümünü sen de tadacaksın