590 okuma Bu Kategoridesiniz : 30 Haziran 2014 Pazartesi 16:37

Bolivya’da Saatler Tersine Dönecek

Bolivya’da Saatler Tersine Dönecek

Bolivya tarihinin ilk Kızılderili lideri olan Devlet Başkanı Evo Morales, saatlerdeki akrep ve yelkovanı sağdan sola çevirdi.

Değişiklik, başkent La Paz’da parlamentonun tepesindeki saat kulesinde yapıldı. Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, saat reformunun ‘sömürgecilikten kurtulan halkın açık ifadesi’ni simgelediğini söyledi. Muhalif vekil Normal Pierola ise hükümeti küresel zaman yasalarını değiştirme hayali kurmakla suçladı.

Güney Amerika ülkesi Bolivya hükümeti için artık saatler soldan sağa değil, sağdan sola doğru hareket ediyor. Değişiklik, başkent La Paz’daki parlamentonun tepesindeki saat kulesinde yapıldı. Ülke tarihinin ilk Kızılderili kökenli lideri olan Devlet Başkanı Evo Morales’in talimatı doğrultusunda geçilen yeni uygulamada bundan böyle saatlerdeki akrep ve yelkovan, bilinenin tersi yönde hareket edecek.

Bolivya’nın Kızılderili Devlet Başkanı Evo Morales:

Bolivia's President Evo Morales delivers a news conference during the G77+ China Summit in Santa Cruz de la Sierra

TÜM KURUMLARDA DEĞİŞECEK
Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, saat reformunun ‘sömürgecilikten kurtulan halkın açık ifadesi’ni simgelediğini söyledi. Bolivyalıların yerli ve güneyli kimliğini yansıttığı belirtilen saat için Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia, hükümetin tüm kamu kurumlarındaki saat yönünü değiştirmeyi planladığını ifade etti. Muhalefet kanadı ise sol iktidarın getirdiği bu yeniliği hoş karşılamadı. Muhalif vekil Normal Pierola, hükümeti küresel zaman yasalarını değiştirme hayali kurmakla suçladı. Bolivya Devlet Başkanı Morales, zaman zaman uluslararası uygulamalara karşı geliştirdiği aykırı çıkışlarıyla biliniyor. Ülkesinden sömürgeciliğin izlerini silme politikası izleyen Morales, daha önce yerel bir inanışa Hıristiyanlarla eşit ağırlık tanınacağını açıklamıştı.

A clock with hands and numbers that are reversed, is seen on the Bolivian national congress building as the national flag waves in front of it, at the Murillo Square in La Paz

BAYRAKTAKİ AT YER DEĞİŞTİRDİ
Yine eski müttefiki, merhum Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’le 2006’daki buluşmasında da milli bayrağın yeniden tasarlanmasını istemişti. Buluşmada bayrak üzerindeki at figürünün yer değiştirdiği ve sağdan sola geçirildiği görülmüştü. Yüzde 53 gibi beklentilerin çok üzerinde bir oranla seçilen Morales’in ABD karşıtı olduğu biliniyor. Morales, göreve geldikten sonra ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması’nı iptal edip Chavez’in öncülüğündeki ALBA’ya (Latin Amerika için Bolivarcı Alternatif) katılmıştı.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ  

PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Ermenistan’ın özel komandoları  

Ermenistan’ın özel komandoları

Dağlık Karabağ’da ateşkes konusunda anlaşma sağlandı  

Dağlık Karabağ’da ateşkes konusunda anlaşma sağlandı