1.257 okuma Bu Kategoridesiniz : 07 Mayıs 2019 Salı 23:52

Yalova’da İlk Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

Yalova’da İlk Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

Yalova Devlet Hastanemizde ilk defa “kapalı yöntemle böbrek taşı ameliyatı” gerçekleştirildi. Perfutan Nefrolitotoni (PNL) ve Flexible Urs (RIRC) yöntemleriyle kapalı olarak böbrek taşı ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Sağlık Müdürü Uzm. Dr.Halim Ömer KAŞIKCI; gelişen son teknolojiyle birlikte böbrek taşı tedavisinde önemli bir alternatif haline gelen Perfutan Nefrolitotoni (PNL) ve Flexible Urs (RIRC) yöntemleri ile İlimizde böbrek taşı ameliyatları açısından oldukça güvenli ve başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Kapalı böbrek taşı ameliyatı, Perkütan nefrolitotomi ya da PNL orta ya da büyük boydaki taşların (2 cm ve daha üzerindeki taşlar) böbreklerden alınması amacıyla yapılan endoskopik bir operasyondur. Flexible Urs (RIRC) ise hastanın İdrar kanalından girilerek böbrek içerisine kadar uzanabilen flexible-esnek özellikte bir endoskop kullanılarak yapılan cerrahidir. Özellikle üreter (böbrek ile mesane arasındaki idrar kanalı) üst uç ve böbrek içerisindeki 2 cm çapa kadar olan taşların, hiç bir kesi yapılmadan alınmasını sağlar.

Hastanemizde Üroloji Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz İPEK tarafından başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır dedi.Ameliyatı gerçekleştiren Uzm.Dr.Deniz İPEK kapalı yöntemle yapılan ameliyatların hastalar açısından büyük avantaj sağladığını, PNL-RIRC ameliyatları sonrasında hastaların gündelik yaşamlarına daha hızlı döndüğünü, ameliyat sonrası komplikasyonların özellikle ağrının en aza inmekte olduğunu ve hastaların hastanede yatış süresinin kısalmakta olduğunu belirtti.

 

Haber : İhsan BAKSİ

Sponsor Alanı

 benzer haberler

KOCA : “DSÖ TÜRKİYE OFİSİ AÇILIYOR”  

KOCA : “DSÖ TÜRKİYE OFİSİ AÇILIYOR”

Sağlıkta Şiddet Son Bulmuyor  

Sağlıkta Şiddet Son Bulmuyor

Hayatını kaybedenlerin sayısı 3 oldu  

Hayatını kaybedenlerin sayısı 3 oldu