617 okuma Bu Kategoridesiniz : 22 Ekim 2016 Cumartesi 16:14

TAŞKIN ALANLARINI BELİRLEME YETKİSİ DSİ’NİN

TAŞKIN ALANLARINI  BELİRLEME YETKİSİ DSİ’NİN

Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Kemal Baş, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

Yerel bir gazetemize Samanlı Köyü Muhtarı Çetin Pehlivan ve bölgede arazisi bulunan bazı kişiler tarafından yapılan açıklamalarda belediyemiz ile ilgili yanıltıcı bilgiler bulunmaktadır.

Samanlı Köyü’ndeki imar durumu ve taşkın alanları ile ilgili gerçek durum şöyledir:
Yalova Belediyesi olarak kısa bir süre önce meclis onayıyla askıya çıkarılan 1/1000’lik ve 1/5000’lik Revizyon İmar Planlarında bölgede yaşanan eşitsizlik giderilmiş ve konut imarlı bölgeler aynı hakka sahip duruma getirilmiştir.

Bilindiği gibi Yalova- Termal Yolu’nun Samanlı bölgesindeki sağ ve sol bölümlerinde farklı inşaat emsalleri vardı. Daha açık söylemek gerekirse yolun bir tarafında 2 kat 0.30-0.60 yapılaşma hakkı varken diğer tarafında 0.20-0.45 yapılaşma hakkı vardı. Ortadaki bu büyük eşitsizlik revizyon imar planı ile her iki yakadaki imar hakkı 0.30- 0.60 yapılarak giderilmiştir.

Taşkın alanları ile ilgili ise durum şudur: Taşkın alanlarını belirleme yetkisi DSİ- Devlet Su İşleri Müdürlüğü’ndedir. Taşkın alanları ile ilgili DSİ’nin görüşü, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği gereği aynı şekilde revizyon planlarına işlenmek zorundadır. Son Revizyon İmar Planlarındaki taşkın alan belirlemeleri de kurum görüşü ve yönetmeliğin gereği olarak yapılmıştır. DSİ’nin güncel yağış ve dere suyunun akış debisindeki artışı dikkate alarak yaptığı bilimsel taşkın alan revizesine Yalova Belediyesi de riayet etmiştir.

Samanlı bölgesindeki dere ıslah çalışması ile ilgili gerekli girişimler bizzat Belediye Başkanımız Sayın Vefa Salman tarafından DSİ Bölge Müdürlüğü nezdinde bir yıl önceden yapılmıştır. Belediyemiz konunun takipçisi olmakla beraber ıslah konusunun asıl yetkilisi Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’dür.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sponsor Alanı

 benzer haberler

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ  

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA  

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi  

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi