239 okuma Bu Kategoridesiniz : 30 Eylül 2020 Çarşamba 05:05

Pandemi Sürecinde Güvenli Alışveriş

Pandemi Sürecinde Güvenli Alışveriş

Pandemi nedeniyle insanların evlerine kapanması ve internetten alışveriş yapmasını fırsat bilen sahtekarlarda iş başında. Son zamanlarda sosyal medya ortamında birçok dolandırıcı reklam ortaya çıkmaya başladı bunların en başında ” Sağlık Bakanlığı Pandemi Destek , Aile Bakanlığı Faz Ödemeleri , Sahte HES Kodu Siteleri , Sahte CİMER Sitesi  vb ” bu tür siteleri diğerlerinden ayırt etmenin basit bir yolu var aslında. Fakat insanların biraz vaat edilenlerin tatlı gelmesi , birazda girdikleri siteyi hiç kontrol etmemelerinden kaynaklanan dolandırıcılık olayları yaşanmaya başladı.

Siber dolandırıcılara karşı basit ama etkili olacak yöntemler mevcut bunların en başında bilgisayarınızın güncel olması , güncel bir güvenlik duvarı (anti-virüs) koruması , kredi kartı veya kimlik gibi bilgilerin rahat erişilebilecek şekilde bir klasörde tutulmaması ve bankacılık bilgilerinin bilgisayarda kayıt altında tutulmaması olacaktır. Bu tür bilgiler ele geçirilmesi bakımından en kolay olanlarıdır.Farkında olmadan tıkladığımız bir reklam ile gelen zararlı virüsler özellikle son zamanlarda tarayıcı virüsleri o an yaptığınız işlemleri takip ederek arkaplanda belirlenen kişiye tarayıcı üzerinden yaptığınız tüm işlem hareketlerini iletebilmektedir. Son zamanlarda çıkan Cripto virüsleri bu yolla yayılmakta ve bilgisayar sisteminizi tamamıyla ele geçirebilmektedir.

E-Ticaret Sitelerinde Güvenli Ödeme

Online alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise ödeme ekrandı sizden mutlaka sitenin 3D güvenlik kodu (debit atm maaş kartlarında bazen istemez bankanızdan 3D ‘yi açtırın ) istemesidir. Ödeme ekranında verdiğiniz veriler doğrudan banka ekranına girildiğinden Site veya Aracı ödeme kuruluşu kartınızın gizli olması gereken bilgilerini göremez.Herhangi bir şekilde sizden SMS ile gelen 3D güvenlik kodu talep edilirse bunu kesinlikle ödeme ekranında gördüğünüz kutucuk dışında herhangi bir yere yazmayın ve bir kişiye söylemeyin.

Güvenli ve Doğru Site Nasıl Ayırt Edilir?
Öncelikle güvenli olan sitelerin bağlantılarında mutlaka HTTPS:// bağlantısı mevcuttur. Web site adresi https://www.yalovaguncel.com şeklinde ve üst kısımda sarı ünlem işareti varsa bu sitenin güvenli olmadığı anlamına gelir. Web sitemizde göreceğimiz gibi site adresi https://www.yalovaguncel.com yani giriş yaptığınız bağlantının güvenli olduğu anlamına gelmektedir.

SSL Insecure Content Fixer – WordPress eklentisi | WordPress.org WordPress  Türkiye

Diğer bir güvenlik adımı ise öncelikle ziyaret ettiğiniz sitenin bağlantı adresini kontrol etmekten geçiyor. Örneğin ilgili reklamda Aile Bakanlı Faz Ödemesi yazıyor ise tıkladığınız bağlantının sizi mutlaka ailevecalisma.gov.tr adresine yönlendirdiğinden ve girdiğiniz sitenin kurumun resmi sitesi olduğundan emin olmanız gerekir.

ssl-http-den-https-e-gecmek - Güzel Hosting Internet Hizmetleri - Blog

Sahte Site İçin Ne Yapabilirim ?

Sahte veya Dolandırıcı siteler için alınabilecek en büyük önlemlerden bir tanesi sosyal medya ortamından ilgili paylaşım görselleri ve bağlantı adresi ile birlikte siber@egm.gov.tr adresine bilgileri iletmek ve reklamı şikayet etmeniz gerekmektedir.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Dark Web’de Kaç Paraya Satılıyor?  

Dark Web’de Kaç Paraya Satılıyor?

Bir yıldır devam eden sorun çözüldü  

Bir yıldır devam eden sorun çözüldü

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor  

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor