892 okuma Bu Kategoridesiniz : 26 Mayıs 2019 Pazar 04:49

PARÇALAR YALOVA KENT MÜZESİ’NDE SERGİLENİYOR

PARÇALAR YALOVA KENT MÜZESİ’NDE SERGİLENİYOR

4000 yıllık medeniyet tarihinin kültürel değerlerini Türk İslam Sanatları ve mücevherlerle yeniden yorumlama vizyonunu sahiplenen, Kiswah Kültür Sanat ve Mücevherat firmasının kurucusu Bekir Kantarcı’nın uzun yıllar içerisinde toplamış olduğu özel koleksiyonu Yalova halkının ziyaretine sunuluyor. Yalova Valisi Muammer Erol’un destekleriyle 28 Mayıs saat 14.00’de açılışı yapılacak “Kabe Örtüleri ve Kabe Yolunda Mukaddes Emanetler Sergisi”, 28-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında Yalova Kent Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Aslen Yalovalı olan iş insanı ve koleksiyoner Bekir Kantarcı’nın 25 yılı aşkın bir süredir bir araya getirdiği nadide parçalardan oluşan koleksiyonununda farklı dönemlere ait kabe örtüleri ile eski hac yolculuklarından pek çok hatıra yer alıyor. Osmanlı’da her yıl Kabe örtüsünün gönderilme seramonisi olan Surre alaylarının da konu edildiği sergide, İstanbul halkından Mekke ve Medine’ye gönderilen hediyeler, Surre Alayı sandıkları ve bu sandıklara konulan feraşet çantaları gibi bir çok değerli parça da bulunuyor. 1900’lü yılların başında Mekke’den dönüşte Surre Alayları ile getirilen koku gulabtan zemzemlik gibi orijinal hediyelikler ve antikalar, ayrıca Mescid-i Nebevî’de Peygamberimizin kabrinde bulunan, Suudiler’in Medine’ye girmesi sırasında zarar görmemesi adına Fahrettin Paşa tarafından İstanbul’a getirilen mukaddes emanetlerin KİSWAH Kültür Sanat ve Mücevherat firması tarafından üretilen replikaları da sergileniyor.

Koleksiyonunu Yalova halkı ile buluşturmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Kantarcı sergi ile ilgili, “Bir Yalovalı olarak uzun süredir topladığım, İslamiyet’in tarihine tanıklık etmiş parçalardan oluşan koleksiyonumu sayın valimizin de desteği ile Yalova halkının ziyaretine sunuyor olmaktan son derece büyük bir mutluluk duyuyorum. 4000 yıllık tarihin bir yansımasını, geçmişin izlerini göreceğimiz bu sergiyi Yalova halkının büyük beğeni ile karşılayacağını umuyorum.” dedi.

Haber İhsan BAKSİ

Sponsor Alanı

 benzer haberler

KIŞ RÜZGARI SES YARIŞMASIYLA ESECEK  

KIŞ RÜZGARI SES YARIŞMASIYLA ESECEK

KİTAP FUARI 24 AĞUSTOS’A KADAR DEVAM EDECEK  

KİTAP FUARI 24 AĞUSTOS’A KADAR DEVAM EDECEK

BAHADIR KIRARSLAN HALK KONSERİ MUHTEŞEM GEÇTİ  

BAHADIR KIRARSLAN HALK KONSERİ MUHTEŞEM GEÇTİ