535 okuma Bu Kategoridesiniz : 21 Mart 2020 Cumartesi 09:01

Rektör CEBECİ’nin Nevruz Mesajı

Rektör CEBECİ’nin  Nevruz Mesajı

Başta Orta Asya ve Balkanlar olmak üzere tüm Türk dünyasında ve geniş bir coğrafyada kutlanan Nevruz, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir sembolümüzdür. Nev (yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkan ve Yenigün anlamı taşıyan Nevruz, sadece kelime anlamı ile değil sosyal ve toplumsal olarak da birçok anlam taşımaktadır.

Ülkemizde her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan Nevruz, bir yandan baharın başlangıcını müjdelerken diğer yandan yaşadığı birçok coğrafyadaki uyanış ve doğa ile çevrenin birbirine olan müthiş ahenk ve uyumunu simgelemektedir. 21 Mart tarihinde gece ile gündüzün eşitlenmesi sonrası adeta baharın gelişini haber veren Nevruz, aynı zamanda toprağın ve ağaçların yeşermesi ile yeni bir başlangıcı temsil etmektedir. Bu nedenle 21 Mart tarihi Nevruz’un kutlandığı tüm coğrafyalarda yenilik, tazelik ve uyanışın bir sembolü olarak anılmaktadır.

Nevruz günü, Türk coğrafyası açısından son derece köklü ve tarihi bir geçmişe sahiptir. Türklerde Nevruz bir kurtuluş günü olarak görülürken aynı zamanda uzun yıllar boyunca Nevruz’un başlangıcı yeni yılın başlangıcı olarak da kabul edilmiştir. Orta Asya’nın birçok Türk topluluğunda yüzyıllardır yaşatılagelen Nevruz geleneği, bayram olarak kutlanmıştır.

Kültür ve gelenekler milletlerin bir arada yaşaması, dayanışma ve ahenk içerisinde hayatını devam ettirebilmesi için önemli unsurlardır. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde ortak kültür ve değerlerimize sahip çıkmak son derece önem arz etmektedir. Bu açıdan baktığımızda Nevruz, bizler için kültür ve geleneklerimizi devam ettirme ve dayanışma içerisinde yaşama hususunda büyük bir örnek oluşturmaktadır. Doğanın kış uykusundan uyandığı, ağaçların yeşerdiği, kuşların tekrar gün yüzüne çıkarak doğayı şenlendirdiği ve baharın müjdeleyicisi olan Nevruz, bu açıdan bizler için de umut ümidin sembolüdür.

Önümüzdeki günlerde hem milletimizin hem de tüm dünya ülkelerinin daha mutlu, umutlu ve yeni bir başlangıcını, acıları geride bırakarak başlayacağı bir dönem olmasını dileyerek tüm yurttaşlarımızın Nevruz’unu kutlar, sağlıklı bir yıl dilerim.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Bakan’dan Velilere Uyarı  

Bakan’dan Velilere Uyarı

Rektör CEBECİ’nin  Miraç Kandili Mesajı  

Rektör CEBECİ’nin Miraç Kandili Mesajı

Üniversite İle MEB Arasında Protokol  

Üniversite İle MEB Arasında Protokol