709 okuma Bu Kategoridesiniz : 31 Mayıs 2016 Salı 15:36

Bakanlıkda Avusturya modeline sıcak bakıyor

Bakanlıkda  Avusturya modeline sıcak bakıyor

AKP iktidarı kapalı kapılar ardında kıdem tazminatının kaldırılması çalışmalarını sürdürüyor. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, hükümetin “Avusturya modeli”ne sıcak baktığını açıkladı. Bu modele göre kıdem tazminatı yarı yarıya düşürülüyor.
AKP iktidarı kıdem tazminatını kaldırma çalışmasına sessiz sedasız devam ediyor.

Sendikaların “kaldırılmasını genel grev nedeni sayarız” dediği kıdem tazminatı hakkında ilişkin hükümetin “Avusturya modeli” üzerinde durduğu belirtildi.

Hükümetin yürüttüğü çalışmaların ayrıntılarını Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda açıkladı.

Kıdem tazminatında değişikliğin yakın olduğunu belirten Özdebir, Çalışma Bakanlığı’nın Avusturya modeline sıcak baktığını ifade etti.

AVUSTURYA’DAKİ KIDEM TAZMİNATI UYGULAMASI NASIL?

Türkiye’deki sistemde işçiler, her 1 yıllık çalışmalarının karşılığında 1 aylık ücretleri tutarını kıdem tazminat hakkı elde ediyor. Avusturya modelinde ise 1 yıllık çalışmanın karşılığında işçilere yarım maaş tutarında kıdem hakkı veriliyor.

Avusturya modelinin aynen Türkiye’ye getirilmesi halinde her çalışan için kendi adına kıdem fonu hesabı oluşturulacak. İşçinin kıdem hakkı da yarı yarıya düşecek.

Kıdem tazminatına ilişkin 16 Nisan’da açıklama yapan Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatını belirleyen rakamın yüzde 8.33 ‘ten kademeli olarak yüzde 3.75’e indirilmesi için çalıştıklarını açıklamıştı.

ulusalkanal.com.tr

Sponsor Alanı

Etiketler: , , , ,

 benzer haberler

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor  

Online Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor

Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ için Iğdır , Ardahan ve Kars’ta  

Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ için Iğdır , Ardahan ve Kars’ta

Fiyatı 2,000 doları gördü  

Fiyatı 2,000 doları gördü