638 okuma Bu Kategoridesiniz : 25 Mayıs 2019 Cumartesi 04:30

Kendi İşletim Sistemini Çıkarıyor

Kendi İşletim Sistemini Çıkarıyor

Son günlerde adından sıkça söz ettiren Huawei gelen son haberlere göre Android işletim sistemi ambargosuna karşı olarak kendi işletim sistemini geliştirmeye hazırlanıyor.

Huawei üst düzey yetkilisi ola Tim Watkins tarafından Financial Times’a yaptığı açıklamada hem ABD hükümetinin uyguladığı ambargo hem de kendilerinin Android sistemlerde yaşadıkları sorunlar nedeniyle uzun süredir kendilerine özel bir işletim sisteminin geliştirilmesi için çalışma içerisinde olduklarını son yaşanan gelişmeler nedeniyle kendi işletim sistemlerinin geliştirme sürecininde bu bağlantılı olarak hızlandırıldığı en kısa sürede piyasaya yeni çıkacak olan modellerin kendi işletim sistemleri ile dünya pazarına çıkacağını ifade etti.

Huawei yeni işletim sistemi çalışmalarına odaklanmışken teknoloji odaklarından gelen bilgilerde azımsanacak gibi değil. Dünyada çok fazla sayıda kullanıcı tarafından kullanılan Facebook, WhatsApp, Instagram, YouTube,Twitter , Scope , Drive ve Gmail vb. popüler uygulamalara destek veremeyen bir işletim sisteminin kullanıcılar tarafından ne kadar talep göreceği büyük merak konusu.

2012’den bu yana ABD içerisinde casusluk suçlamalarıyla boğuşan Huawei, o tarihten bu yana HongMeng üzerinde çalışıyor. Bu nedenle işletim sisteminin alpha, yani yazılım sürecinden geçtiği ve beta yani test sürecine girdiği biliniyor.

Kaynak : Tekneloji.net

Söz konusu sosyal medya uygulamalarının da teknoloji devleri tarafından Huawei cihazlar ile uyumlu çalışabilecek yeni bir platform uygulaması yaratması gerekecektir aksi halde bu sosyal medya uygulamalarının yeni işletim sisteminde çalışması imkansız olacaktır.

MİCRO SD DESTEĞİ KALKIYOR

Huawei yeni işletim sistemi çalışmalarına devam ederken bir haberde MicroSD’den geldi söz konusu olan cihazların harici depolama sistemleri.Huawei’nin üzerindeki ABD baskısı ciddi boyutlara ulaştı ve Huawei’nin çalıştığı şirketlerden bir bir anlaşma iptali haberleri geliyor. Son gelişmelere göre Huawei, artık ürünlerine MicroSD kart yuvası da ekleyemeyecek.

SD Association Kaliforniya’da kurulduğu için söz konusu durum doğrudan Huawei’yi etkiliyor. ABD’nin Huawei’ye karşı uyguladığı yasaklar direkt olarak SD Birliği’ni de etkiliyor. ABD, Huawei yaptırımlarını sonlandırana kadar Huawei telefonlarda SD kart yuvası göremeyeceğiz. Huawei bu noktada farklı çözümler üretmeye çalışacak gibi görünüyor. Farklı bir hafıza kartı sistemi ya da kapsamlı bir dahili hafıza bu sorunu çözmek konusunda yeterli olabilir.

Haber : Recep TURAN

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Dark Web’de Kaç Paraya Satılıyor?  

Dark Web’de Kaç Paraya Satılıyor?

Bir yıldır devam eden sorun çözüldü  

Bir yıldır devam eden sorun çözüldü

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor  

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor