1.907 okuma Bu Kategoridesiniz : 19 Temmuz 2019 Cuma 17:54

Bu Hastane Günah Keçisi Mi ?

Bu Hastane Günah Keçisi Mi ?

Yalova Devlet Hastenesi hakkında sosyal medya ortamında dolan bazı iddialar ile ilgili olarak bizde yerinde gözlemlerde bulunduk.Geçtiğimiz akşam sosyal medya ortamında yayınlanan bazı yazılarda ” Devlet hastanesinde bir tane bile doktor ilgilenmiyor ” , ” Devlet hastanesinde saatlerce sıra bekliyoruz ” , ” Doktorlar hastalarla ilgilenmiyor “, “Muayene edecek doktor yok ” gibi paylaşımlar üzerine biz ekibimizle doğrulunu habere yansıtabilmek için belirli saatlerde hastaneye gittik gözlemlerde bulunduk ayrıca içeride yer alan bazı hasta ve hasta yakınları ile sohbet ettik. Sohbetler esnasında ise hastanenin rutin iş akışını direk gözlemleme şansımız oluştu.

GERÇEKTEN İLGİLENEN YOK MU ?
Yalova Devlet Hastanesi’nde gündüz saatlerinde yaptığımız gözlemlerde Sarı , Yeşil ve Kırmızı alanda birer adet doktorun mevcut olduğu ayrıca ön muayene kısmında ise bir adet doktorun mevcut olduğu gözlemlendi. İnsanlar genelde gece saatlerinden şikayet ettiğinden gece 02:00 sıralarında da devlet hastanesi acil serviste bulunduk bu saatlerde bizim dikkatimizi çeken en büyük sorun şu oldu evet muayeneler biraz uzayabiliyor fakat “muayene edecek kimse yok” söylemi bizce doğru değil çünkü bizim gittimiz saatlerde ambulans ile aynı saat içerisinde 4 veya 5 vaka geldi acil olduklarından öncelik onlara verildi. Sonrasında ise polis ekipleri eşliğinde adli vaka geldi , adli vakaların öncelikli olması ve doktorun adli vaka ile ilgili evrakları eksiksiz doldurması gerektiğinden tüm dikkatini o hastaya vermek zorunda kalıyor. Bu durumda doğal olarak hastanede zaman zaman bir yoğunluk oluşuyor ama kimse ilgilenmiyor demek doğru değildir.

BEKLEME SÜRELERİ ÇOK UZUN
Devlet hastanesine gitmişken bende dizimde sorun olması nedeniyle doktora muayene olmak istedim acil girişte ilk şikayetimi dile getirerek sıra numarası alarak beklemeye başladım tabi bu sırada 9-10 kişi vardı bekleyen ortalama adli vaka ve ambulans ile gelenler hariç en fazla 20DK bekledikten sonra sıra bana geldi. Doktor muayenemi yaptıktan sonra çıkış işlemim yapıldı.

Hastane aslında hizmet vermiyor değil aslında Yalova Devlet Hastanesi eğer bakanlık tarafından turistik bölge statüsüne alınsa çevre illerden yoğunluğun yaşanacağı aylarda takviye olarak doktor desteği alabilecek durumda olur. Aslında Antalya , Marmaris , Muğla , Fethiye gibi yerlerde örnekleri var. Yalova Devlet Hastanesi il genelindeki tek merkezi hastane olması nedeniyle tüm vakaların ve başvuruların yapıldı tek nokta olması aynı zamanda tüm kaza ve adli vakaların bu noktaya getirilmesi hastanenin zaman zaman belirttiğimiz yoğunluğu kısa sürelide olsa yaşamasına neden olmakta.

Sosyal medya ortamında yapılan karalama çalışmalarının aslında işin aslını yansıtmadığı görüşündeyiz.Çünkü Yalova Devlet Hastanesi son yıllarda büyük atılımlara imza attı. Bunlardan en önemlileri normalde hastaneden sevk alarak çevre illere gidip olmanız gereken ameliyatlar artık hastanede direk yapılmakta insanların hastane hastane gezerek şifa aramasının önüne geçilmekte.

Eskiden hastane Kalp , Böbrek , Kapalı Böbrek Taşı , Karaciğer , Göz gibi hastalıklar için sevk yaparken artık bunları direk kendi bünyesinde yapmaya başladı. Ayrıca edindiğimiz bilgilere göre TUS Türkiye 2.’si (Tıbta Uzmanlık Sınavı) Yalova Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet vermekte. Bunun haricinde Yalova Devlet Hastanesi alanında en iyi hekimlerden oluşan genç ve dinamik bir kadro oluşturmayı başardı.

ASLINDA BAŞARILAR GÖZE BATIYOR
Yalova Devlet Hastanesi’nin yapmış olduğu bu atılımlar ve başarılar bazı kesimlerce karalanmaya çalışılarak hastanenin aslında hizmet etmediği , insanlar ile ilgilenmediği yada doktor olmadığı algısı yaratılmaya çalışılmakta.

Devlet hastanesinin üzerindeki iş yükü göze alındığında aslında devlet hastanesinde özellikle yaz aylarında bekleme sürelerinin uzaması normal bir durum şana kadar hastaneye giden insanlarla yaptığımız görüşmelerden ve edindiğimiz bilgilerden yola çıkacak olursa en uzun bekleme sürelerinin 20 ila 30 arası olduğu yoğun olduğu zamanlarda diğer zamanlarda ise en fazla 5-15 dk arasında bekleme süresi olduğu bazen hiç sıra olmadan insanların direk muayeneye alındığı bilgisi var.

Bizce insanların karalama yapmadan ön yargılı davranmadan önce bunları dikkate alarak önce yapılan hizmetleri takdir etmesi gerekmektedir.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

KOCA : “DSÖ TÜRKİYE OFİSİ AÇILIYOR”  

KOCA : “DSÖ TÜRKİYE OFİSİ AÇILIYOR”

Sağlıkta Şiddet Son Bulmuyor  

Sağlıkta Şiddet Son Bulmuyor

Hayatını kaybedenlerin sayısı 3 oldu  

Hayatını kaybedenlerin sayısı 3 oldu