562 okuma Bu Kategoridesiniz : 21 Kasım 2014 Cuma 10:46

40 YIL ÖNCE YAPILAN İÇME SUYU ŞEBEKESİ YENİLENİYOR

40 YIL ÖNCE YAPILAN İÇME SUYU ŞEBEKESİ YENİLENİYOR

 

Yalova Belediyesi’nin girişimleri sonucu başlatılan proje çalışmaları neticelendirildi. İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından “İçme Suyu” şebekesi projesi ihaleye çıkartılıyor. 17 Aralık’ta yapılacak ihale sonrası Yalova’nın 400 km’lik “İçme Suyu” şebekesi komple yenilecek.

40 yıl önce yapılan ve bünyesinde halen astbestli borular dahi bulunduran Yalova’nın “İçme Suyu” alt yapısı komple yenileniyor. Yaklaşık 400 km uzunluğunda olan hat için Yalova Belediyesi tarafından yapılan planlamalar netice verdi. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın her fırsatta dile getirdiği su sıkıntısı için İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce proje hazırlandı. Hazırlanan su şebekesi projesi için 17 Aralık’ta ihale yapılacak.

Yalova’nın su şebekesi bundan 40 yıl önce yapıldığını ve günümüze kadar onarımların dışında alt yapıya hiçbir yatırım yapılmadığını belirten Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman; “Kentimizde bu zamana kadar ne yazık ki yapılan tüm yatırımlar makyajlamaya yönelik olarak yapılmış. Alt yapıya kimse el atmamış. İçme suyu şebekemiz içler acısı günlük tahakkuk eden rakamın 3 katı kadar su tüketimi var. Kesin ve kararlı bir şekilde bu sıkıntının üzerine gitme kararı aldık ve İller Bankası Genel Müdürlüğü ile görüşmeye başladık. Görüşmelerimiz neticesinde 17 Aralık 2014’te gerçekleşecek ihale ile kentimizin “İçme Suyu” alt yapısını komple yeniliyoruz. 400 km uzunluğundaki hat üzerindeki ana hatlar, iç şebeke hatları, yeni imara açılacak olan yerlerin hatları, halen kullanılan asbest borular ve depolar da komple yenileme yapılacak. Yapılacak işlemler neticesinde hem kapasite arttırılacak hem de mevcutlar yenilenmiş olacak. Yenileme sonrasında katlar arasındaki suyun basınç farkı da ortadan kaldırılacak ve her yere aynı düzeyde su verilmesi sağlanacak. Yalova Belediyesi olarak bu yıl yaşanılan sıkıntıyı tekrar yaşamamak için her türlü hamleyi gerçekleştireceğiz. Kentimiz, 17 Aralık sonrasında adeta şantiyeye dönecek su şebekesi ile birlikte alt yapı ve yollardaki sıkıntıları da eş zamanlı olarak ortadan kaldıracağız” dedi.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Yalova İYİ Parti “Demokratik Bir Seçim Oldu”  

Yalova İYİ Parti “Demokratik Bir Seçim Oldu”

Kendir’den Açıklama : ” Aday Değilim “  

Kendir’den Açıklama : ” Aday Değilim “

Eğitim-Öğretim Devam Edecek  

Eğitim-Öğretim Devam Edecek