Reklam Alanları
featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. GÜLEÇ: KENDİ YAPTIĞINIZ BÜTÇEYİ İZAH EDEMİYORSUNUZ

GÜLEÇ: KENDİ YAPTIĞINIZ BÜTÇEYİ İZAH EDEMİYORSUNUZ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yalova Belediye Başkanlığı görevine talip olan Halit Güleç, kasım ayında kabul edilen yeni bütçe hakkında sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu. Güleç; “Bütçeyi açıklarken rakamlarla konuştuğunu iddia eden zat kendi yaptıkları bütçeyi dahi izah edemedi. Personel gideri bütçenin neredeyse yarısı. Türkiye’de bir başka örneği yoktur” dedi.

Halit Güleç, kasım ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda kabul edilen 2024 bütçesi hakkında açıklamalarda bulunarak şunları dile getirdi: “Aylardır, Yalova Belediyesi’nin kadrosunun sistemli bir şekilde şişirildiğini defalarca kamuoyu ile paylaştım. Bize yapılan siyasi operasyonla görevi devir ederken toplam 1300 dolayında olan personel sayısı bugün 2400’ü aşmış durumda.

“Belediye Başkanı Yalan Konuşuyor”
Biz durumu halkımızla paylaştıkça, dolaylı olarak açıklama yapan belediyeyi yöneten zat, insanların gözünün içine baka baka yalan söyleyerek, 100-150 personel aldığını söylüyor. Yalan söylüyor, çünkü bu zat kendi yaptığı bütçeyle kendini yalanlıyor. Geçtiğimiz günlerde kabul edilen yeni bütçenin % 45’i personel gideri. Kanunen suç işliyorlar. Bütçe içerisinde personele ayrılacak olan pay % 30’dur. Ama kadro o kadar şişirilmiş durumdaki bütçenin yarısı ancak kurtarıyor.

GÜLEÇ: KENDİ YAPTIĞINIZ BÜTÇEYİ İZAH EDEMİYORSUNUZ

“Alınan Kredileri Hibe Mi Sanıyorsunuz?”
Kasım ayı meclisinde bütçe görüşmelerine ilave olarak ek gündem maddesiyle 30 milyon liralık yeni bir borçlanma yetkisi alındı. 2024 yılı bütçesinde sadece 31 milyon lira alınan kredilerin faiz ödemesi var. Biz görevde iken kredi almadan, taksi plakası satmadan bu belediyeyi yönettik. Geldiklerinden beri kullandıkları krediyi saymaya artık parmaklarımız yetmiyor. Alınan kredileri sanırım hibe sanıyorlar. Ya da kaybedeceklerini bildikleri için yeni gelen yönetimin önünü tıkamak adına geriye enkaz bırakmaya çalışıyorlar.

“Yatırım Payı Yüzde 16”
Biz bütçe yaparken bütçenin en az üçte birini yatırıma ayırırdık. Yıllardır sosyal medya algısı ile belediyeyi yönettiklerinin bir kanıtı da yatırıma ayırdıkları oran oldu. 2024 yılı bütçesinin sadece % 16’sı yatırım için ayrılmış durumda. Bu bütçe yatırım değil, seçim bütçesi. Bunu çok net görüyoruz. Çünkü rakamlarla konuştuğunu iddia eden zat kendi yaptıkları bütçeyi bile izah edemiyor. 680 milyon gelir elde edilirken 2 milyar 156 milyon yeni bütçe yapılması sadece hayal satmaktır.
“Belediye’nin Borcu Yeni Bütçenin Üzerinde”
Yalova Belediyesi’nin tüm borcu biz görevi bıraktırılırken 200 milyon dolayındaydı. Bugün Yalova Belediyesi’nin borcu, belediye mülklerinin borca karşı verilmesine rağmen yeni bütçenin üzerinde. Yani 2 milyarı aşmış durumda.

“Meclis Neden 3,5 Günde Bitti”
Belediye Kanunun 29ncu maddesine göre bütçe ayında meclis 20 gün sürebilir. Geçmiş yıllarda bu her zaman böyle olmuştur. Komisyonlar çalışır, meclis bütçe üzerine çalışır, görüşler aktarılır. Ancak bu yıl meclis 3,5 günde yangından mal kaçırırcasına tamamlandı. Neyi saklamanın derdindesiniz. Neden rakamları açıklamaktan çekiniyorsunuz.

“Belediyenin Malı Deniz Değil”
Geçtiğimiz günlerde Özel Kalem Müdürlüğü bütçesinden 9 ayda 10 milyon liralık yemek yendiğini açıkladım. Kimsede tık yok. Susarak bundan kaçamazsınız adım adım takipteyiz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sizlere yedirmeyeceğiz. Sizin gibi siyasi operasyonla değil, demokratik yollarla, halkın iradesiyle sizleri o koltuklardan kaldıracak ve halkımız adına hesap soracağız.

“Daha Birkaç Ay Önce Plaka Satmadınız mı?
Algıdan başka bir şey yapmayan yönetim belediyenin borç batağında olmadığı imajını çizmek için elinden geleni yapıyor. Ancak Yalova Belediyesi, satılan arsalarla, satılan plakalarla ve alınan krediler ile zor ayakta duruyor. Daha birkaç ay evvel taksi plakası satan belediye ekim ayı sonunda yeniden plaka ihalesini duyurdu. 2-3 ayda Yalova nüfusunda patlama mı oldu, taksi talebi doğdu da bizim mi haberimiz yok. Olan tek şey var para bitti. Para lazım. Çünkü şişirilen kadro nedeniyle maaşlar aksamaya başladı. Borçlar ödenmediği için belediyeye ödeme emirleri gelmeye başladı. Boş arşiv depolarına kiralar ödenerek belediyenin parası çarçur edildi. Parasızlıktan dere ıslahları yapılamadığı için vatandaşın mağduriyetini ikiye katladılar. Kiralık araç sayısını arttırarak belediyenin parasını israf ettiler. Temizlik personeli diye aldıkları personelleri başka birimlere kaydırarak haksız kazanç sağladılar. Kentsel dönüşüm için aldıkları hibeleri sağa sola harcayıp, binlerce insanı mağdur ettiler. Vatan Caddesi aylardır keyfinizi bekliyor. Vatandaş mağdur. Her gün bir kaza. Ne zaman biteceği belli değil. Aynı durum Kiptaş konutları önü Bağ Sokak’ta da yaşanmakta. İstediğiniz kadar algı yapın, vatandaş gerçekleri görüyor. Güneş balçıkla sıvanmaz. Beceriksizsiniz ve sınıfta kaldınız dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GÜLEÇ: KENDİ YAPTIĞINIZ BÜTÇEYİ İZAH EDEMİYORSUNUZ
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliği başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Güncel Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

error: Emek Hırsızlığına Karşı Site Koruma Altında !!
Bizi Takip Edin