featured
  1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Kayıt Ücreti ve Bağış Parası Kesinlikle Yasaktır !

Kayıt Ücreti ve Bağış Parası Kesinlikle Yasaktır !

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okul öncesi eğitim de dâhil olmak üzere kayıtlarda herhangi bir bağış ya da kayıt parası alınmayacak.
Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, 2023-2024 eğitim öğretim yılında yapılacak yeni kayıtlara ilişkin açıklamada bulundu.

Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe açıklamasında “Eğitim hakkı ve fırsat eşitliğinin sağlanması için ilkokul 1. sınıflara başlayan öğrencilerin şube ve öğretmen belirleme işlemleri okullarda kurulacak komisyon marifetiyle 1 Eylül 2023 Cuma günü saat 15:00’te eş zamanlı ve şeffaf olacak şekilde kura yöntemi ile belirlenecektir.

DEVLET OKULLARI PARASIZDIR
İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarına kayıtlar ilgili mevzuat hükümleri gereğince yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığının genelgesi doğrultusunda ilköğretim zorunlu ve devlet okullarında parasızdır.” diyerek şöyle konuştu.

Kayıt Ücreti ve Bağış Parası Kesinlikle Yasaktır !

“Mevzuatın 16. maddesine göre “Öğrenci velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlanamaz.” Okul öncesi eğitim de dâhil olmak üzere kayıtlarda herhangi bir bağış ya da kayıt parası alınmayacak, okul aile birlikleri aracılığıyla da velilerden kayıt parası adı altında herhangi bir talepte bulunulmayacak, kayıt dönemi sona erdiğinde dileyen herkes okul aile birliklerine bağış yapabilecektir. İlimiz genelinde birinci sınıf öğrencilerinin şubelere yerleştirilmeleri ve öğretmenlerinin belirlenmesi kurayla yapılacaktır.

Yeni kayıt olan öğrencilerin şubelere yerleştirilmeleri okullarda kurulacak olan bir yönetici, bir öğretmen ve okul aile birliği başkanından oluşan üç kişilik bir komisyonca ve önceden duyurulan velilerin de katılımıyla okullarda kura yöntemiyle gerçekleştirilerek işlem tutanakla kayıt altına alınacaktır. Şubelerde kız-erkek ve toplam öğrenci sayısının eşit olması ile yabancı ve kaynaştırma öğrencilerinin dengeli dağılımına da dikkat edilecektir. ”

11 EYLÜL’DE OKULLAR AÇILIYOR
Akmeşe açıklamasında ayrıca “2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı, 11 Eylül 2023 Pazartesi günü ilk ders zilinin çalmasıyla başlayacaktır. Okullarda yaz döneminde iyileştirme ve güçlendirme çalışmalarımız devam etmekte, okullarımızın fiziki ve eğitsel ihtiyaçlarının yanında binaların iyileştirme ve güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Tüm kurumlarımız ilk ders zilinin çalacağı 11 Eylül Pazartesi gününe kadar hazır olacaktır. Okullarımızın fiziki ihtiyaçlarının yanında eğitsel ihtiyaçların da karşılanması için gerek müdürlüğümüz gerek okullarımız tarafından hazırlıklar yapılmakta ve eğitimde fırsat eşitliği ve eğitimin kalitesinin yükseltilmesi için okul yöneticilerimizle öğretmenlerimiz de özveriyle çalışmaktadır.”

GEÇTİĞİMİZ YILLARDA TEMİZLİK MALZEMESİ ALIMI

Geçtiğimiz yıllarda birçok aileden okullar tarafından A4 kağıt , tuvalet kağıdı , deterjan , ıslak mendil vb malzemelerin istediği bilinenler arasında. Bunların tamamı kanunen yasak okulların her türlü ihtiyacı devlet tarafından karşılanmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kayıt Ücreti ve Bağış Parası Kesinlikle Yasaktır !
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliği başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Güncel Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

error: Emek Hırsızlığına Karşı Site Koruma Altında !!
Bizi Takip Edin