Reklam Alanları
featured
  1. Haberler
  2. Güncel
  3. Salman ; Belediyenin 115 Milyon TL Borcu Var !

Salman ; Belediyenin 115 Milyon TL Borcu Var !

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belediye Başkanı Vefa Salman, belediyenin maddi durumunun kötü olduğunu söyledi.Salman 115 milyon lira borç var. Şirketlerin durumu daha da vahim.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, belediyenin maddi durumunun kötü olduğunu söyledi.

1 Haziran seçimleri sonrasında yoğun bir şekilde çalışmalara ve ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ilk basın toplantısını gerçekleştirdi.

Salman ; Belediyenin 115 Milyon TL Borcu Var !

Zaman zaman düzenleyeceğimiz toplantılar ile gelişmeleri sizlerle ve sizler vasıtasıyla halkımızla paylaşacağız diyen Başkan Salman şunları dile getirdi; “Yakından takip ettiğiniz 30 Mart ve 1 Haziran seçimlerini yaşadık. Yalova açısından bu 2 aylık kaybın menfi sonuçları oldu. 6 ayda taşları yerine oturtacakken bu süre 1 yıla uzadı. Konuşmamın başında şunu belirtmek istiyorum ben tüm Yalova’dan 1 yıl süre istiyorum. Her gün karşımıza geçmişte yapılmış sözleşmeler, kullanılan tercihler, harcanmaması gereken yüksek miktarda gereksiz harcamalar. Geçmiş dönemde tıpkı Osmanlının son dönemindeki gibi reklama, süse gereksiz paralar harcanmış. Bununda fatura bizlerin önüne geliyor. Borcu daha önce açıklamıştık. Bütçeyi aşan bir borç var. Barbaros Binicioğlu dönemi sonrasında hangi yöntemle borcu hesaplayıp kamuoyuna lanse ettiler ise aynı yöntemle hesaplanan borç şuan 115 trilyondur. Şirketlerin ise daha vahim durumdalar. Gelir gideri karşılamaz durumda. Bu şekilde insanın kendi bütçesi bile batar.”

SALMAN'IN, BASIN TOPLANTISINDA ÇARPICI AÇIKLAMALAR

“Şirketler Belediyenin Kamburu Olmayacak”

Şirketlerin belediyenin kamburu olmaktan çıkacağını, kendi kendini döndürür hale geleceğini belirten Başkan Salman şöyle devam etti; “30 Haziranda iki şirketinde genel kurulu yapılacak. Genel kurul sonrasında buradaki tablo daha net ortaya çıkacak. Ama tasarruf anlamında şunu belirteyim orada yönetimlerde bulunan 18 kişi var. Bunların görevi nedir sizlerin takdirine bırakıyorum. Kongre sonrasında bu18 kişilik yönetim kurullarını 8’e indireceğiz. En son alınan ücret 1000 TL kişi başı bunu aynen bırakıyoruz. Denetçiler 2000 TL alıyormuş bunu da 1500’e düşürdüm. Böylelikle tasarruf tedbirlerinin ilk adımını atmış oluyoruz. Tasarruf tedbirlerini Yalova Belediyesinin her unsurunda yapmak zorundayız.”

“Borç Edebiyatı Yapmayacağım”

Ben borç edebiyatı yapmayacağım borç yiğidin kamçısıdır diyerek sözlerini sürdüren Başkan Vefa Salman; “Biz bu borcun altından kalkacağız ancak ben halkımızdan 1 yıl süre istediğimi bir kez daha belirtmek istiyorum. Bu süreçte belediyeyi düzlüğe çıkartabilmek için. Tasarruf ederken iğneyi kendime çuvaldızı başkasına batırmayı severim. Ben kendi cep telefonu faturamı 1 yıl süreyle kendi cebimden ödeyeceğim. Siyaseten seçilmiş Başkan Yardımcısı arkadaşım Halit Güleç’te aynı şekilde kendi faturasını kendi ödeyecek. Bu çok büyük bir şey değil ama ne olursa olsun bana düşen görevi de yerine getirdiğimizi belirtmek isterim” dedi.

Vefa Salman Mal Varlığını Tek Tek Sıraladı

“Her siyasetçinin yapması gereken bir şey mal varlığını kamuoyuna açıklamaktır” diyen Başkan Salman; “Bende bunu kamuoyu ile paylaşmak isterim. Benim ve eşim Dilek Salman adına kayıtlı olmak üzere; Kıbrıs Sokak’ta tam hisseye sahip daire 2005 yılında edinilmiştir. İmara Sokak’ta tam hisseye sahip daire 2011 yılında edinilmiştir. Bağlarbaşı Mah. Arsa 1/5 oranında hisseye sahip 2009 yılında edinilmiştir. SS Eğitimci Dostlar Yapı Koop. Esadiye’de hisse 2008 yılında üye olunmuş natamam durumdadır. Volkswagen Marka 2012 Model aracım mevcuttur. Bir miktar nakit param, bir miktar ziynet eşyası ve bir miktar alacağım mevcuttur. Mal varlığım bu şekildedir” dedi.

Başkan Salman, Görev Yapacak Yardımcılarını ve Danışmalarını Kamuoyuna Açıkladı

Başkan Yardımcılarını ve Danışmanlarını da kamuoyunun yakından tanıması gerektiğine vurgu yapan Başkan Salman sözlerine şöyle devam etti; “Bir diğer konu ise birçoğunuz gündeme getirdi. Bende net olarak bunu açıklıyayım. Her gelen başkan başarı için kendi ekibiyle çalışmak ister. Başkan Yardımcılıklarına siyaseten seçilmiş olarak meclis içerisinden Halit Güleç’i atadım. Tasarruf tedbirleri nedeniyle tek siyasi Başkan Yardımcısı atamayı uygun gördüm. Bürokrat olarak ise uzun yıllar görev yapmış Dinçer İlhan ve yine imar konularında tecrübeli Ankara’da görev yapmış Mehmet Erdem’i atadım. Başkan Danışmanlıklarına kullandığım tercihleri de sizlerle paylaşmak isterim. 2 dönem İl Genel Meclis Üyeliği yapmış Altuğ Doğan siyasi konularda kendisinden faydalanacağız. İlimizde Emniyet Müdürlüğü yapmış Ahmet Kaplan’dan Trafik konusunda destek alacağız. Yine kentimizde 11 yıl Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yapmış Serap Şenocak Serpen’den sosyal sorumluluk projelerinde bizlerle olucak. Yine kentimizde Başhekim yardımcılığı yapmış Mehmet Zeki Bingöl’den sağlık konularından faydalanacağız. İlker Kavak Bey bilişim uzmanı ve aynı zamanda insan kaynakları konusunda bizlere destek olacak.”

“2 Trilyona İhtiyaç Duymadık”

Seçimden önce yapılmak istenen Meclis Toplantısına dikkat çeken Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman; “2 Trilyona geride bıraktığımız sürede ihtiyaç duymadık. 1 Haziran seçimlerinden 3 gün önce Başkanlığa vekalet eden Ömer Aslan arkadaşımız tek gündem maddesiyle meclisi toplantıya davet etti. Kendisiyle denk geldiğimiz bir cenazede konuşarak bunun doğru olmadığını belirttim. Aç kapa yaparak meclisi geçiştirdiler maddeyi geri çektiler. O zaman o 2 trilyon neden istendi. Halen anlamış değilim. Bu borcu almadan kendi kaynaklarımızla gelen sıcak parayla süreci devam ettiriyoruz. Alacaklılar ile görüşerek belirli bir doğrultuda borcumuzu ödüyoruz. Sıkıntı var ancak bu konu bizi sekteye uğratacak düzeyde değil.”

“Bizim Dönemimizde Her Şey Şeffaf Olacak”

“Bizim dönemimizde her şey şeffaf olacak halk tarafından sorgulanabilecek” diyen Başkan Salman; “Yapılan her ihale kamera kaydına alınıyor. Şeffaf belediyecilik doğrultusunda bu kayıtları gerek görürsek kamuoyu ile de internet ortamı üzerinden paylaşacağız. Bu halka ne kadar açık olacağımızın yalnızca bir tane örneğidir” dedi.

“Sahil Trafiği Sorun Olmayacak”

Basın toplantısında sahil trafiğine de değinen Başkan Salman; “Sahildeki trafik akışıyla ilgili çok sık şikayet geliyordu. Bizden önce verilen tüm kartları iptal ettik. Gerçek hak sahiplerine verilmek üzere yeni bir düzenleme yaptık. Buradaki araç trafiğini azaltacağız. Trafik konusuyla ilgili kısa vade çalışmaları tamamlanmak üzere birkaç gün içinde bilgiyi halkımız ile paylaşacağız. Cumartesi günü itibariyle bazı yerlerde uygulamaya geçecek” dedi.

“Gerekirse Firmayı Değiştiririz”

Temizlik konusunun çok hassas olduğuna dikkat çeken Başkan Salman; “Temizlik işlerinde şirketten kaynaklanan sıkıntılar var. Bu konuda şirket yöneticileriyle görüştüm dikkatlerini çektim. İhale şartnamelerine dört dörtlük uymak zorundalar. Eylülde ihale var gerekirse tüm Türkiye’yi tararız bu işi layıkıyla yapan kimse onu bulur buraya davet ederiz. Biz bu makamlara hizmet etmek için geldik. Halkımıza hak ettiği temiz ve yaşanabilir bir çevre sunmak bizim görevimiz. Kim bu işi hakkıyla yapacaksa görevi ona veririz” dedi.

“Ramazan’da Daha Hassas Davranacağız”

Ramazan nedeniyle yapılacak hakkında da basın toplantısında bilgiler veren Başkan Salman sözlerine şöyle devam etti; “Ramazan ayının da gelmesiyle birlikte benimde hassas olduğum bir konu olan mezarlıkta her konuda temizlik ve bakım çalışmaları başladı. Defin ücretini seçim dönemi söylediğim gibi kaldırıyoruz. Şehir dışına cenaze yollamayı sürdürüyoruz. Yine uygulamada olan ücretsiz servis uygulaması Cuma günleri aynen devam edecek. Ticaret odası tarafından kurulan Ramazan şehri bu yıl kurulmayacak. 1 Hafta şehir dışında olacağım döndüğümde de gösterişli Ramazan sofralarında değil 13 mahallemizde belirlediğimiz gariban sofralarında iftarımızı açacağız. Bir tek kadir gecesi iftar yemeği vereceğim o da kentimizde faaliyet gösteren 4 engelli derneğinin üyelerine ve ailelerine olacak. 19 Temmuz Yalova’nın kurtuluşunu kutlayacağız ve mahallelerimizde Ramazan ayı dolayısıyla da küçük etkinlikler olacak. Büyük organizasyonlara imza atmayacağız. Yine Ramazan ayında sık şekilde görülen dilencilere yönelik çalışmalar daha da arttırılacak. Kimsenin halkımızın dini duygularını sömürmesine izin vermeyeceğiz. Ramazan ayında dikkat edeceğimiz başka bir konuda fırınlara hijyen ve gramaj konusunda denetimler gerçekleştireceğiz.”

“400 Yataklı Hastanenin Takipçisiyiz”

400 yataklı hastane sözü verilmiş bir söz değil, Yalova halkına verilmiş bir söz bizde bunu sonuna kadar takip edeceğiz diyen Başkan Salman; “Bir diğer konu Sağlık Bakanı Sayın Müezzinoğlu kentimize 400 yataklı hastane söz vermişti. 15 gün önce Muharrem İnce sayın bakan bu konuyu açmış. Biz üzerimize düşen yazışmaları yapacağız. Bakanlıkta verilen bu sözü yerine getirecek ve hastaneyi buraya yapacaklar”dedi.

“Pazaryerinin Çatısı Otopark İhalesini Alan Firma Tarafından Yapılacak”

Basın toplantısında kapalı pazaryeri esnafına da müjde veren Başkan Salman şunaları dile getirdi; “Pazaryerinin çatısını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı yapacağını taahhüt etmişti. Ben gitmeyi düşünüyordum ama şöyle bir durum oluştu. Pazaryerini yapan yüklenici firma diğer kısmında kapatılmasını şartnamede taahhüt etmiş. Bunu da en kısa zamanda yerine getirecek. Esnafımızın bu mağduriyetini ortadan kaldıracağız.”

“Sayın Coşkun Bizim Belediyemizi Bıraksın Kendilerinde Olanlara Baksın”

Toplantıda polemik olan bir konuyu da açıklığa kavuşturan Başkan Salman; “Temel Coşkun’un kendi yada danışmanı tarafından paylaşılan bir polemik konusu Cumhurbaşkanımızın resmi konusu. Resmin kaldırılması söz konusu değil çiçek konarken arkadaşlarımızı çerçeveyi düşürüyor 1 gün bile olmadan yerine yeniden asıldı. Sosyal medyada fotoshop marifetiyle silinmiş resimlerde dolaşıyor resimlerin orijinalleri de elimizde. Ancak Sayın Coşkun Bizim belediyemizi bıraksın Armutlu, Esenköy, Termal, Subaşı gibi kendilerinde olan belediyelerle ilgilensin çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın resmi o belediyelerin makamlarında da bulunmamaktadır. Biz polemik istemiyoruz. Biz %100’e hizmet için göreve seçildik o niyetteyiz ve çizgimizde de hiçbir sapma yok. Şunu da belirteyim daha önce belirttim. AKP İl Başkanı yakın arkadaşım kendisini herkesten önce tanıdım. Bir durum olduğunda açıp telefonu kendisi ile konuşurum. Yalova’nın menfaatine olan konular için biz buradayız” dedi.

“Biz Üzerimize Düşeni Yapmaya Hazırız”

Büyük paya sahip olunmasına rağmen il içerisindeki birliklere aday olmadığını belirten Vefa Salman; “Yeşil Körfez Su Birliği ve Yakab seçimlerine katılmadım. Burada biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Buraları siyaset üstü yerlerdir burada siyaset yapılmak istenirse 20 yıllık siyasetçiyim gerekeni yapmasını da bilirim. Bir diğer konu ise uzun yıllardır vatandaşlar tarafından kullanılan arsa ve araziler Milli Emlak Müdürlüğü’nde olduğu gibi kiralama usulü nasıl oluyor ise bizde de öyle olacak ve devam edecek” dedi.

Başkan Salman Soru Cevap Kısmında Basın Mensuplarının Sorularını Yanıtladı

Toplantının devamında basın mensuplarının kendisine yönelttiği soruları cevaplayan Başkan Vefa Salman su ile ilgili sorulan soru üzerine halkında bu konuda üzerine düşeni yapmasını gerektiğini vurgulayarak “Belediye olarak bizler yıkamada ve sulamada kullandığımız suyu kuyulardan temin etmekteyiz. Kesinlikle şebeke suyu kullanmamaktayız. Hatta yapılması gerekenler varsa hat yenilenmeli. Kaçan kullanım varsa bu engellenmeli. Sulamada kullanılan varsa bu engellenmeli bu yönde tedbir alınmalı. Bu konuda her türlü yardıma hazırım. Yuvacık barajından takviye olacağı için çokta sıkıntı olacağını sanmıyorum. Sayın Müftümüz bizi ziyaret ettiğinde kendisinden Cuma hutbesinde bu konudan bahsetmesini istedim” dedi.

Tıp Fakültesi ile ilgili yöneltilen soruya ise Başkan Salman; “Konu 400 yataklı hastane yapıldıktan sonra Sayın Valimiz ve Rektörümüz imza atarak bu konuyu çözüme kavuşturabiliyorlar. Yalova tercih edilen bir il doktor, doçent, profesör gibi ihtiyaçların sıkıntı olacağını sanmıyorum” dedi.

Kentsel dönüşüm ve kalıpçılar organize sanayi bölgesi ile ilgili bir soru üzerine çalışmalarının da devam ettiğini dile getiren Başkan Salman “Bu konular bizim dışımızda ancak bu konuda çalışmaları yakından takip ediyoruz. Hem kentsel dönüşümle ilgili ihaleyi alan firma, hem de Kalıpçılar OSB ile ilgili olan firma ile görüşerek konuların detaylarını paylaşacağız” dedi.

Karanfil Evlerinin akıbetinin sorulduğu bir soruya, Karanfil Evleri Kapatılmayacak diyen Başkan Salman şunları dile getirdi; “Karanfile Evlerinin adı mutlaka değişecek. Ancak asla kapatılmayacak. Kapsamı genişletilecek ve daha aktif olarak halkımızın hizmetine devam edecek.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Salman ; Belediyenin 115 Milyon TL Borcu Var !
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliği başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Güncel Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

error: Emek Hırsızlığına Karşı Site Koruma Altında !!
Bizi Takip Edin