featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Ağaoğlu’na Bir Darbe Daha

Ağaoğlu’na Bir Darbe Daha

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ilk ayağında gözaltına alınıp savcılık sorgusundan sonra yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılan İşadamı Ali Ağaoğlu’na ait Bakırköy 46 Projesi İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin kararıyla durduruldu. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu proje ruhsatının değil, planın iptal olduğunu söyleyerek karara itiraz edeceklerini söyledi.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ilk ayağında gözaltına alınıp savcılık sorgusundan sonra yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılan İşadamı Ali Ağaoğlu’na ait Bakırköy 46 Projesi İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin kararıyla durduruldu. Mahkeme gerekçe olarak İmar Planı Tadilatının yapı yoğunluğunu artırıcı ve donatı alanlarının azaltıcı fonksiyon ve yapılaşma hakkı getirdiği, plan izah raporu ile onaylanan plandaki verilerin tutarsız olduğu belirtildi.

TARİHİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Ağaoğlu'na Bir Darbe Daha

Bakırköy Belediye Başkanlığı tarafından Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan başvuruda Bakırköy 46 projesinin tadilat planlarına yapılan donatı alanlarını, azaltıcı, yapı yoğunluğunu artırıcı ve ulaşımı engelleyici, tarihi yarımada siluetini etkilediği  iddia etmişti. Mahkeme 6 Aralık 2013 günü yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar, belediyeye 24 Aralık 2013 günü tebliğ edildi. Mahkeme, verdiği kararda dava konusu parsellerin yüzde 52’sinin park, yüzde 2’sinin yol alanı, yüzde 46’sının ise yapılaşma olarak belirtilirken plan tadilatlarında inşaat alanında donatı alanlarının yüzde 40, yapılaşma alanının ise yüzde 60 olarak belirlendiği yani donatı alanlarının yüzde 12 oranında azaltıldığının saptandığını açıkladı. Mahkeme, plan tadilatının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca plan ana kararlarına aykırı bulunduğu, Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nce de bölgesel ulaşım sistemi açısından uygun görülmediği, konut alanlarında öngörülen 70 metrelik irtifa ile tarihi kent merkezi görünümünü olumsuz etkilediği, alınan kota göre 63 metreyi geçmemesi gerektiği halde planların 70 metrelik bir yüksekliği öngörüldüğü belirtildi.

“TELAFİSİ GÜÇ ZARARLAR DOĞURABİLİR”

Mahkemenin kararının sonunda şu ibareler yer aldı: “Açıklanan bu nedenlerle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemlerin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın, yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi.”

Karar üzerine belediyeye bağlı ekipler inşaatta ölçüm yaparak kayıt tutmaya başladılar. 27 Aralık 2013 sabahı inşaat alanına gelen ekipler inşaatı durdurarak mühürledi.

AĞAOĞLU: İTİRAZ EDECEĞiZ

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu proje ruhsatının değil, planın iptal olduğunu söyledi. Kararı öğleden sonra duyduklarını belirten Ağaoğlu, Pazartesi günü itiraz haklarını kullanacaklarını dile getirdi. Ağaoğlu, “Kurumlar arası çekişmenin sonucunu yaşıyoruz. Neticede bize ruhsat veren de Bakırköy Belediyesi. Sapla saman karıştı. Ama unutmayalım ki yanlış hesap Bağdat’tan döner” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ağaoğlu’na Bir Darbe Daha
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliği başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Güncel Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

error: Emek Hırsızlığına Karşı Site Koruma Altında !!
Bizi Takip Edin