featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. AK Parti ve CHP adaylarından ortak toplantı

AK Parti ve CHP adaylarından ortak toplantı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Torun ile CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldıray Arıkan, yerel seçim sonuçlarına itiraza yönelik ortak basın toplantısı düzenledi.

Torun, kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda, CHP adayı Yıldıray Arıkan’ın kendisini araması üzerine buluşmaya gerek duyduklarını söyledi.

Adana seçimlerinin 2009’daki yerel seçimler dahilolmak üzere, üzerinde her türlü gölgeyi barındıran bir sistem ve yapı üzerinde gerçekleştirildiğini ifade eden Torun, “Bir çok kural hatası oluşmuştur. Tam kanunsuzluk hali mevcuttur” diye konuştu.

AK Parti ve CHP adaylarından ortak toplantı

Özellikle, Seyhan ilçesindeki 3’üncü bölge seçim kurulunun birleştirme tutanaklarının tanzimi yapılmadan kurulun bırakıp gidildiğini, ara verildiğini ve tekrar başlandığını iddia eden Torun, şunları kaydetti:

“Bu tam bir kanunsuzluk halidir. Çünkü, 298 sayılı yasanın 108’inci maddesinde açıkça, kanunda bu birleştirme tutanakları imzalanmadan kurul, çalışmalarına aralıksız devam eder. Kanuna açık bir muhalefet var. Muhtarlık zarflarıyla belediye için kullanılan zarflar farklı olmasına rağmen, belediye seçimi ile alakalı oylar, oy tutanakları muhtarlık zarfına konulmuştur. İncelenmesiyle çok rahat ortaya çıkar. Örneğin, Seyhan birinci bölgede bulunan Yeşilyurt Mahallesi’nde 1255 No’lu sandık, tutanak defteriyle de bu durum sabittir. Bu durumun tutanak altına alındığı görülecektir. Biz zaten itirazlarımızı ilçe seçim kuruluna yaptık. İlçe seçim kurullarının bir kısmı oyların tekrar sayılmasına karar verdi, bir kısmı da ne hikmetse vermedi, bir kısmının da yarın vereceğini duyduk. Oyların sayılmasından niçin rahatsız olalım arkadaşlar? Adana kamuoyunun yıllardan beri bu konuda vicdanı sızlamaktadır. Adanakamuoyunun ve bize oy veren seçmenlerin vicdanının rahatlaması için oyların tekrar sayılmasından, gerekiyorsa kaç kez sayılmasından hiç kimsenin rahatsız olmaması gerekir. Ben ilçe seçim kurullarının ve başlarından bulunan değerli hakimlerimizin kamuoyunun bu beklentisini göz önüne alarak oyların tekrar sayımına karar vereceklerdir. Nitekim bu maddi hataların hepsi kanuna açıkça muhalefet edildiğini göstermektedir. Tüm bunlar göz önüne alınarak eğer gerekiyorsa biz varız, hazırız. Seçimin yenilenmesi gerekiyorsa, seçimin yenilenmesine de hazırız.”

Torun, bu toplantıyı hem Arıkan, hem kendileri ve 700 binin üzerindeki seçmenin haklarını korumak adına yaptıklarını dile getirerek, seçim kampanyaları sürecinde hem Arıkan’ın hem de kendisinin centilmenlik kurallarına riayet ettiğini söyledi.

“Bu seçimin projelerle yarışan bir seçim olmasını diledik. Herkes projesini, Adanalı hemşerilerine ne vereceğini ortaya koysun, neler yapabileceğini ortaya koysun ve bu şekilde seçmenin tercihine yönelik bir seçim olmasını arzu ettik” diyen Torun, ancak ellerindeki bilgilere göre sandık kuruluna yapılan itirazların kurul tarafından reddedildiğini ama kurulun bu hakkının bulunmadığını anlattı.

YAKLAŞIK 50 BİN OY İPTAL EDİLDİ

Adana’da yaklaşık 50 bin seçmenin oyunun iptal edildiğini aktaran Torun, bu iptallerin haklı gerekçelere dayalı olmadığını dile getirdi.

Torun, “Hem il seçim kuruluna hem yüksek seçim kuruluna güveniyoruz. Burada bir kanunsuzluk hali mevcuttur, maddi deliller ortadadır, bu seçimin yenilenmesini de Adana kamuoyu beklemektedir. Öncelikle oyların sayılmasını talep ediyoruz, oylar sayıldıktan sonra da kamuoyu tatmin edilemezse seçimlerin yenilenmesi için bütün şartlar oluşmuştur” ifadelerini kullandı.

CHP ADAYI ARIKAN

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldıray Arıkan ise yerel seçimlere her türlü ferasetin karıştırıldığını, bir algı yönetimi ve şike yapıldığını savundu.

Elindeki imza olmayan ve tek imzalı tutanakları gösteren Arıkan, “Bunların hepsi seçimin iptalini gerektirir. Büyükşehir başkanı ve ilçe başkanı aynı zarf içerisindeyken belediye meclis üyeleri çıkmamış ve geçerli sayılmıştır” dedi.

Arıkan, meclis üyeleri ve ilçe belediyelerinin, Büyükşehir Belediyesi için ve muhtarlık için kullanılan zarfların farklı olmasına rağmen bu kurala riayet edilmediğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Farklı zarflarda oy kullanılmış, durum tutanak defterlerinin incelenmesiyle ortaya çıkacaktır. Bu seçimde her türlü iptal edilmesi gereken kurallar işlenmiştir, bu seçimin iptali gerekir. Ayrıca, ahlaki olmayan her türlü işlem yapılmıştır. Yıllardır, 25 senedir Adana’da seçim hileleri hep gündeme gelmiştir. maalesef buseçim de yine aynı kurallar işlenmiş, aynı durumlar ortaya çıkmıştır. Bunların kimin tarafından ve nasıl yapıldığı incelendiği zaman ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla ben CHP Belediye Başkanı olarak bu seçimin iptalinin gerektiğini düşünmekteyim.”

HALK TV VE SÖZCÜ GAZETESİ’NDE HER TÜRLÜ HİLEYE BAŞVURULMUŞTUR

Seçmenin iradesinin bu seçimde yanıltıldığını savunan Arıkan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ben CHP Belediye Başkanı olarak, sosyal-demokrat bir insan olarak konuşuyorum. Sahte manipülasyonla, anket manipülasyonlarıyla, özellikle sosyal-demokratların izlediği Halk Tv ve Sözcü Gazetesi’nde her türlü hileye başvurulmuştur. Ben açık gönüllülükle ve ve saf duygularla söylüyorum, dolayısıyla seçmenin asıl iradesi sandığa yansımamıştır. Onun ötesinde bir sürü kural hatası yapılmıştır. Tutanaklarda en az 4 imza olması gerekirken tek imza olmuştur. Dolayısıyla bizce bu seçimin iptali gerekir. Oyların sayılmasından ziyade iptali gerekir. Örneğin, Seyhan 1’inci bölgede bulunan Yeşilyurt Mahallesi’nde 1255 No’lu sandık tutanakları deftere sabittir. Bunlar incelendiği zaman hepsi ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla bu seçimde maalesef hem seçmen iradesi yok sayılmış, hem de kural hatası yapılmıştır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AK Parti ve CHP adaylarından ortak toplantı
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliği başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Güncel Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

error: Emek Hırsızlığına Karşı Site Koruma Altında !!
Bizi Takip Edin