519 okuma Bu Kategoridesiniz : 28 Ekim 2015 Çarşamba 02:06

Cumhuriyetimizin İlanının 92. Yıldönümü Kutlu Olsun

Cumhuriyetimizin İlanının 92. Yıldönümü Kutlu Olsun

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Cumhuriyetin ilanının 92. yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Cumhuriyetin ilmik ilmik işlenerek sağlam temeller üzerine kurulduğunu belirten Başkan Salman mesajında şu kelimelere yer verdi;

“Çanakkale zaferiyle başlayan, Kurtuluş Savaşıyla devam eden, 23 Nisan 1920’de temelleri atılan ve 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, padişahlık ve saltanata son vermiş, egemenliğin kayıtsız şartsız millet olmasını sağlamıştır. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte tek kişilik vesayetten çıkılarak Türkiye hukuk devleti statüsüne sahip olmuştur.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk, Cumhuriyetçiliği, hükümdarlık ve saltanatın kaldırılmasında rol oynayan bir yönetim biçimi olarak nitelendirmemiş; Ülkemizi demokrasi ışığıyla aydınlatan bir anlayış olarak bizlere aktarmıştır. Bu nedenle Cumhuriyet; özgürlüktür, halkın iradesine ve toplumun değer yargılarına saygı duymaktır. Cumhuriyet; dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin bireyin özgürleştirilmesidir. Kısacası Cumhuriyet; anlamının tam karşılığı olan ‘Halkın Egemenliğidir’.

Büyük Önder Atatürk gençlere hitaben ‘Cumhuriyeti biz kurduk; onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz’ diyerek onlara bu konuda olan inancını ve güvenini ortaya koymuştur. Cumhuriyetimizin en önemli yapı taşı olan gençlerimiz hür vicdan, fikir ve iradeleriyle geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte de Cumhuriyetimizin savunucuları olup onu daha da yücelteceklerine Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk gibi yürekten inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle ulus olarak gösterilen büyük gayret ve fedakarlıklarla elde ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıldönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı için canlarını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla bir kez daha anıyorum.”

Sponsor Alanı

 benzer haberler

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ  

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA  

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi  

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi