Reklam Alanları
featured
  1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Öğrenciler Dikkat Lise Tercih Maratonu Başlıyor

Öğrenciler Dikkat Lise Tercih Maratonu Başlıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TEOG doğrultusunda yapılacak lise tercih maratonu yarın başlıyor. Uzmanlar, tercihlerinizi yaparken puanınızdan çok ilgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi dikkate almanız gerektiğini söylüyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), bu yıl ilk kez uyguladığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) doğrultusunda yapılacak lise tercihleri yarın başlıyor. Uzmanlar üniversiteye girişin en önemli anahtarı olan donanımlı bir lise eğitimi için öğrencilerin, tercihlerinde ince eleyip sık dokuması gerektiğini hatırlatarak önemli noktaları şöyle sıralıyor:
Tercihler 8 Ağustos’a kadar sürecek. Sonuçlar 22 Ağustos’ta ilan edilecek.
Tercih işlemleri bireysel olarak https://eokul. meb.gov.tr adresi üzerinden online yapılabileceği gibi, kendi mezun olduğu okul veya herhangi başka bir okuldan yardım isteyerek de yapılabilir.
Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Fen ve Sosyal Liselerinde herhangi özel bir başvuru şartı olmayacak. Genel şartları taşıyanlar başvuru yapabilecek.
Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde kayıtlar bu yıl alan tercihi olmadan yapılacak. Öğrenciler bölüm seçimlerini 10’uncu sınıfta yapabilecekler. Seçim yaparken de hem 9’uncu sınıf yılsonu başarı puanlarına hem de geçiş koşullarına (özel yetenek, mülakat, beden yeterliliği gibi) göre değerlendirme yapılacak.

15 TERCİH YAPILACAK
Öğrenciler tercihlerini; yüzdelik dilimdeki konumları, başarı puanları ve okulların kontenjan durumlarına göre değerlendirerek yapacaklar.
Yerleştirme işlemi tek tercih listesi şeklinde ve tek seferde olacak. Bu nedenle yedek kayıt şeklinde bir işlem gerçekleşmeyecek.
Tercih listesine en fazla 15 okul yazılabilecek.
Ortak sınavlara girmeyen öğrencilerin bu sınavlardaki puanı 0 olarak değerlendirilecek.
Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup kesin kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. Velilerin ayrıca bir kayıt işlemi ile uğraşması gerekmeyecek.

Öğrenciler Dikkat Lise Tercih Maratonu Başlıyor

HANGİ LİSELER TERCİH EDİLMELİ?
Öncelikle lise tercihi yaparken puanınızdan çok yeteneklerinizi, ilgi ve kabiliyetlerinizi dikkate almalısınız.
Hangi okul türüne gitmek istediğinize karar verdikten sonra puan ve yüzdelik diliminize göre sıralama yapmalısınız. Örneğin sözel derslerde daha başarılı olan bir öğrencinin fen lisesi tercihi yapması başarılı bir seçim olmaz. Sözel alanda başarılı bir öğrencinin Sosyal Bilimler Liselerini tercih etmesi daha mantıklıdır. Liseler kısaca şöyle tanımlabilir:
Sosyal Bilimler Liseleri: Sosyal Bilmler Liseleri edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında bilim adamı yetiştirecek üniversite bölümlerine kaynaklık etmesi amacıyla kuruldu. Edebiyat, Tarih, Coğrafya, İnkılap Tarihi, Osmanlı Tarihi gibi derslerden hoşlanıyor ve üniversite eğitiminizi de bu alanlardan birinde almak istiyorsanız Sosyal Bilimler Liseleri tam size göre. Kapanan Anadolu Öğretmen Liselerinin bir kısmının sosyal bilimler liselerine dönüştürüldüğünü gözönünde bulundurursanız şanslı olduğunuz söylenebilir çünkü bu liselerin sayısı neredeyse iki katına çıktı. Sosyal Bilimler Liselerinde eğitimin 5 yıl olduğunu unutmayın çünkü 1 yıl İngilizce hazırlık sınıfı uygulaması devam ediyor.
Fen Liseleri: Eğitimi 4 yıl olan yatılı ve karma okullar. Amacı matematik ve fen alanlarında yeteneği yüksek olan öğrencileri yüksek öğrenime hazırlamak. Yani matematik ve fen derslerinden hoşlanıyor ve puanınız da yetiyorsa fen liseleri birinci sınıf okullardır. Ayrıca ülkemizde en gözde okullar olduğunu da söyleyebiliriz.
Anadolu Liseleri: Hazırlık sınıfı kaldırılmasına rağmen yabancı dili İngilizce olan ve Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında eğitim veren ortaöğretim kurumlarıdır. Düz liselerin kaldırılmasından sonra tüm genel liseler Anadolu lisesine dönüştü. Bunun hem olumlu hem de olumsuz sonuçları oldu. Puanları düştüğü için eski kalite standartlarını koruyamadı. Eski Anadolu Liseleri kalitelerini korudu, ancak yeni açılanların puanları çok düşük kaldı. Bu nedenle tercih işlemlerinizi yaparken puan ve yüzdelik dilimleri göz önünde bulundurmalısınız. “Ben düz liseye gitmek istiyorum” diyen öğrencilere kötü haber. Mecburen bir Anadolu Lisesi kazanmalısınız. Eğer puanınız Anadolu Lisesine yetmiyorsa Meslek Liselerine gitmek zorundasınız. Çünkü artık gidebileceğiniz bir düz lise kalmadı.
Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri: Genel kültür dersleri yanında okul türüne ve öğrencinin tercihine göre bir mesleğe ve çalışma hayatına hazırlayan kurumlardır. Bu kurumlarda eğitim alan öğrenciler kazandığı mesleği icra edebileceği gibi, üniversite de başka bir bölüm veya meslek tercih edebilir. Anadolu Sağlık Liseleri de bu kategoride yer alıyor. Tercihlerde Sağlık Lisesi yazmak isteyen öğrenciler Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri kategorisine bakmalıdır. Teknik Anadolu Liselerinden mezun olan öğrenciler LYS-YGS sınavlarına girmeden 2 yıllık meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş yapabilirler ve bölümleri üzerine üniversite eğitimi alabilirler.
Anadolu İmam Hatip Liseleri: İmam, Müezzin, Hatip, Vaiz, Kuran Kursu Öğreticisi ve Din Kültürü Öğretmeni yetiştirmek üzere kurulmuş liselerdir. Genel derslerin yanında İslam dinine ilişkin meslek dersleri eğitimi verilmektedir.

NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?
Yerleştirme sonrası okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın başvuranlar arasında puan üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek.
Yerleştirmeye yönelik nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacak.
Nakil müracaatları 25-28 Ağustos arasında (saat 17.00’ye kadar)alınacak.
29Ağustos’ta nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacak.
Boş kalan kontenjanlar e-okul üzerinden görülebilecek.
Nakil işlemleri eylül sonuna kadar devam edecek. Ancak bu sefer, nakiller okulların taban puanları baz alınarak yapılacak.

PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK
PYBS’ye başvuran bütün adayların tercihleri bursluluk talebi olarak değerlendirilecek.
PYBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları okul müdürlüğüne belgeleri ile birlikte en geç 30 Eylül saat 17.00’ye kadar başvuracaklar.

ÖZEL OKULLARDA BURS İMKâNI
Paralı eğitim veren kurumlardır. Bu kurumlar içinde, Özel Fen Liseleri Özel Sosyal Bilimler Liseleri Özel Anadolu Sağlık Lİseleri Özel Anadolu Liseleri yer alıyor. Bu okullar burslu olarak da kazanmanız mümkündür. Kontenjan çok kısıtlı olsa da başarılı öğrenciler burslu tercihte bulunabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öğrenciler Dikkat Lise Tercih Maratonu Başlıyor
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliği başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Güncel Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

error: Emek Hırsızlığına Karşı Site Koruma Altında !!
Bizi Takip Edin