168 okuma Bu Kategoridesiniz : / 19 Aralık 2020 Cumartesi 22:36

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor

Özellikle pandemi döneminde web ortamında artan online satışlar ile birlikte şikayetlerde giderek artmaya başladı. Artan şikayetler üzerine harekete geçen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı online satışa aracılık eden platformlar için yeni bir düzenleme taslağı üzerinde çalışma yapmaya başladı. Bakanlığın hazırladığı taslak yasa ile birlikte tüketicinin mağdur edilmesine neden olan sahte satıcıların önüne geçilmesi için çalışmalar başladı.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çevrimiçi ortamda yapılan alışverişlere yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Yasayla birlikte telefon, mail veya internet gibi ortamlarda satış yapan üreticilerin sorumlulukları artacak.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon yoluyla alışverişe yeni düzenlemeler getiriyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı taslak düzenleme, uzaktan satış yapan üreticilere yeni yükümlülükler getirirken, çevrimiçi satış platformlarının üzerindeki yükü ise azaltacak.

Bu noktada uzaktan satış yapan üreticilerin birer müşteri temsilcisi atayıp kargolara bu temsilcinin iletişim bilgilerini yazması gerekecek. Ürünlerin satıldığı çevrimiçi platformlar ise platformları üzerinden satılan ürünlerin güvenli olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak.

Üreticileri neler bekliyor?
Uzaktan satış yapan üreticiler birer müşteri temsilcisi atayacak, kargolara bu temsilcilerin iletişim bilgileri yazılacak.

Yetkili temsilci, talep doğrultusunda ürünün uygunluğunu gösteren gerekli bilgi ve belgeleri denetim kuruluşlarına sunacak, riskli ürünü tespit etmesi halinde satış platformu üzerinden bildirim yapacak.

Temsilcinin ismi, unvanı, açık adresi ve iletişim bilgileri; ürünün üzerinde, ambalajında, kolisinde veya gönderilecek belgede yasalara uygun olacak şekilde yer alacak.

Platformları neler bekliyor?
Elektronik ticaret ortamını sağlayan internet siteleri (Hepsiburada, Gittigidiyor, N11 , Trendyol vb.), platform üzerinden satış yapan şirket veya kişiler tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmek, içerikteki ürünlerin güvenli ve teknik düzenlemeye uygun olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak. Ürünün satışını platform üzerinde gerçekleştiren kişiler ürünün tüm bilgi ve belgelerini ilgili makamlara talep halinde teyit etmek zorunda. İlgili bilgi ve belgelerin doğruluğunu ise yetkilendirilen firmalar tarafından sağlanacak. Aracı platformlar, satışta uygunsuz bir ürün tespit etmesi halinde içeriğe ulaşımını kendi de engelleyebilecek. İhlalde bulunan şirketler, bakanlık ve yetkili kuruluşlar tarafından satış platformundan engellenebilecek.

 

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Dark Web’de Kaç Paraya Satılıyor?  

Dark Web’de Kaç Paraya Satılıyor?

Bir yıldır devam eden sorun çözüldü  

Bir yıldır devam eden sorun çözüldü

Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ için Iğdır , Ardahan ve Kars’ta  

Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ için Iğdır , Ardahan ve Kars’ta