622 okuma Bu Kategoridesiniz : 18 Temmuz 2017 Salı 11:56

“AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN”

“AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN”

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Vefa Salman; “Her fırsatta büyük gururla anlattığım bu dünyanın cennet kenti Yalova’mızın düşman işgalinden kurtuluşunu bir kez daha coşkuyla kutlamanın onurunu yaşayacağız” diyerek şunları dile getirdi;

“Değerli Hemşehrilerim;

Bundan 96 yıl önce 19 Temmuz 1921’de Marmara’nın incisi Yalova’mız, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan kurtuluş mücadelesi içerisinde Atalarımızın canlarını, kanlarını ortaya koymasıyla düşman işgalinden kurtulmuştur.

10 Ağustos 1920’de imzalanan Sevr Antlaşması’ndan sonra, Yalova ve civarında Yunan işgali başlamıştı. Bu aynı zamanda civarda bulunan Rum ve Ermenilerle Müslüman Türklerin aralarının açılmasının da başlangıcı oldu. Yunan silahlı kuvvetlerinin işgalinin yanı sıra, halkın kurduğu çetelerle olaylara karışması ile bölgede çatışmalar yaşandı.

Batı Cephesi’nde yapılan 1. ve 2. İnönü, Eskişehir ve Kütahya muharebelerinden sonra Yunanlılar Marmara Denizi güney kıyılarında ve Yalova’da bulunan kuvvetlerini münavebeyle ve kuvvet azaltarak önce Bursa bölgesine çektiler ve oradan da Sakarya’ya doğru doğuya kaydırdılar. Bölgede ve dağlarda bulunan milli müfrezeler, bunun üzerine teker teker boşalan yerleri ele geçirdiler.

Değerli Hemşehrilerim;

19 Temmuz 1921 tarihinde, Bağımsız Yalova Bölüğü unsurları Yalova’ya girdi. Anadolu’nun büyük bir kısmında olduğu gibi, Yalova yöresi de yanmış, yıkılmış, yağmalanmış; masum yaşlı, kadın ve çocuklar öldürülmüştü. Sanki bir ölüm kasırgası esmiş, memleketi ezip geçmişti. Onun için gözler yaşlı, kurtuluş sevinci buruktu. Bugün Yalova’nın bayırlarında, ormanlarında binlerce kefensiz şehidimiz yatıyor. Onlar bizim için öldüler; düşmana değil, ecele yenildiler.

Bugün bu topraklarda huzur içerisinde yaşıyorsak bunu bedenlerini bizlere siper eden binlerce şehidimize borçluyuz. Bu sebeple başta Cumhuriyeti’mizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yakın silah arkadaşları olmak üzere, vatanın kurtuluşuna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, isimsiz bütün kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyor; kurtuluş gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum. Ruhları şad olsun.”

Sponsor Alanı

 benzer haberler

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ  

ÇINARCIK’TA FIRINLAR DENETLEDİ

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA  

BELEDİYEDEN KALDIRIM İŞGALİNE YÖNELİK ÇALIŞMA

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi  

Yol Çöktü Çöp Kamyonu İçine Girdi