featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. CHP Çınarcık ” Sap ile Saman Birbirine Karıştırılıyor!”

CHP Çınarcık ” Sap ile Saman Birbirine Karıştırılıyor!”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mart 2024 tarihli Mahalli İdareler Seçimleri’nde Türkiye genelinde birinci parti çıkan ve Çınarcık Belediye Başkanlığı ile İl Genel ve Belediye Meclis Üyeliği seçimlerinde önemli bir üstünlük elde eden Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Çınarcık İlçe Örgütü, gündemdeki tartışmalara yönelik sert bir basın açıklaması yaparak tepkisini dile getirdi.

Son zamanlarda artan çarpıtmalar, öfke ve hazımsızlık kaynaklı yorumlar, akıl ve mantık dışı açıklamaların gerek sosyal medyada gerekse sokakta yaygınlaştığı belirtilerek, bu durumun kabul edilemez olduğu vurgulandı. Belediye Başkanı Avni Kurt tarafından asılan brandalardaki borç rakamlarının her gün görüldüğü halde, bu duruma sessiz kalanların eleştirilmesi gerektiği belirtildi.

Belediye başkanlarına yönelik çifte standartın altı çizilerek, eleştirilerin adil bir şekilde yapılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, belediyeye alınan personellerin kanun dışı şekilde işe alınmasının belediyeyi mali açıdan zor duruma soktuğu ve bu konunun ele alınması gerektiği ifade edildi.

CHP Çınarcık " Sap ile Saman Birbirine Karıştırılıyor!"

CHP Çınarcık İlçe Örgütü, belediye başkanının aldığı görevlendirme kararlarını desteklediklerini ve bu kararların kurumsal huzur, çalışma disiplini ve etik değerler açısından doğru olduğunu belirtti. Ancak, bazı eleştirilere de yanıt verildi ve çay bahçelerinde çalışmanın onursuzluk olarak algılanmaması gerektiği vurgulandı.

Son olarak, CHP Çınarcık İlçe Örgütü, belediyede uzun süre görev yapmış bir kişinin tekrar aynı göreve getirilmesinin akraba kayırması olarak algılanmasını doğru bulmadıklarını ve eleştirilerin doğru yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Bu açıklama, Çınarcık Belediyesi’nde yaşanan tartışmaların ardından yapıldı ve kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt’un, Cumhuriyet Meydanı’na ve belediye hizmet binasına asılan brandalardaki borç rakamlarını her gün gözleriyle gördükleri halde, yüzleri kızarmayanların; Çınarcık Belediyesi’nin ekonomik bunalıma sokulmasının özeleştirisini ve hesabını vermeleri gerekirken vermeyenlerin, çıkıp ‘kanuna uygun olmayan şekilde işe alınan’ belediye personellerinin görev yerlerinin değişmesi konusunda hesap sorarcasına ahkam kesmesini, zinhar kabul etmiyoruz.

Beş yıl görev yapmış olan belediye başkanlarına yüzlerini dönüp “Niçin kanunu çiğnedin?” diye sorma cesaretini sergilemeyenler; yüzlerini Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanımıza dönüp, “Niçin, personellerin görev yerini değiştiriyorsun?” diye soruyorlar.

Beraber yol yürüdükleri belediye başkanının yanında, mertçe onun yanlışlarını söyleyemeyenler, devlet dairesinin merdivenlerinden bağıra çağıra inerken ‘mert’ kesiliyor. Devlet dairesinin önünde, seçilmiş bir belediye başkanı için ağza alınmayacak galiz sözler sarf ediliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Çınarcık İlçe Örgütü olarak; bu söylenen sözleri ve yaşananları, hiçbir şekilde tasvip etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.

Bunun hesabı yargı önünde mutlaka verilecektir. Mesleğini layıkıyla yapan yargı mensuplarımıza itimadımız tamdır. Kötü kelam sahibine, belediye başkanımızın hakkını savunmak ise bize aittir.

Eleştirilmesi gereken bir husus varsa; o da, siyasete bulamış belediye personellerinin görev yerlerinin değişmesi değil, o personellerin kanun delik deşik edilerek işe alınıp belediyenin ağır bir mali yükün altında ezilmesine yol açılmasıdır.

Beş yıl boyunca belediyeye personel üstüne personel alıp Çınarcık Belediyesi’ni mali çöküşe sokanlar, 31 Mart’ta siyaseten çöktüler. 31 Mart’ta yedikleri Osmanlı tokadının acısının hala taze olmasını, anlayışla karşılıyoruz.

Anlayışla karşılamadığımız şey ise; bir belediye çalışanını, belediyeye ait bir çay bahçesinde görevlendirmenin, alçaltıcı bir şey olarak addedilmesi ve sunulmasıdır.

Yoksulluğun diz boyu olduğu şu memlekette nice kadın kafelerde, çay bahçelerinde garsonluk yaparak hayata tutunuyor. Sabahtan akşama kadar çay bahçelerinde çalışarak kazandığı parayla, çocuklarını okutuyor. İnsanlar iş bulabilmek için, sırada bekliyor. Çay bahçelerinde çalışmak, ayıp bir şey değil. Çay bahçelerinde çalışmak, onursuzluk değildir.

Belediye Başkanımız Sn. Avni Kurt, sanki insanların ekmekleriyle oynamış gibi, sanki insanları kapının önüne koyarak mağdur etmiş gibi bir algı oluşturuluyor. Oysa ki, bir insanın görev yerini değiştirmek ile, bir insanı işten çıkarmak arasındaki farkı; bir ilkokul talebesi bile idrak edebilir.

Bir insanı çay bahçesinde görevlendirmek, o insanın ekmeğiyle oynamak değildir. Belediye Başkanımız Sn. Avni Kurt’un; kurumun iç huzurunu, çalışma disiplinini ve kurumsal etik değerlerini göz önünde bulundurarak almış olduğu ‘görevlendirme’ kararlarının arkasında olduğumuzu, Cumhuriyet Halk Partisi Çınarcık İlçe Örgütü olarak bu kararları desteklediğimizi hassaten ifade etmek istiyoruz.

Bununla birlikte; 30 yılı aşkın süredir Çınarcık Belediyesi’ne memur olarak hizmet eden, Başkanımız Avni Kurt öncesi dönemde de Başkan Yardımcılığı görevini ifa etmiş bir kişinin, tekrar aynı göreve getirilmesinin, ‘akraba kayırması’ olarak gazete haberlerine konu edilmesini, doğru bulmuyoruz.

Şayet bir akraba kayırması aranıyorsa, Soyer soyadlı çok sayıda insanın belediyede işe alındığı AKP’li Belediye Başkanı Numan Soyer dönemine bakılmalıdır.

Belediye Başkanımız Avni Kurt’a yönelik yapılan bu çirkin saldırıları kınıyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz. Saygılarımızla.

Bu açıklama, CHP Çınarcık İlçe Örgütü’nün, Belediye Başkanı Avni Kurt’a destek mesajlarıyla son buldu. Yaşanan tartışmaların ardından, Çınarcık’ta siyasi atmosferin nasıl şekilleneceği ise merak konusu olarak gündemdeki yerini koruyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP Çınarcık ” Sap ile Saman Birbirine Karıştırılıyor!”

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliği başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Güncel Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

error: Emek Hırsızlığına Karşı Site Koruma Altında !!
Bizi Takip Edin