692 okuma Bu Kategoridesiniz : 06 Temmuz 2015 Pazartesi 19:02

İş bırakma kararı aldılar

İş bırakma kararı aldılar

Bartın Amasra’da özel bir şirkete ait maden ocağında çalışan 310 işçi, işverenin en az 2 asgari ücret ödeme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle iş bırakma eylemi başlattı.

Tarlaağzı Kuyusu’nda çalışan yaklaşık 120 işçi, ocak önünde toplanarak idari binaya yürüdü. İşçilere, şirkette örgütlü olan Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hakkı Arslan da destek verdi. İşçiler, ‘direne direne kazanağız’, ‘işte madenci işte sendika’ sloganları attı.

Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı idari bina önünde açıklama yapan GMİS Genel Sekreteri, işverinin yükümlülüğünü yerine getirmesini istedi. “Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. İşçi arkadaşlarımız bunu kabul etse bile bizim sendaki olarak kabul etme şansımız yok. Çünkü biz bu konuda iki dava açtık. Mahkemelerin verdiği karar, asgari ücretin çıplak ödenek olduğu, diğer ödeneklerin asgari ücretin dışında olduğuna dair. Bu yönde iki mahkeme kararı var. Burada, ‘Size sosyal yardımlarla 2000 lira verelim’ diyeceklerdir. Ama bizler çalışmama hakkını kullanacağız. Buradaki 310 arkadaşımıza biz ne diyorsak o olacak. Yani birimiz hepimiz hepimiz birimiz için buradayız. Eylemi başlatan maden işçisidir. Bitirecek olan da maden işçisi olacaktır” açıklamasını yaptı.

Şirket yetkilileri ise söz konusu yasanın yer altında kömür çıkaran işçileri kapsadığını, ancak kendilerinin ocaklarda henüz üretime geçmediklerini, hazırlık işlerini yürüttüklerini söyledi.

11 Eylül 2014’te yürürlüğe giren ‘6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun’ da, linyit ve taşkömürü çıkarılan madenlerde çalışan işçilere en az 2 asgari ücret ödenmesi öngörülmüştü.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

Cadde ve Sokaklar Kamunun Ortak Malıdır  

Cadde ve Sokaklar Kamunun Ortak Malıdır

MEZARLIKLARDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR  

MEZARLIKLARDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

5 Gün Sonra Terhis Olacaktı  

5 Gün Sonra Terhis Olacaktı